FLESZ - Będą zmiany w kanonie lektur

„Zawsze była we mnie ciekawość, żeby zajrzeć dalej” – wyznaje Barbara Krafftówna w dokumencie Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa. Film zaprasza widzów do odwiedzenia jej magicznej krainy, którą zamieszkują duchy przeszłości, Starsi Panowie, niezapomniane kreacje teatralne, serialowe i filmowe. Bohaterka snuje intymną opowieść, w której bogate doświadczenia kobiety i artystki spotykają się z wiecznie żywą wyobraźnią dziewczynki, a jej własne słowa przenikają się z fragmentami ról. Film "Krafftówna w krainie czarów" zostanie wyświetlony jeszcze dziś, 4 czerwca, o godz. 18 w kinie Agrafka.
Również dzisiaj, ale o godz. 20 w Kinie Pod Baranami, będzie można zobaczyć dokument "O mężczyźnie, który malował krople wody" w reż. Kima Oana i Brigitte Bouillot. Bohaterem filmu jest wybitny koreański malarz Kim Tschang-Yeul, który na swoich abstrakcyjnych obrazach przez kilkadziesiąt lat tworzył wariacje wokół motywu wodnych kropelek. Twórcy wraz z jego synem zanurzają się mikrokosmos tej twórczości, a malarstwo Kima zaczyna odsłaniać traumatyczne korzenie sięgające wojennych przeżyć.
Również w klimacie dalekowschodnim pozostawi widzów film "Wojna sztuk" Tommy'ego Gulliksena. To dokument, który opowiada o międzykulturowym projekcie kilkoro artystów z Chin i krajów Europy Zachodniej, którzy trafiają do stolicy Korei Północnej, żeby zaprezentować tamtejszym twórcom swoje dzieła, a każdy ich krok jest uważnie śledzony, a plany ulegają ciągłym modyfikacjom ze strony gospodarzy. Mimo wszystko podejmują próbę przekonania północnokoreańskich artystów do sztuki, która w ich kraju nie istnieje. Dokument będzie można zobaczyć w sobotę, 5 czerwca, o godz. 15.30 w Kinie Pod Baranami.
Poza kinami studyjnymi filmy podejmujące temat sztuki zostaną wyświetlone również w sieci. W ramach kina online KFF w piątek o godz. 18 w podróż po planie największych filmów Federica Felliniego i na sentymentalne spotkanie z jego przyjaciółmi zabierze "Fellinopolis" w reż. Silvii Giulietti. Natomiast o godz. 22 będzie można zobaczyć portret izraelskiego rzeźbiarza światowej sławy, znanego z monumentalnych realizacji w przestrzeniach publicznych, czyli "Dani Karavan. Bez taryfy ulgowej" Baraka Heymanna.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!