
Muzeum Krakowa organizuje ferie online.
Bilety na warsztaty można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl.
Pałac Krzysztofory:
Fasony, wzory i kolory - stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi
11 stycznia (poniedziałek), godz. 11.30
Warsztaty plastyczne online (ZOOM) dla dzieci w wieku 6–10 lat
Pałac Krzysztofory położony jest między dwoma ważnymi placami: Rynkiem Głównym i placem Szczepańskim. Przez stulecia pełniły one ważne funkcje handlowe. Można było tu spotkać mieszkańców podkrakowskich wsi, którzy przy okazji targów i uroczystości zjeżdżali do Krakowa. Kraków zapełniał się wtedy mieszczanami i kmieciami ubranymi w barwne stroje ozdobione kwiatami, haftami, chwostami, uzupełnione koralami, magierkami i brzękadłami. W trakcie warsztatów będzie można poznać elementy krakowskich strojów ludowych, ich charakterystyczne kolory i zdobiące je wzory. - Opowiemy przy okazji o placach krakowskich, na których odbywały się targi. W dalszej części dzieci stworzą zakładkę do książki dekorowaną wzorami zaczerpniętymi z krakowskich strojów ludowych - zapowiadają organizatorzy.
Potrzebne materiały: blok techniczny, nożyczki, kredki/farby

Muzeum Krakowa - cd.
Rynek Podziemny
Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki
5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 10
13 stycznia 2021 (środa), godz. 11.30
Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci w wieku 8–12 lat
Czy w średniowieczu chodzono z nożem po ulicy? Dlaczego pasek był tak ważnym elementem ubioru? Czemu idąc na krakowski Rynek trzeba było bardzo uważać? Zajęcia wprowadzą dzieci w świat średniowiecznej codzienności i mody. Obejrzymy wybrane przedmioty prezentowane na wystawie Rynek Podziemny, a na zakończenie uczestnicy będą mogli wykonać własną sakiewkę.
Potrzebne materiały: kawałek tkaniny zbliżony do kwadratu (ok. 40 x 40 cm), sznurek lub tasiemka, nożyczki i pomoc osoby dorosłej. Opcjonalnie do dekoracji sakiewki: pisaki lub farby do tkanin, igła z kordonkiem/włóczką lub inne materiały do ozdobienia tkaniny.

Muzeum Krakowa - cd.
Muzeum Teatralne - filia Rydlówka
Jasełka pana Rydla
5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 12
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 9.30
Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci 6–10 lat i 10–13 lat oraz oprowadzanie online (ZOOM) po wystawie
Jesteście ciekawi, jak Lucjan Rydel wyobrażał sobie czas i miejsce Bożego Narodzenia? Zapraszamy do odwiedzenia barwnej krainy wyobraźni poety, gdzie spotkać można zarówno prostych pasterzy, krakowiaków i górali, jak i wielkich polskich władców, a nawet Pana Twardowskiego. Podczas spotkania pokażemy Wam ciekawe zakamarki domu Lucjana Rydla i zajrzymy do jego pięknie ilustrowanej książki Betlejem Polskie. A na koniec podzielimy się z Wami instrukcją na zrobienie własnej jasełkowej kukiełki.

Muzeum Krakowa - cd.
Muzeum Podgórza
Podgórski quiz historyczny
7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12.30
14 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12.30
Zajęcia online (ZOOM), quiz historyczny dla dzieci w wieku 8-12 lat
Jak dobrze znasz Podgórze, kiedyś osobne miasto, a dziś część Krakowa? Czy wiesz, jak nazywał się kiedyś Rynek Podgórski? Kto miał odwagę założyć park na skale i dlaczego na kopcu Kraka nie rośnie już wielki dąb? Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na kilka najistotniejszych pytań i zdradzić garść podgórskich tajemnic.