https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Siersza w Trzebini zostanie zamknięta? Prezes Tauronu zdradził plan ratowania zakładu. Zobacz zdjęcia i wideo

Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Elektrownia Siersza w Trzebini ma zostać zamknięta z końcem 2025 roku. Pracownicy zakładu oraz samorządowcy walczą o wydłużenie działalności elektrowni co najmniej o trzy lata oraz znalezienia rozwiązania, które pozwoliłoby wykorzystać po tym terminie istniejącą infrastrukturę oraz zachować miejsca pracy. Grzegorz Lot, prezes grupy Tauron, podczas poniedziałkowej (25 listopada) debaty w Trzebini nad losami elektrowni zdradził pomysły spółki.

Elektrownia Siersza w Trzebini zostanie zamknięta? Prezes Tauronu zdradził plan ratowania zakładu

220 pracowników Elektrowni Siersza i kolejnych 200 osób zatrudnionych w firmach współpracujących z zakładem może stracić pracę. Elektrownia to nie tylko prąd, ale także ciepło dostarczane do części Trzebini oraz wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków. Pracownicy elektrowni w marcu br. wyszli na ulicę, by zwrócić uwagę opinii publicznej i decydentów na zbliżający się koniec kontraktu na Rynku Mocy, co wiązać się będzie z wygaszeniem zakładu. Od tego czasu nie zapadły jednak żadne kluczowe decyzje.

W poniedziałek (25 listopada) w Trzebini odbyła się debata nad losami zakładu. Zaproszeni zostali na nią władze spółki Tauron, politycy, samorządowcy oraz pracownicy zakładu i związkowcy. Podczas spotkania Grzegorz Lot, prezes grupy Tauron, poinformował, że trwają intensywne prace nad znalezieniem optymalnego rozwiązania dla zakładu, które będą się wpisywać w politykę spółki i spinać pod względem ekonomicznym.

Nawet jeśli elektrownia zostałaby zamknięta, to zapewniam, że żaden pracownik nie straci pracy. Znajdą oni zatrudnienie w innych jednostkach spółki. Rozmawialiśmy już z częścią pracowników, większość jest zainteresowana takim rozwiązaniem - mówi Grzegorz Lot, prezes grupy Tauron.

Elektrownia Siersza w Trzebini zostanie zamknięta? Debata nad przyszłością zakładu
Elektrownia Siersza w Trzebini zostanie zamknięta? Debata nad przyszłością zakładu Sławomir Bromboszcz

Wszyscy w Trzebini mają jednak nadzieję, że takie rozwiązanie nie będzie konieczne i uda się uratować zakład. Elektrownia posiada dwa nowoczesne kotły fluidowe (o mocy 153 MW każdy), które mogą działać aż do 2042 roku. Należy tu zwrócić uwagę, że nie pracują one cały czas, lecz w momentach, gdy w systemie brakuje energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii. Z roku na rok maleje stopień wykorzystania kotłów. W 2021 roku pracowały przez ok. 11 tys. godzin, a w 2023 r. już tylko ok. 7,5 tys. godzin.

Bloki nie zarabiają na siebie, ich koszty stałe pokrywają kontrakty z rynku mocy. Będziemy szukać modelu biznesowego, który pozwoli uzyskać wyniki ekonomiczne. Obecny zarząd jest zdeterminowany, by znaleźć rozwiązanie pozwalające na dalsze funkcjonowanie tego miejsca. Chcemy utrzymać zatrudnienie i płacić podatki w Trzebini - dodaje prezes grupy Tauron.

Spółka deklaruje, że będzie się starać przedłużyć działalność zakładu w obecnej formie do 2028 roku. To jednak zależne jest od ustawowego przedłużenia rynku mocy dla źródeł węglowych. Zarządy spółki zabiega o przeprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy na lata 2026-2028. Ich ewentualna wygrana pozwoli na pokrycie kosztów stałych bloków i planowanie dalszej działalności tych jednostek.

Prędzej czy później bloki węglowe i tak będą musiały zakończyć swoją działalność. Pytanie co dalej? Jedną z opcji jest przystosowanie elektrowni do spalania biomasy, uznawanej obecnie przez Unię Europejską za paliwo ekologiczne. Trwa przygotowywanie opracowania, które wykaże, czy taka inwestycja byłaby ekonomicznie uzasadniona. Drugą z opcji jest budowa jednostek gazowych o mocy do 100 MW, których atutem jest możliwość bardzo szybkiego uruchomienia, co doskonale się sprawdza w sytuacji, gdy elektrownia pełni funkcję zabezpieczającą sieć przed blackoutem (niedoborem prądu). Trzecią opcją jest budowa farmy fotowoltaicznej oraz magazynu energii.

Grzegorz Lot zapowiedział organizację na początku przyszłego roku okrągłego stołu z przedstawicielami samorządu. Wówczas mają zapaść kluczowe decyzje dla dalszych losów zakładu.

Elektrownia Siersza w Trzebini zostanie zamknięta? Debata nad przyszłością zakładu
Elektrownia Siersza w Trzebini zostanie zamknięta? Debata nad przyszłością zakładu Sławomir Bromboszcz
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska