Sercem festiwalu będzie wioska i namiot festiwalowy na dolnej Równi Krupowej. Aż do soboty, 29 sierpnia, widzowie będą mogli podziwiać występy muzyczne, taneczne i śpiewacze 16 zespołów folklorystycznych z 13 krajów, w tym 4 grup z Polski. Oprócz górali z kilku krajów karpackich, w tym roku pod Giewontem wystąpią grupy z odległej Grecji, Portugalii, a nawet zza wielkiej wody - z Meksyku.
Festiwal ma formułę konkursu. Zespoły będą walczyć o główną nagrodę - Złotą Ciupagę. Zmagania będą się toczyć w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor tradycyjny, artystycznie opracowany i stylizowany.
Występy konkursowe w namiocie festiwalowym będą odbywać się codziennie. To jednak nie wszystko. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to także święto ludzi gór, miejsce, gdzie mogą się spotkać, wymienić doświadczenia czy po prostu się poznać. Dlatego wioska festiwalowa będzie żyła cały czas - nie tylko w trakcie wieczornych koncertów. Będzie kiermasz twórców ludowych, narodowe dni, w czasie których zagraniczni goście zaprezentują m.in. specjały swojej kuchni czy warsztaty sztuki ludowej dla najmłodszych. Wieczorami zaś czekają nas posiady przy ogniskach.
Równoległe odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Wezmą w nim udział muzycy z zespołów startujących w festiwalu.