https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fellini, Krafftówna, Karavan. Filmy o artystach na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Julia Kalęba
"Fellinopolis" w reż. Silvii Giulietti zabierze w podróż po planie największych filmów Federica Felliniego oraz na sentymentalne spotkanie z jego współpracownikami i przyjaciółmi.
"Fellinopolis" w reż. Silvii Giulietti zabierze w podróż po planie największych filmów Federica Felliniego oraz na sentymentalne spotkanie z jego współpracownikami i przyjaciółmi. materiały KFF
Przed nami trzy ostatnie dni Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w czasie których wśród kilku sekcji tematycznych będzie można obejrzeć również fascynujące życiorysy artystów ze świata filmu, malarstwa, sztuki współczesnej i rzeźby. Na ekranach krakowskich kin studyjnych i w sieci pojawią się takie dokumenty, jak "Fellinopolis", "Krafftówna w krainie czarów" czy "Wojna sztuk".

FLESZ - Będą zmiany w kanonie lektur

od 16 lat

„Zawsze była we mnie ciekawość, żeby zajrzeć dalej” – wyznaje Barbara Krafftówna w dokumencie Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa. Film zaprasza widzów do odwiedzenia jej magicznej krainy, którą zamieszkują duchy przeszłości, Starsi Panowie, niezapomniane kreacje teatralne, serialowe i filmowe. Bohaterka snuje intymną opowieść, w której bogate doświadczenia kobiety i artystki spotykają się z wiecznie żywą wyobraźnią dziewczynki, a jej własne słowa przenikają się z fragmentami ról. Film "Krafftówna w krainie czarów" zostanie wyświetlony jeszcze dziś, 4 czerwca, o godz. 18 w kinie Agrafka.

Również dzisiaj, ale o godz. 20 w Kinie Pod Baranami, będzie można zobaczyć dokument "O mężczyźnie, który malował krople wody" w reż. Kima Oana i Brigitte Bouillot. Bohaterem filmu jest wybitny koreański malarz Kim Tschang-Yeul, który na swoich abstrakcyjnych obrazach przez kilkadziesiąt lat tworzył wariacje wokół motywu wodnych kropelek. Twórcy wraz z jego synem zanurzają się mikrokosmos tej twórczości, a malarstwo Kima zaczyna odsłaniać traumatyczne korzenie sięgające wojennych przeżyć.

Również w klimacie dalekowschodnim pozostawi widzów film "Wojna sztuk" Tommy'ego Gulliksena. To dokument, który opowiada o międzykulturowym projekcie kilkoro artystów z Chin i krajów Europy Zachodniej, którzy trafiają do stolicy Korei Północnej, żeby zaprezentować tamtejszym twórcom swoje dzieła, a każdy ich krok jest uważnie śledzony, a plany ulegają ciągłym modyfikacjom ze strony gospodarzy. Mimo wszystko podejmują próbę przekonania północnokoreańskich artystów do sztuki, która w ich kraju nie istnieje. Dokument będzie można zobaczyć w sobotę, 5 czerwca, o godz. 15.30 w Kinie Pod Baranami.

Poza kinami studyjnymi filmy podejmujące temat sztuki zostaną wyświetlone również w sieci. W ramach kina online KFF w piątek o godz. 18 w podróż po planie największych filmów Federica Felliniego i na sentymentalne spotkanie z jego przyjaciółmi zabierze "Fellinopolis" w reż. Silvii Giulietti. Natomiast o godz. 22 będzie można zobaczyć portret izraelskiego rzeźbiarza światowej sławy, znanego z monumentalnych realizacji w przestrzeniach publicznych, czyli "Dani Karavan. Bez taryfy ulgowej" Baraka Heymanna.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska