Ferie zimowe 2017 TERMINY. Kiedy wypadają ferie zimowe w 2017 roku? TERMINARZ
W tym roku ferie rozkładają się na dwa miesiące: styczeń i luty. Sprawdź kalendarz ferii zimowych w poszczególnych województwach.
Ferie zimowe 2017. 16 – 29 stycznia 2017 r.
lubelskie,
łódzkie,
podkarpackie,
pomorskie,
śląskie
Ferie zimowe 2017. 23 stycznia – 5 lutego 2017 r.
podlaskie,
warmińsko-mazurskie
Ferie zimowe 2017. 30 stycznia – 12 lutego 2017 r.
kujawsko-pomorskie,
lubuskie,
małopolskie,
świętokrzyskie,
wielkopolskie
Ferie zimowe 2017. 13 – 26 lutego 2017 r.dolnośląskie,
mazowieckie,
opolskie,
zachodniopomorskie
Początek roku to dla wielu również początek ferii zimowych. Jak gwiazdy wspominają zimowe szaleństwo? Agustin Egurrola przyznał, że ferie to wspaniały czas. Tancerz ma nadzieję, że wkrótce będzie mógł zabrać swoją córkę na narty, tak jak robili to jego rodzice. Patricia Kazadi żałuje, że zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia były bez śniegu, ponieważ uwielbia sporty zimowe. - Kilka razy zaliczyłam takie gleby, że zbierali mnie z podłogi - wyznała prowadząca program "You Can Dance".
Źródło: Agencja TVN
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
[Katarzyna Kojzar] Jak się przygotować do ferii czy weekendu w górach, żeby tych urazów uniknąć?
[Lekarz med. Michał Kłosiński] - Zazwyczaj jest tak, że przez większość roku siedzimy za biurkiem, a potem wyjeżdżamy na kilka dni w góry starając się nadrobić czas, jeżdżąc od rana do wieczora. A tak nie powinno być. Do sezonu narciarskiego musimy przygotowywać się przez cały rok - na siłowni, przez uprawianie różnych sportów, ogólne dbanie o kondycję. A na kilka tygodni przez wyjazdem trzeba zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie mięśni nóg.
Przed samym wyjściem na stok trzeba się też dobrze rozgrzać.
Tak, oczywiście. Ale ma to na pewno mniejsze znaczenie niż to wcześniejsze, całoroczne przygotowanie.
Jakie urazy zdarzają się najczęściej?
Większość urazów to drobne skręcenia, naciągnięcia, naderwania więzadeł, niewielkie rozerwania torebki stawowej. Takie urazy leczymy zachowawczo, wystarczy okład z lodu, stabilizator, odciążenie kończyny na jakiś czas i krótka rehabilitacja. Po jakimś czasie wraca się do normalnego trybu życia. Cięższe urazy to urazy więzadłowe - najczęściej uszkodzeniu ulega więzadło poboczne przyśrodkowe. Ale je też leczymy zachowawczo - stabilizator i rehabilitacja w większości przypadków wystarczą. Niestety, takie leczenie na ogół nie pomoże przy kontuzjach więzadeł krzyżowych. Tutaj konieczna jest już operacja rekonstrukcyjna. Zdarzają się też przypadki ekstremalne, takie jak zwichnięcia stawu kolanowego, które są ciężkimi urazami. W ich trakcie dochodzi do całkowitej utraty kontaktu pomiędzy powierzchniami stawowymi. Przez to uszkodzeniu ulega zwykle więcej niż jedno więzadło. To na szczęście są rzadkie przypadki, ale mogą skończyć się tragicznie - nawet utartą kończyny wskutek uszkodzenia tętnicy podkolanowej.
To co mamy robić, żeby uchronić się przed kontuzjami?
Po pierwsze - dobrze przygotować się do sezonu narciarskiego. Wiele osób uważa, że stabilizatory zakładane profilaktycznie zapewnią kolanom bezpieczeństwo. Owszem, dają komfort psychiczny, ale sądzę, że przeceniamy ich rolę. Nic bowiem nie zastąpi nam zdrowego rozsądku. Zdarza się tak, że kilka sekund nieuwagi i brawury skutkuje wielomiesięcznymi konsekwencjami.