https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura w wieku 53 lat? Jest projekt w Sejmie! Kto może otrzymać specjalną emeryturę? Sprawdź aktualne zasady

tw
Emerytura stażowa w Polsce - kto może otrzymać? Na jakich zasadach będzie wyliczana i – co najważniejsze – kiedy wejdzie w życie? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Emerytura stażowa w Polsce - kto może otrzymać? Na jakich zasadach będzie wyliczana i – co najważniejsze – kiedy wejdzie w życie? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>> Archiwum Polska Press
Emerytura stażowa w Polsce - kto może otrzymać? Na jakich zasadach będzie wyliczana i – co najważniejsze – kiedy wejdzie w życie? Sprawdźcie, czy też otrzymacie!

Spis treści

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Emerytura stażowa - co to?

Aktualnie zasady korzystania ze świadczenia emerytalnego określane są przez ustawę z października 2017 r. Wtedy wiek emerytalny został obniżony - wcześniej, przez pewien czas wynosił on 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Oprócz osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego warunek nabycia prawa do comiesięcznego świadczenia pieniężnego stanowi także opłacanie składek w ZUS. Wbrew powszechnej opinii o prawie do emerytury nie decyduje natomiast staż pracy - ma on jednak znaczący wpływ na jej wysokość.

Emerytura stażowa miałaby wprowadzać spore zmiany:

  • zgodnie z jej założeniami postawę do przyznawania oraz wyliczania stawki świadczenia miałby stanowić nie wiek, a właśnie liczba przepracowanych lat,
  • zgodnie z projektem, na taką wcześniejszą emeryturę mogłyby przejść kobiety po przepracowaniu 35 lat (39 lat okresu składkowego i nieskładkowego) oraz mężczyźni ze stażem pracy wynoszącym minimum 40 lat.

Oznacza to, że kobieta, która rozpoczęła opłacanie składek w wieku 20 lat, mogłaby skorzystać z emerytury stażowej już w wieku 55 lat, a ta pracująca od 18- roku życia nawet w wieku 53 lat.

Emerytura stażowa. Kto może otrzymać? Zasady

Zgodnie z projektem, alby skorzystać z emerytury stażowej, konieczne będzie złożenie do ZUS-u stosownego oświadczenia, informującego o tym, że ilość wniesionych składek wystarczy na pokrycie comiesięcznej emerytury w wysokości przynajmniej 120 proc. najniższego świadczenia.

  • przejście na emeryturę stażową byłoby dobrowolne,
  • postulat wprowadzenia wcześniejszego świadczenia najmocniej wspierają związki zawodowe - przede wszystkim rolnicy i nauczyciele,
  • gdyby projekt emerytury stażowej wszedłby w życie, byłby dostępny również dla innych grup społecznych.

Ile wyniesie emerytura stażowa?

Nie ma przewidzianej jednej, określonej wysokości tego typu świadczenia. Tak, jak w przypadku tradycyjnej emerytury, otrzymywane z ZUS-u pieniądze uzależnione są on wysokości odprowadzanych składek. Z pewnością jednak nie mogłaby być ona niższa niż określone przepisami minimalne świadczenie.

Można się jednak domyślić, że krótszy o kilka lat okres składkowy w wielu przypadkach przełoży się na niższą wysokość wypłat. Szczególnie dotknięte tą sytuacją mogą stać się kobiety.

Emerytura stażowa - projekt w Sejmie

Pojęcie emerytury stażowej pojawiło się w projekcie o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Trafił on do sejmu pod koniec 2021 r. Gdyby został on przyjęty, wcześniejsze emerytury mogłyby zacząć obowiązywać już od 2023 r. Obecnie nie wiadomo jednak, jaki będzie ich dalszy los.

Obecnie można ubiegać się jedynie o emeryturę pomostową lub wcześniejszą emeryturę z powodu trudnych warunków pracy, lub pracy w szczególnym charakterze.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Emerytura stażowa to najuczciwsze rozwiązanie w całym systemie społecznym. Uczciwe - bo oparte na ciężko zarobionych przez ludzi pieniądzach.
E
Emerytura dla stażowców
Jeśli emerytury stażowe nie przejdą, to ludzie zaczną unikać opłacania składek ZUS. Po co tyrać i dawać się okradać, skoro i tak nie dożyje się do wieku emerytalnego?

Kiedyś była prosta zasada: 40 lat składkowych i można było skorzystać ze świadczeń. Najwyższa pora przywrócić tę uczciwą zasadę, a nie ładować kasę w patologię.
W
Waldemar
Najważniejszy wolny wybór. Kto ma siłę, zdrowie i ochotę może pracować dłużej. Po za tym nie wszyscy pracodawcy chcą pracowników po 60 tce. Co wtedy? Nie ma pracy, ani emerytury? Co zostaje. Zbieranie puszek ze śmietnika?
W
Wybory 2023
Partia, która zaproponuje te społecznie sprawiedliwe rozwiązania emerytalne będzie rządzić 20 lat. Jak Pan Duda zrobi szach-mat, to PiS w 2023 r. wygra wybory. Nikt nie zapomni tego.
P
Pragmatyk
Propozycję emerytur stażowych krytykuje m.in. ZUS, który wyliczył, że koszt reformy mógłby przekroczyć 7 mld zł. I tylko w pierwszym roku działania. Państwowa Inspekcja Pracy zaś wyliczyła, ile budżet stracił przez pracodawców zatrudniających na czarno. Z obliczeń wyłania się dość ponury obraz. Nie tylko państwo cierpi na takiej formie zatrudnienia, ale również ci przedsiębiorcy, którzy uczciwie opłacający wszystkie konieczne składki. Straty wynikają z nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, fundusz pracy, gwarantowanych świadczeń pracowniczych, zaliczek na podatek dochodowy i ubezpieczenie zdrowotne. Np. spośród 12,5 miliona pracowników w 2015 roku około 600 tys. wykonywało pracę nielegalnie; budżet państwa stracił na tym ponad 6 miliardów. zł - oszacował w Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć, przedstawiając w Sejmie sprawozdanie z działalności PIP za tamten rok. Rozwiązaniem byłyby emerytury stażowe pracy 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn bez względu na wiek. WW rozwiązanie byłoby motywacją, aby unikać pracy na czarno i byłoby więcej wpływów z podatków. Myślę, że nie obciążyłoby to budżetu, bo ilu ma całe życie umowę o pracę? Większość moich znajomych po 1989 roku, miała okresy bezrobocia, umowy śmieciowe, pracę na czarno. Z rozwiązania skorzystaliby głownie młodzi, którzy zaczynają karierę zawodową. Omijaliby szerokim łukiem pracodawców, którzy zatrudniają na czarno. Myślę też, że przy następnych wyborach Polacy nie zapomnieliby tego gestu ze strony PIS. Suma summarum, gdyby rządzący postąpili pragmatycznie i umieścili taki zapis w ustawie to budżet w dalszej perspektywie by zyskał. Trzeba patrzeć dalej i szerzej niż blat biurka urzędnika!!! Teraz się przekonamy, czy PIS rzeczywiście wsłu[wulgaryzm]e się w głos Suwerena - Narodu. Pan Prezydent Duda obiecał, że doprowadzi do uchwalenia emerytur stażowych. Myślę, także, że epidemia coronowirusa nie powinna zablokować tego społecznie sprawiedliwego rozwiązania. Jak prędzej pisałem w perspektywie długofalowej budżet państwa więcej by zyskał niż stracił.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska