https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurodeputowany Sonik chce rządzić Krakowem

Piotr Rąpalski
Zwiększa się liczba polityków chętnych przejąć stanowisko prezydenta Krakowa po Jacku Majchrowskim. Start w wyborach zapowiedział właśnie Bogusław Sonik, eurodeputowany z Platformy Obywatelskiej. Również Solidarna Polska wytypowała już swojego pretendenta do najważniejszego fotela w pałacu Wielopolskich. To senator Maciej Klima z Wieliczki. Wybory odbędą się za pół roku.

Czy Bogusław Sonik byłby dobrym prezydentem Krakowa? Czekamy na Wasze głosy na forum pod artykułem!

Najwięcej kandydatów ma Platforma Obywatelska. Od lat typowany jest poseł Ireneusz Raś. W ubiegłym miesiącu chęć startu wyraził też zdymisjonowany minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Teraz dołącza Sonik, a w kuluarach mówi się też o europosłance Róży Thun.

- Można jeszcze wiele zrobić dobrego dla Krakowa. Ułatwić życie mieszkańcom. Dlatego właśnie chcę startować - mówi Bogusław Sonik.

To opozycjonista z czasów PRL, działacz "Solidarności". W latach 1983-1996 przebywał w Paryżu. Po powrocie zajął się pracą w samorządzie. Był przewodniczącym Sejmiku Małopolski, a następnie dyrektorem Biu-ra Festiwalowego Kraków 2000. Za jego czasów przyznano miastu tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

W 2004 roku został po raz pierwszy europosłem. W kolejnych wyborach w roku 2009 zdobył ponad 52 tys. głosów, ale Róża Thun aż 154 tys. Dla porównania - Jarosław Gowin w wyścigu do Sejmu w 2011 r. uzyskał wynik 62,5 tys., a Raś o połowę mniej.
Czy między pretendentami z PO rozegra się bratobójcza walka? - Trzeba zrobić prawybory w partii, wyłonić najlepszego kandydata i wspólnie go poprzeć - mówi Sonik. - Mam szansę. Od 1998 roku wygrywam wszystkie wybory, w jakich startuję. Czemu nie te również?

Czy Sonik jest na tyle mocny, aby pokonać Ireneusza Rasia i Jarosława Gowina? - Pierwszy ma silną pozycję w strukturach partyjnych, a drugi jest rozpoznawalny w całej Polsce i ma dobre wyniki w sondażach - komentuje dr Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego. I odnosi się do ostatnich sondaży, w których Jacek Majchrowski zdobył 26 proc. poparcia, Andrzej Duda z PiS 15 proc., Gowin 13 proc., Raś 7 proc., a Łukasz Gibała z Ruchu Palikota 4 proc.

- Sukces Sonika w poprzednich eurowyborach nie daje mu dużych atutów. Jest jednym z najaktywniejszych polskich eurodeputowanych, ale jest mniej znany w Małopolsce niż jego konkurenci, nie mówiąc już o jego pozycji w partii - kontynuuje Stach. Z podobnych powodów nie daje też szans Róży Thun.

- W listopadzie wybierzemy lokalne władze partii. Później będziemy decydować w sprawie wyborów - ucina Bogusław Kośmider, przewodniczący krakowskiej PO. W wyborach sam startować nie chce. W sondażu uzyskał zaledwie 1 proc. poparcia.
Walkę zapowiedział też Antoni Tajduś, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, z wynikiem o 1 proc. wyższym od Kośmidera.

Senator Klima
Zarząd Solidarnej Polski ma zatwierdzić kandydaturę senatora Macieja Klimy na prezydenta Krakowa w przyszłym tygodniu. Klima w wyborach w 2011 roku wygrał w okręgu obejmującym powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki, wtedy jeszcze jako członek PiS. Uzyskał 51 013 głosów (39,52 proc.), podczas gdy Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, popierany przez Platformę - 47 174 głosy (36,54 proc.). Klima wygrał więc z kimś, kto w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2010 r. walczył w Jackiem Majchrowskim. Maciej Klima jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych, byłym wojewodą.

- Senator Klima został wytypowany, aby Solidarna Polska miała swojego kandydata w tak znaczącym mieście, jak Kraków. To bardziej jest zabieg PR-owy niż liczenie na faktyczne zwycięstwo - komentujedr Łukasz Stach, politolog. - W sondażach partia nie ma dużego poparcia. Prawdopodobnie liczy na to, że osoby, które głosowały na Zbigniewa Ziobrę, zagłosują na ich kandydata. Uważam jednak, że oddadzą swoje poparcie kandydatowi PiS, czyli prawdopodobnie Andrzejowi Dudzie.

Majchrowski o sondażu prezydenckim: decyzji jeszcze nie podjąłem [SONDA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkańcy Krakowa
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów, Rencistów i Osób Pokrzywdzonych oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
5.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
6.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
7.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
8.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
9.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z
profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do
przejrzystości działań publicznych.
10.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
11.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
M
Mieszkańcy Krakowa
12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
13.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
14.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
15.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
16.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
17.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
18.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
19.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
20.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
21.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
22.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
23.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
24.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
25.Przywrócenie w szkołach stołówek.
26.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
27.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
28.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
29.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.
p
polak
Ja proponuję żeby Pan Sonik czy jak mu tam, wrócił z powrotem do Paryża! Co on tak nagle pokochał Kraków???
M
M.
ale biorac pod uwage wplywy i wydatki logiczne jest ze aby zwiekszyc budzet trzeba oszczedzac.jak Cie na cos nie stac to nie kupujesz-wszyscy to rozumieja z wyjatkiem rzadzacych-nie zatrudniac 1000urzedasow a np 900 itd
M
M.
nie-nie palikotowi i grodzkiej...no coś Ty...komuś komu zależy na kraju a nie na kasie...ostatnio glosowalem na Korwina-na palikota-w zyciu!
k
krak
Nowym czyli komu ? Palikotowi i Grodzkiej .
.
a czy nowe mordy będą dysponować większym budżetem?
M
M.
tylko pis? chlopie-wez sie ogarnij-nie widzisz ze od 89' roku rzadza te same mordy tylko inaczej sie nazywaja?że co 4 lata sa roszady-raz my a potem wy i znow my przy korycie?i tak Ci dobrze?taki jestes zadowolony z zycia?szanse dac trzeba NOWYM! nowym a nie starym!
s
ss
Po moim trupie. Wystarczy, że PO rządzi krajem. W Krakowie nie ma miejsca dla PiS i PO
A
Ala
Boże broń nas przed Różą Thun , nich już siedzi w tym europarlamencie ,może mniej szkody będzie dla Krakowa .
h
henryk
Być prezydentem to dobra fucha ,zarabia się duże pieniądze , a za nic się nie odpowiada .
K
Krakus
Megalomania uderzyła mu do głowy?
o
on
Andrzej Duda na prezydenta Krakowa !
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska