Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emaus 2018. Najpiękniejsze tradycje na krakowskim Zwierzyńcu [ZDJĘCIA]

ac, krakow.pl
Emaus 2018 na krakowskim Salwatorze
Emaus 2018 na krakowskim Salwatorze Zuzanna Rucińska, Adam Wojnar
Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. W Wielkanocny Poniedziałek kolorowy jarmark wzdłuż ulicy Kościuszki, u stóp klasztoru ss. Norbertanek, znów przyciągnął tłumy zwiedzających. Zobacz zdjęcia z Emaus 2018 w Krakowie!

Emaus 2018. Skąd wywodzi się tradycja odpustu Emaus?

Tradycja zwierzynieckiego odpustu Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Krakowa szli w religijnej procesji do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a główną atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami.

Obecnie emausowe uroczystości różnią się znacznie od tych sprzed lat. Jak wyglądały one dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Dlaczego na straganach można było kupić figurki Żydów? Jak skonstruować drzewko życia? Tego wszystkiego można było dowiedzieć się w Poniedziałek Wielkanocny w Domu Zwierzynieckim. W ten świąteczny dzień odbyły się tu po raz kolejny warsztaty dla dzieci, podczas których można było własnoręcznie wykonać zabawki odpustowe. Dorośli natomiast mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat, zobaczyć film dokumentalny Krakowskie tradycje: „Emaus na Zwierzyńcu”, zwiedzić wystawę plenerową poświęconą tradycjom emausowym i wystawę czasową „Prawie wszystko o Zwierzyńcu”.

Emaus 2018. Zobacz zdjęcia!

Emaus 2018. MHMK zaprosił do wyjątkowego konkursu!

W tym roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprosił również do udziału w konkursie na najpiękniejsze własnoręcznie wykonane drzewko emausowe. Konkurs polegał na własnoręcznym wykonaniu drzewka, nawiązującego do symboliki i formy drzewka życia (czyli gałązki z listkami zwieńczonej ptakiem), które mogło być wykonane w dowolnej technice i z dowolnych materiałów. Liczyła się pomysłowość, staranność wykonania i ogólne wrażenie estetyczne. Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w trzech kategorii wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat) oraz dorośli (powyżej 18 lat). Każda osoba, która odwiedziła Dom Zwierzyniecki w Poniedziałek Wielkanocny mogła ponadto zagłosować na wybrane drzewko z każdej kategorii. Zwycięzcy otrzymali specjalną Nagrodę Publiczności.

W programie Emaus 2018:

  • zwiedzanie wystawy „Prawie wszystko o Zwierzyńcu”
  • wystawa konkursowych drzewek emausowych i plebiscyt o nagrodę publiczności
  • wystawa drzewek emausowych wystawionych na aukcji
  • warsztaty dla dzieci „Dawne zabawki emausowe”
  • ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe

Wielkanocne tradycje w Małopolsce. Siuda Baba na krakowskim ...

Gazeta Krakowska

WIDEO: Koszyczek wielkanocny, czyli co włożyć do święconki?

Źródło:Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska