Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?
01 lutego 2019 - I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza
Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny). Prezydent Krakowa apeluje o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń.
Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.
Smog groźny dla zdrowia!
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
SMOG MAŁOPOLSKA: Sprawdź aktualne dane z czujników stanu jakości powietrza airly.eu:
Kraków, Aleje Trzech Wieszczów
Kraków, Bulwarowa
Kraków, Dietla
Kraków, Porucznika Halszki
Wieliczka
Skawina
Olkusz
Oświęcim
Chrzanów
Zakopane
Nowy Sącz
Gorlice
Tarnów
Skała
Targowisko
Proszowice
Walcz ze smogiem i kup do domu rośliny antysmogowe! Oto rośl...
WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu
Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news