Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energooszczędne domy w Tarnowie?

Andrzej Skórka
Porozumienie podpisane  przez prezydenta Ryszarda Ścigałę (z prawej), rektora PK prof. Kazimierza Furtaka i prezesa ABM Solid Marka Pawlika ( z lewej) otwiera drogę do inwestycji
Porozumienie podpisane przez prezydenta Ryszarda Ścigałę (z prawej), rektora PK prof. Kazimierza Furtaka i prezesa ABM Solid Marka Pawlika ( z lewej) otwiera drogę do inwestycji Andrzej Skórka
Świat stawia na budowę domów samowystarczalnych energetycznie. W Polsce to jeszcze rzadkość, ale Tarnów może stać się krajowym prekursorem rewolucji w budownictwie. I wykształcić fachowców od stawiania domów pasywnych.

Idea domu pasywnego jest prosta - to budynek o minimalnym zapotrzebowaniu na energię. Pierwsze tego typu budowle powstały w Niemczech niespełna 20 lat temu. A niedawno Województwo Małopolskie budownictwo samowystarczalne energetycznie wpisało na listę 10 technologii przyszłości w projekcie "Perspektywa technologiczna Kraków-Małopolska 2020". Dzięki wicemarszałkowi Romana Ciepieli jednym z partnerów województwa jest Tarnów.

- Budownictwo pasywne za kilka lat wyprze budownictwo tradycyjne - mówi prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. - Mam nadzieję, że jednym z pierwszych miast, w których dojdzie do realizacji takich obiektów będzie Tarnów.

Są już pierwsze przymiarki. Ścigała wyznał, że marzy mu się budowa nowego gmachu Urzędu Miasta Tarnowa (na placu po "Kapłanówce") właśnie w technologii pasywnej.

Zobacz także: Tarnów 2020: nowe drogi, lotnisko, boiska

- Chcemy, by również Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego skorzystało z tej technologii - dodaje.

Na razie miasto podpisało umowę o współpracy z Politechniką Krakowską oraz firmą ABM Solid. Krakowska uczelnia wybuduje laboratorium badań nad budownictwem pasywnym. Ale chce współpracować z potencjalnym inwestorem oraz firmą, która wykorzysta technologię. Stąd obecność rektora uczelni w Tarnowie. - Ogrom pracy przed nami - mówi prof. Kazimierz Furtak. Trójstronna umowa dotyczy wspólnych badań, edukacji i realizacji budynków pasywnych.

Naukowcy współpracować będą z Zespołem Szkół Budowlanych. Dla absolwentów energooszczędne budowanie nie będzie już niczym nowym. ABM Solid zobowiązał się przyjmować na praktyki uczniów ZSB oraz studentów politechniki.

Domy pasywne to budynki z doskonała izolacją cieplną. Do ich ogrzewania wykorzystuje się energię słoneczną, ciepło pozyskuje się również z nowoczesnego systemu wentylacji.

Architektura takich budynków przeważnie jest prosta, podporządkowana jest oszczędnościom energetycznym. Ich koszt jest nieco wyższy niż budowa w systemie tradycyjnym, co z czasem rekompensuje się w niższych wydatkach na ogrzewanie.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Były ubek podejrzany o podpalanie kobiety
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska