
Zespół pochodzi z Salonik, największego miasta w północnej Grecji, nad Morzem Egejskim. Rozciąga się tam historyczna kraina Macedonia.
Najwyższym wzniesieniem regionu jest obdarzony mitologiczną sławą Olimp mierzący 2900 m n.p.m. The Association Agios Ioannis of Theologos powstało w Salonikach w 2012 r. Grupa ta brała już udział zarówno w festiwalach na terenie Grecji, jak i poza jej granicami (występowała m.in. w Rumunii, Turcji czy Hiszpanii).
Tancerze z tego stowarzyszenia prezentują macedońskie tańce regionalne oraz tańce typowe dla innych regionów Grecji, w tym oczywiście słynny taniec syrtaki.

Wokół górnego brzegu słowackiej rzeki Nitry położony jest region Horna Nitra, czyli Górna Nitra. Leży prawie w samym sercu Słowacji i jest częścią Karpat Zachodnich.
W tamtejszej miejscowości Poluvsie w 1984 r. powstał zespół Lubena. Prezentuje on folklor Górnej Nitry. Repertuar Lubeny jest związany z rocznym kalendarzem prac rolniczych i z obrzędami towarzyszącymi pracy na roli. Grupa przedstawia także uroczystości rodzinne i święta. W festiwalowym programie zespołu znajdzie się "Veselie", czyli sceny związane z obrzędami weselnymi. Prezentowane: muzyka, tańce i weselne zwyczaje pochodzą z okresu tuż po I wojnie światowej.

Zespół pochodzi z Górnej Oriachowicy, regionu położonego nad brzegiem rzeki Jantra.
Grupa została założona w 1953 roku. Przez ponad 60 lat swojej historii dała 3 tysiące koncertów dla przeszło 3,5 miliona widzów. Sider Voivoda zdobył 15 złotych medali na bułgarskich festiwalach folklorystycznych. Był nagradzany również podczas międzynarodowych imprez.
W czasie zakopiańskiego festiwalu zespół zaprezentuje program związany z tzw. Rusalskim Tygodniem, przesyconym magią czasem rozpoczynającym się 51 dni po Wielkiejnocy. To w ludowej tradycji okres wzajemnego przenikania się ludzkiego świata i zaświatów.

Zespół powstał w 1995 r., działa pod opieką Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Grojcowianie" w Wieprzu (pow. wadowicki) oraz Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz.
Prezentuje folklor, muzykę i tańce górali Beskidu Żywieckiego. W repertuarze ma tradycyjne tańce ludowe, takie jak: obyrtka, siustany, koło, koń, krzyżok, bon, ale także polki, walce i popisowego hajduka. W Zakopanem Grojcowianie zaprezentują program "Po odpuście". Po mszy odpustowej wszyscy spotykają się na placu przykościelnym, wśród straganów. To okazja do wspólnej zabawy, żartów i tańców przy tradycyjnej muzyce. Pojawią się m.in. żywieckie dudy.