Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy 2021. 7 tysięcy osób bierze udział w kongresie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
fot. Marzena Bugała - Astaszow/ Lucyna Nenow
Ponad pięć tysięcy uczestników 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego, weźmie udział w ponad 100 panelach dyskusyjnych. - Europejski Kongres Gospodarczy wrócił do Międzynarodowego Centrum Kongresowego stacjonarnie. Cieszy nas, że ta frekwencja jest tak duża. Ponad 5 tysięcy osób będzie tutaj przez te trzy dni niezależnie duża grupa osób będzie obserwowała na bieżąco kongres online. Także kongres nie tylko wrócił do normalności, ale tak naprawdę zwiększył zasięg poprzez tą onlinowość - mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizator EKG 202.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach ponownie stało się areną dyskusji i spotkań. W poniedziałek 20 września rozpoczął się 13 Europejski Kongres Gospodarczy. Bierze w nim usiał ponad 5 tysięcy osób stacjonarnie. Oprócz tego każdego dnia uczestnicy i prelegenci mają możliwość uczestniczenia w panelach online.

Zarówno forma, jak i tematyka kongresu, zdeterminowana jest przez pandemię. Wstęp na wydarzenie jest możliwy dla ograniczonej liczby uczestników. To ozdrowieńcy lub osoby zaszczepione. Warunkiem jest też negatywny wynik testu w kierunku COVID-19, który można wykonać również na miejscu przy wejściu do MCK.

- Europejski Kongres Gospodarczy wrócił do Międzynarodowego Centrum Kongresowego stacjonarnie. Cieszy nas, że ta frekwencja jest tak duża. Ponad 5 tysięcy osób będzie tutaj przez te trzy dni, niezależnie duża grupa osób będzie obserwowała na bieżąco kongres online. Kongres nie tylko wrócił do normalności, ale tak naprawdę zwiększył zasięg poprzez tą onlinowość - mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizator EKG 2021.

Formuła hybrydowa kongresu pozwala na uczestnictwo tych prelegentów, których przyjazd był utrudniony przez pandemię koronawirusa.

- Formuła hybrydowa i technologie pomagają. Szczególnie tym gościom, którzy mogą mieć problem, żeby przyjechać z Londynu, Paryża czy Stanów Zjednoczonych. Oni mogą połączyć się z nami online - zaznacza Wojciech Kuśpik i dodaje:
- Niewątpliwie kongresy i spotkania twarzą w twarz, te bezpośrednie - z tych spotkań, tak naprawdę powstają realne rozwiązania. Bardzo trudno jest to zrobić w formule onlinowej, przez zooma i inną technologie prowadzić twórcze, kreatywne rozmowy. Tutaj, gdy się spotykamy wszyscy razem i możemy na różne sposoby omówić jakiś problem, z reguły powstaje jakieś konkretne rozwiązanie. Także wracamy do normalności, do kontaktów bezpośrednich. To jest dla człowieka coś naturalnego, że rozmawiamy ze sobą bezpośrednio, a nie przez ekran komputera czy telefonu.

Europejski Kongres Gospodarczy nadal jest istotną częścią debaty publicznej o polskiej i europejskiej gospodarce. Wiodącymi tematami tegorocznej edycji kongresu jest m.in. odbudowa odbudowa gospodarki po pandemii czy zielona transformacja. To ostatnie zagadnienie stawia przed firmami nowe wyzwania zmieniając strategie i modyfikując priorytety biznesowe.

Po raz 13 w stolicy regionu województwa śląskiego trwają rozmowy o przyszłości gospodarczej, nie tylko województwa i Polski, ale także Europy i świata.

- Ambicje tego kongresu z każdym rokiem rosną i bardzo dobrze. Mogą się tutaj wykluwać bardzo cenne i bardzo istotne konkluzje, które oby w przyszłości były wdrażane. To jest tak naprawdę idea wszystkich spotkań kongresowych - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

- Przed nami wyzwanie transformacji energetycznej nie tyko w województwie śląskim, ale to ma swoje odzwierciedlenie energetyczne dla całego kraju. O tym też na agendzie kongresu będziemy dyskutować - dodaje Wieczorek.

Niewątpliwie uwagę uczestników kongresu przykuwa ekologiczne stoisko Śląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.
- Jest wytworzone z materiałów, które nadają się do ponownego przetworzenia. To pokazuje nasze myślenie o budowie miast przyszłości i o tym, jak one powinny funkcjonować, jak powinny budować swoje usługi, które będą miały na celu budowanie ekologicznego miasta, przyjaznego dla mieszkańców. My jako organizator transportu publicznego, w dużej mierze zwracamy uwagę na kwestie ekologiczne, czystość powietrza. To są tematy, którymi się przede wszystkim zajmujemy i mimo pandemii, one cały czas są ważne i jednym z naszych największych priorytetów - zapewnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Nie przeocz

- Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać na EKG już stacjonarnie. Budowa relacji online jest trudne, a dzisiejszy świat opiera się na relacjach, spotkaniach i inspirowaniu się wzajemnie - dodaje Karolczak.

Jak przyznaje prezes PTWP, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek, biorą dopiero rozbieg, przed tym, co przyniesie nowy rok.

- Takie obiekty, jak centrum kongresowe czy Spodek, tutaj realizuje się duże konferencje, koncerty, wydarzenia sportowe. Takie wydarzenia przygotowuje się parę miesięcy, a często nawet rok. Sądzimy, że pełny powrót do normalności w obiektach, to będzie w przyszłym roku - kończy Kuśpik.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska