Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: Cyberprzestępcy nadal wykorzystują np. phishing, bo bywamy lekkomyślni i regularnie klikamy w linki z niezaufanych źródeł

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa.
Ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa. fot. 123RF
Ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa. - Cyberprzestępcy nadal wykorzystują np. phishing, bo doskonale wiedzą, że jako użytkownicy indywidualni oraz jako pracownicy bywamy nieuważni i lekkomyślni. Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspert.

- O błędach, które popełniamy najczęściej na polu bezpieczeństwa cyfrowego, możemy wnioskować m.in. na podstawie stosowanych ataków. Cyberprzestępcy nadal wykorzystują np. phishing (najczęstszy typ ataku w 2020 r. według CERT), bo doskonale wiedzą, że jako użytkownicy indywidualni oraz jako pracownicy bywamy nieuważni i lekkomyślni. Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska.

Jak wynika z raportu „Cyberbezpieczeństwo w Polsce w 2021 r.: cyberataki na urządzenia końcowe” przygotowanego przez Związek Cyfrowa Polska, ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa, co stanowi wzrost o 10 proc. względem 2019 r. Jednocześnie na zwiększenie budżetu finansującego cyberbezpieczeństwo zdecydowała się blisko co czwarta firma (23 proc.). firm.

Jak tłumaczy na ekspert, świadomość konsumentów nt. cyberzagrożeń wzrasta. - Dane, które przytaczamy wskazują, że w 2021 r. 41 proc. polskich obywateli obawiało się cyberprzestępców, co oznacza wzrost o 5 punktów procentowych względem roku 2020. Niestety jest to odsetek niezadowalający, ponieważ z Internetu i urządzeń podłączonych do sieci korzysta zdecydowana większość Polaków- wylicza i dodaje, że obawy o zostanie ofiarą cyberprzestępstwa nie przekładają się wśród konsumentów na troskę o prywatność swoich danych i budowanie stosownych kompetencji.

Jego zdaniem podobnie sytuacja ma się w środowisku biznesowym, a szczególnie w sektorze MŚP oraz w jednostkach administracji publicznej. Świadomość zagrożeń rośnie, bo ataki na firmy i urzędy stały się codziennością i według danych w 2021 r. 64 proc. firm zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa.

- Większość z nich deklaruje też wzrost ryzyka i podatności na ataki. Za pojmowaniem, że zagrożenia istnieją, nie podążają jednak inwestycje w sprzęt, oprogramowanie, usługi, czy kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa, a pracownicy nadal popełniają m.in. błąd w postaci zamiennego stosowania urządzeń prywatnych i firmowych do obsługi wrażliwych usług i procesów- mówi.

- Systemowe błędy, które mają szczególne znaczenie dla administracji publicznej to niedostateczne wsparcie finansowe inwestycji w cyberbezpieczeństwo oraz brak jasnych, zunifikowanych standardów i wytycznych, na podstawie których byłoby możliwe wydajniejsze wdrażanie rozwiązań bezpieczeństwa i prowadzenie wymiernych audytów- podsumowuje Kanownik.

Aby sprostać wyzwaniom na polu cyberbezpieczeństwa urządzeń końcowych, zdaniem ekspertów polskiej branży cyfrowej istotne jest wdrożenie instrumentów wspierających inwestycje w rozwiązania bezpieczeństwa cyfrowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska