Egzamin ósmoklasisty ODPOWIEDZI - matematyka 2021. Sprawdź, ...
Egzamin ósmoklasisty z matematyki - co sadzą uczniowie?
W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka przy al. Kijowskiej do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło ok. 60 uczniów.
Jedną z nich była Dorota Albrycht z klasy 8 A, która przyznaje, że do egzaminu poszedł jej bez większych problemów.
Przy pytaniach zamkniętych dłużej musiałam się zastanowić rozwiązując zadanie o podatkach, a przy otwartych z pozoru trudne wydawało się zadanie, gdzie trzeba było obliczyć czas pokonania drogo Adama do Bartka. Wszystko jednak poszło dobrze i udało mi się rozwiązać zadania
- mówi ósmoklasistka.
Z kolei Lena Surowy uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Goszczyńskiego uważa, że egzamin z matematyki był na poziomie próbnego egzaminu. - Czyli dość prosty. Problemów nie było z zadaniami zamkniętymi ani otwartymi - dodaje uczennica.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki - najważniejsze informacje. O tym pamiętajcie!
- Egzamin odbywa się 26 maja (w środę) i zaczyna o 9:00.
- Test będzie trwał 100 minut.
- Uczniowie będą mieli do rozwiązania maksymalnie 23 zadania.
- Potrzebujesz czarnego długopisu lub pióra, możesz mieć ze sobą także linijkę.
- Nie przejmuj się, że musisz mieć prawidłowy wynik – egzaminatorzy biorą pod uwagę także sposób obliczeń, za który też możesz dostać punkty.
- Powtórz dowodzenie i uzasadnianie – bardzo prawdopodobne, że na egzaminie pojawią się tego typu zadania.
Wiadomo - na chwilę przed egzaminem nie ma sensu robić już powtórek ani żadnych zadań. W ten sposób dokładamy sobie stresu. Jeśli przez ostatnie miesiące przerabialiście arkusze z zeszłych lat, nie macie się czym martwić! Zadania co roku są bardzo podobne i powtarzalne, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że zetkniecie się z zadaniem, które już znacie. Czytajcie uważnie polecenie, zwracajcie uwagę na dane i skupcie się na obliczeniach. Na pewno dacie sobie radę!
Egzamin ósmoklasisty 2021: co trzeba umieć?
Egzamin z matematyki sprawdza szereg umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w ciągu ośmiu lat edukacji. Największy nacisk kładziony jest na sprawność rachunkową, czyli zdolność rozwiązywania zadań i wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych i ułamkach. Biorąc pod uwagę podstawę programową, na egzaminie z matematyki pojawią się zadania z następujących dziedzin:
- Algebra i wyrażenia algebraiczne
- Statystyka opisowa, wykresy, tabelki
- Obliczenia praktyczne np. temperatury
- Geometria
- Potęgi
- Pierwiastki
- Procenty
- Geometria przestrzenna
- Rachunek prawdopodobieństwa
W zeszłym roku zadania na egzaminie z matematyki pochodziły z różnych dziedzin, więc trzeba było przypomnieć sobie wszystko z ostatnich ośmiu lat edukacji.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z MATEMATYKI - ARKUSZ 2020
Przykładowe zadania
- "Trzej właściciele firmy - Adam, Janusz i Oskar - kupili samochód dostawczy za kwotę 154 000. Kwoty wpłacone przez Adama, Janusza i Oskara są - odpowiednio - w stosunku 2 : 3 : 6. Jaką kwotę wpłacił Janusz?"
- "W grudniu, w trzech sklepach sportowych: Alfa, Beta i Gamma, sprzedawano łyżwy figurowe w tej samej cenie. Na wiosnę w każdym sklepie ogłoszono obniżkę tych cen. Poniżej przedstawiono oferty tych sklepów." - na ich podstawie należało wybrać odpowiednie zakończenie zdania.
- "Dany jest trójkąt równoboczny ABC o boku długości 10 cm. W tym trójkącie poprowadzono wysokość CD. Ile jest równy obwód trójkąta ADC?"
