Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Oskar dla ołtarza Wita Stwosza to nie wszystko. Nadal trwa głosowanie!

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Nagrody zostaną wręczone podczas ceremonii European Heritage Awards 28 września w Palazzo del Cinema w Wenecji.
Nagrody zostaną wręczone podczas ceremonii European Heritage Awards 28 września w Palazzo del Cinema w Wenecji. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Wielkim wyróżnieniem i dumą dla parafii Mariackiej, całego miasta, a nawet i kraju było przyznanie jej najwyższej europejskiej nagrody, nazywanej europejskim Oskarem w obszarze dziedzictwa kultury. Parafia otrzymała Nagrodę Europa Nostra 2023 za blisko 6-letnią renowację ołtarza Wita Stwosza. To jednak nie koniec. Bazylika Mariacka cały czas stara się również o Nagrodę Publiczności Europa Nostra. Głosować można online do 28 sierpnia. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się podczas ceremonii Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2023, zorganizowanego w dniach 27-30 września w Wenecji – mieście światowego dziedzictwa.

Wielka radość może być jeszcze większa

W połowie czerwca Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły laureatów Europejskiej Nagrody Dziedzictwa - Nagrody Europa Nostra 2023. Wśród 30 wyjątkowych dokonań na polu dziedzictwa z łącznie 21 państw uhonorowanych tym najwyższym europejskim wyróżnieniem, w kategorii Konserwacja znalazł się również Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie.

Wyrzeźbiony w latach 1477–1489 przez przybyłego z Norymbergii artystę ołtarz jest powszechnie uznawany za arcydzieło późnego gotyku. Jego drobiazgowa konserwacja, oparta na pogłębionych badaniach, była prowadzona in situ przez ponad 1000 dni i angażowała zespół najlepszych specjalistów z Polski i zagranicy. Ołtarz na którym znajduje się 200 wyrzeźbionych figur, mierzący 13 metrów wysokości, 11 m szerokości i zajmujący całkowitą powierzchnię 866 m.kw był nie lada wyzwaniem dla konserwatorów.

- Zbyt rzadko nasza polska troska o dziedzictwo kulturowe i profesjonalizm naszych konserwatorów dostrzegane są dziś za granicą. Tegoroczna nagroda to więc nie tylko wielkie wyróżnienie dla Parafii Mariackiej, ale i okazja dla Polski do dzielenia się naszymi dobrymi praktykami w opiece nad skarbami europejskiego dziedzictwa ze wspólnotą międzynarodową. Na propagowaniu takich niezwykłych dzieł, jak krakowski Ołtarz i jego spektakularna konserwacja, polega misja Europa Nostra – mówił prof. Jacek Purchla, wiceprezydent Europa Nostra.

Prace prowadził Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej i warszawskiej ASP z prof. Jarosławem Adamowiczem na czele.

- Konserwacja ołtarza była olbrzymim wysiłkiem zarówno organizacyjnym jak i finansowym. Cieszymy się, że wspólne działania kilku instytucji przyniosły taki efekt. Jest to uznanie dla wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób włączyły się w tę renowację. Ranga otrzymanej nagrody jest bardzo duża, podobnie jak konkurencja, która wraz z nami stara się o pozostałe dwie nagrody, dlatego też z wielką pokorą podchodzimy do naszego sukcesu – mówi ks. inf. dr Dariusz Raś.

Nagrody zostaną wręczone podczas ceremonii European Heritage Awards 28 września w Palazzo del Cinema w Wenecji. Podczas ceremonii ogłoszona zostanie lista laureatów Grand Prix oraz laureat Nagrody Publiczności, wyłonieni spośród tegorocznych laureatów. Każdy z nich otrzyma 10 tys. euro.

- Renowacja tego wspaniałego ołtarza jest wyjątkowym i unikalnym osiągnięciem. Skrupulatna konserwacja Ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej, oparta na wnikliwych kwerendach, została przeprowadzona przez fachowców, którzy wykazali się ogromnym szacunkiem i wrażliwością dla oryginalnego dzieła. Projekt połączył osoby z różnych krajów, odzwierciedlając międzynarodowe znaczenie tego miejsca oraz potrzebę współpracy w zachowaniu dziedzictwa europejskiego – wskazało Jury Nagrody.

Teraz każdy może głosować online na laureata, który zdobędzie Nagrodę Publiczności 2023. Do 28 sierpnia swój głos można oddać poprzez stronę internetową – vote.europanostra.org

Proboszcz bazyliki Mariackiej, ks. inf. dr Dariusz Raś zapowiedział, że jeśli bazylika Mariacka zdobędzie którąś z nagród, zostanie ona przeznaczona na sfinansowanie projektu związanego z oświetleniem ołtarza.

Głosowanie odbywa się w języku angielskim:

  • Wejdź na stronę – vote.europanostra.org
  • Oddaj głos na 3 projekty. Pierwszy projekt otrzymuje 3 punkty, drugi 2, a trzeci 1
  • Podaj imię i nazwisko, kraj oraz dwukrotnie adres e-mail
  • Możesz zostawić komentarz odnoszący się do wybranego projektu, jednak nie jest to wymagane
  • Zaakceptuj regulamin i kliknij „Send your vote”
  • Potwierdź swój głos, klikając wiadomość e-mail, którą otrzymasz. Po potwierdzeniu głosu nie można go zmienić. Głosować można tylko raz
od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska