Widownię bardzo wciągnął do zabawy Marko Marković Brass Band z Serbii. Zgodnie z rodzinną tradycją, lider zespołu Marko Marković zaczął grać na trąbce już przed ukończeniem piątego roku życia i od tego czasu z pasją koncentruje się na tym instrumencie. Marko Marković współpracował z wieloma słynnymi artystami, takimi jak Emir Kusturica, Goran Bregovic, DJ Shantel, Ivo Papasov, Esma Redzepova.
W 2006 roku wystąpił w filmie. Zagrał rolę Romea w musicalu „Gucza! Pojedynek na trąbki” swobodnie opartym na motywach „Romea i Julii”. Podkreślić trzeba, że fabułę filmu umieszczono w realiach słynnego festiwalu trębaczy odbywającego się w mieście Guča, na którym Marko wielokrotnie występował wraz ze swym ojcem. „Mój syn jest teraz lepszym muzykiem niż ja” miał stwierdzić Boban w 2010 roku.
Marko Marković sformował swój autorski Brass Band w maju 2016 r. Jego nagrania oraz koncerty nie pozostawiają wątpliwości, że lider jest dziś jedną z największych gwiazd muzyki z południa Europy. Tradycja dętych orkiestr bałkańskich, bez których trudno wyobrazić sobie tamtejszą kulturę, od dawna ma wielu wielbicieli w całym świecie. Tamtejsza romska muzyka o wyjątkowo szybkim tempie i niewiarygodnie mocnej energii stała się jednym ze znaków rozpoznawczych europejskiej sceny world music.
Po muzyce z Bałkanów na scenę wyszli żywiołowi Chilijczycy. Zespół Chico Trujillo to ogień i muzyczny dynamit. Chilijska formacja Chico Trujillo, uważana jest dziś za jednego z najlepszych ambasadorów nowocześnie rozumianej południowoamerykańskiej cumbii. To grupa, o której napisano, że jest najlepszym pretekstem dla wielbicieli rocka, aby pokochać cumbię i muzykę latynoską.
Zespół powstał w 1999 roku w Villa Alemana w Chile. Założył go wokalista Aldo Enrique Asenjo Cubillos, znany jako „Macha”. Po dekadzie funkcjonowania w muzycznym undergroundzie Santiago ich gwiazda rozbłysła pełnym blaskiem – stali się jednym z najważniejszych zespołów w Chile. Traktowani są ponoć niemal jako narodowy skarb. Zespół występował m.in. na koncertach w ramach kampanii na rzecz praw rdzennych Indian Mapuche. Wystąpił także w programie festiwalu muzycznego Lollapalooza w Santiago i Chicago. Zyskuje także coraz większą popularność w Europie, w szczególności w Niemczech.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura
Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto