FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

Nowy festiwal ma na celu przybliżenie bogatej twórczości Rzeczypospolitej Polskiej, czerpiącej – przez wzgląd na historyczne i geopolityczne uwarunkowania – z orientu, judaizmu, prawosławia i tradycji łacińskiej.
- Do organizacji tego przedsięwzięcia przygotowywaliśmy się w intensywnym i niełatwym ze względu na pandemiczne okoliczności roku. Podczas prezentacji festiwalowych, w Krakowie oraz na terenie Województwa Małopolskiego, zabrzmi muzyka Bliskiego Wschodu, mistrzowsko wykonana przez multiinstrumentalistkę, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie – Marię Pomianowską wraz z zespołem, muzyka żydowska w chóralnej odsłonie z udziałem amerykańskiego kantora Benjamina Matisa, a także muzyka cerkiewna prezentowana przez Chór Męski Filharmonii Krakowskiej – mówi Mateusz Prendota, dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej i pomysłodawca przedsięwzięcia.
Festiwal 4 Tradycji potrwa od 15 do 30 sierpnia. Publiczność gościć będzie zarówno w sali Filharmonii Krakowskiej, jak i Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, Synagodze Tempel w Krakowie czy cerkwi św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy-Zdroju.
Festiwal zainauguruje Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, która wykona Symfonię Polonia op. 14 Emila Młynarskiego oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina z pianistą Krzysztofem Książkiem w charakterze solisty.
Z kolei na zakończenie festiwalu posłuchamy muzyki cerkiewnej autorstwa takich kompozytorów, jak Jakow Czmielew, Mikołaj Gonczarow, Wasilij Zinowiew, Piotr Turczaninow, Dora Christov, Dmitrij Bortnianski czy Aleksandr Greczaninow w wykonaniu Chóru Męskiego Filharmonii Krakowskiej.
Pełny harmonogram festiwalowych koncertów znajduje się na stronie www.filharmonia.krakow.pl