Spis treści
Nowela ustawy o emeryturach pomostowych
Koniec lipca 2023 roku przyniósł nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że przepisy rozszerzają dostępność pomostówek na kolejne roczniki osób zatrudnionych w szczególnych warunkach.
Luka w prawie polega na tym, że nowe przywileje dotyczą tylko osób zatrudnionych na umowach o pracę. Problem polega na tym, że praca w szczególnych warunkach dotyczy m.in. ratowników medycznych, pilotów czy kierowców, a ci zatrudnieni są często na kontaktach, która dają im wyższe zarobki. Teraz te osoby chcą iść do sądu, aby tam udowodnić, że pracowały na etacie.
Dotychczas emerytury pomostowe przysługiwały osobom, które w szkodliwych warunkach pracowały do 1999 roku. Nowela znosi to ograniczenie. Od 2024 roku termin pracy w szczególnych warunkach nie będzie już miał znaczenia.
Pomostówki tylko za pracę na etacie? Sąd zdecyduje
Emerytury pomostowe na nowych zasadach zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 roku. Obliczane będą podobnie jak emerytury powszechne i wyniosą 100 proc. emerytury należnej osobie w wieku 60 lat. Będzie przysługiwać osobom, które przepracowały 15 lat w szczególnych warunkach, a ich łączny staż pracy wyniesie minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Nowe rozwiązanie uprawnia do wcześniejszego o 5 lat przejścia na emeryturę. Kobieta musi mieć 55 lat, a mężczyzna 60 lat. Przez te 5 lat osoby pobierające emerytury pomostowe są w okresie przejściowym, następnie nabywają prawo do emerytury na ogólnych zasadach – mówił Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Gazeta Prawna, powodując się na swoich ekspertów, wskazuje, że kontakt jako taki niczym nie różni się od umowy o pracę, dlatego sądy będą pracę tych osób uznawać za zatrudnienie na etacie, które upoważnia do otrzymania emerytury pomostowej. Dziennik dodaje, że to procesy żmudne i długie, które mogą trwać nawet kilka lat.
Kto pójdzie do sądu w sprawie pomostówek?
DGP informuje, że to przede wszystkim ratownicy medyczni i kierowcy będą wygrywać sądowe batalie. Eksperci twierdzą, że te grupy zawodowe relatywnie łatwo udowodnią swoją pracę na etacie.
Według danych ZUS emerytury pomostowe w połowie 2023 roku pobierało ponad 40 tys. osób. Zakład szacuje, że na tego typu świadczenie przejdzie w 2024 roku kolejnych ponad 7 tys. osób.