
Muzeum Krakowa - cd.
Kamienica Hipolitów
Od belle epoque do wojennej krynoliny – ikona stylu 100 lat temu
13 stycznia 2021 (środa), godz. 10
Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci i młodzieży w wieku 12–17 lat
Okres między 1900 a 1920 rokiem to czas rewolucyjnych zmian. Tworzył się wtedy nowy porządek społeczny i obyczajowy. W tym czasie wzrosła również aktywność kobiet w życiu społecznym i zawodowym, co przekładało się na ich udział w działaniach wojennych i w budowaniu nowego ładu w Europie, w tym tworzeniu niepodległej Polski. Symbolem zmian jest także moda, doskonale wyrażająca ewolucje społeczne i obyczajowe. Ozdobna secesyjna suknia czyniąca niekiedy z kobiety lalkę, stała się niepraktyczna dla pracownicy biura, lekarki, prowadzącej automobil, a w końcu zamieniona została na mundur wojskowy lub strój sanitariuszki. Po 1918 roku nie było odwrotu, zmiany postępowały dalej. Nowoczesna kobieta chciała być aktywną, niezależną i zawsze elegancką, a swój styl dopasować do czasów aktualnych.
Czym było „belle epoque”? Czym jest „wojenna krynolina”? Czy ikona stylu może pracować zawodowo? Jak Kraków zmienił się dzięki aktywnym i wykształconym kobietom? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w trakcie warsztatu online organizowanego w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa.

Muzeum Krakowa - cd.
Muzeum Nowej Huty
Co łączy igloo i kameleona?
11 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 10
Warsztaty plastyczne on-line dla dzieci w wieku 6 - 9 lat. Oddział macierzysty: Muzeum Nowej Huty
Czas trwania: 60 minut
Niezbędne materiały: kartka A4, kredki
Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno człowieka, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w swoich skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. O bezpiecznych kryjówkach zwierząt i ludzi porozmawiamy podczas oglądania fragmentu wystawy Stan zagrożenia przy os. Szkolnym 37. Zainspirowani ekspozycją stworzymy fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.

Muzeum Krakowa - cd.
Apteka pod Orłem
Historia obok nas - miejsca krakowskiego getta
8 stycznia 2021 (piątek), godz. 12.30
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 12.30
Warsztaty online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 13–18 lat
W marcu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły na terenie Podgórza „dzielnicę mieszkaniową” dla krakowskich Żydów. Na niewielkiej przestrzeni zamieszkało kilkanaście tysięcy osób. Prześladowania, przymus pracy, skąpe racje żywnościowe to codzienność życia w getcie. Jego powstanie było początkiem końca wielowiekowej historii i kultury Żydów w Krakowie. Wspomnienia ocalałych z Zagłady oraz fotografie z czasu wojny pozwolą na odkrywanie śladów tragicznej przeszłości ludności żydowskiej we współczesnej przestrzeni Podgórza.

Muzeum Krakowa - cd.
Fabryka Schindlera
Papierosiarz z Dworca Głównego
7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 11
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 11
Zajęcia online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 14–18 lat
Tematem zajęć będzie mało znany fragment życia okupacyjnego Krakowa, ukazany przez pryzmat niezwykłych losów dziesięcioletniego Henryka.
Henryk Meller pochodził z zasymilowanej, zamożnej rodziny krakowskich Żydów. Po śmierci rodziców i rodzeństwa, przez trzy lata samotnie ukrywał się po „aryjskiej stronie” Krakowa.
Podczas zajęć uczestnicy obejrzą krótką prezentację i 14-minutowy wywiad filmowy z bohaterem i poznają nie tylko jego strategię przetrwania, ale również efekty, jakie ona przyniosła. Zastanowimy się też, czy odwaga, uczciwość i empatia mają takie samo znaczenie podczas wojny, jak w czasie pokoju.