- A zatem są! „Bajki, opowieści i legendy mariackie” w nowej odsłonie! To już druga ich edycja. Są stare i całkiem nowe (jeśli bajki mogą być nowe). Ich pisanie sprawia mi wiele radości. Ufam, że także dzieciom! Zapraszam do lektury wszystkich - młodszych i starszych. I niekoniecznie z Krakowa, bo wszak bajki mają przekaz uniwersalny. Ilustrowała przepięknie Katarzyna Fus. Wydawnictwo Biblos dziękuję za piękne ich wydanie – pisze Ewa K. Czaczkowska, autorka książki.
Pierwsza edycja książki została wydana przez wydawnictwo Znak. „Bajki mariackie” odniosły wówczas duży sukces, ponieważ zostały nagrodzone „Żółtą Ciżemką”, czyli nagrodą Biblioteki Kraków w IV edycji konkursu.
- Poprosiłem panią Ewę Czaczkowską, by do kolejnego wydania dopisała dwie historie. Pierwsza z nich to opowieść o tym, jak siłacz Andrzej Ciołek sobie tylko znanym sposobem wniósł na wieżę niższą kościoła największy ówcześnie w Krakowie dzwon Rycerski, nazywany także Półzygmuntem. Druga historia to wyjaśnienie tego, co dzieje się nocą za zamkniętymi drzwiami bazyliki Mariackiej. Tutaj mogę jedynie zdradzić, że okazuje się, iż nocą w bazylice śpiewają anioły. Pewnie i one również czasami włączają nam alarmy – opowiada archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.
Kolejne wydanie książki znów potwierdza, że opisane opowieści to mądrości, które przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale również i dorosłych. Książka jest także bogato ilustrowana przez Katarzynę Fus.
- Nie polecam żadnej szczególnej bajki z jednego prostego powodu - każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i ciekawa! Można tu znaleźć nie tylko dawne legendy, ale również opowieści o nowszych czasach, gdy na przykład Hania spotyka się z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Dziewczynka nie jest wymyśloną postacią, a naszą sąsiadką z placu Mariackiego, która również zainspirowała nas do opisania tej historii – dodaje proboszcz bazyliki Mariackiej.
W książce padają również odpowiedzi na inne pytania - dlaczego jedna z wież kościoła Mariackiego jest wyższa od drugiej? Skąd wzięły się wiewiórki na krakowskim Rynku? Kiedy i dlaczego Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Kraków? Dlaczego w Sukiennicach wisi nóż?
- W kościele Mariackim, świat codziennie łączy się z tym, co tajemnicze, i przez to również z tym, co najpiękniejsze. A ta niezwykła książka wprowadza nas w niezwykłej mocy nowe horyzonty. To lektura obowiązkowa dla każdego poszukiwacza i odkrywcy naszego dziedzictwa ukrytego w legendach, które żyją potem własnym życiem. Wciąż odkrywamy „nowe”, czego najdoskonalszym dowodem jest drugie, poszerzone wydanie opowieści i legend mariackich - stwierdza ks. inf. Dariusz Raś.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Biblos. Można ją nabyć m.in. w zakrystii bazyliki Mariackiej oraz w sklepie Arkos.
Autorka Ewa K. Czaczkowska
Ewa K. Czaczkowska to publicystka, doktor historii, wykładowca uniwersytecki. Autorka wielu książek, w tym bestsellerowych biografii o św. Faustynie, kard. Stefanie Wyszyńskim i o ks. Jerzym Popiełuszce (wspólnie z Tomaszem Wiścickim). Nagrodzona pięcioma Feniksami przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Laureatka m. in. pierwszej Nagrody Dziennikarskiej im. Biskupa Jana Chrapka „Ślad”. Obecnie opracowuje naukowo dzienniki prymasa Stefana Wyszyńskiego „Pro memoria”.
Wielkie wyróżnienie
Przypominamy, że bazylika Mariacka po trwającej ok. 6 lat konserwacji gotyckiego ołtarza Wita Stwosza została wyróżniona najwyższą europejską nagrodą w obszarze dziedzictwa kultury - Europa Nostra 2023. Choć nagrody zostały już przyznane, wciąż można zagłosować na krakowski zabytek w kategorii Nagroda Publiczności. Głosowanie trwa do 28 sierpnia online, poprzez stronę internetową: vote.europanostra.org
Więcej na ten temat w tekście:
- Oto najpiękniejsze wodospady w Małopolsce. Te miejsca zachwycają!
- Restauracje i kawiarnie z widokiem na Kraków. TOP 12 miejsc na wyjątkowe spotkanie
- Horoskop miłosny na lato 2023!
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
- Dla kierowców z Małopolski ta droga będzie bramą na południe Europy. ZDJĘCIA
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
