Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2015. Zakopane zamieni się w stolicę górali z różnych stron świata

Łukasz Bobek
Zespół powstał w 2004 r. i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu na Podhalu. Grupa kultywuje żywe tradycje góralskiego folkloru, które prezentowała wielokrotnie na scenach krajowych i zagranicznych. Na repertuar zespołu składają się śpiewy, tańce, muzyka i obrzędy górali podhalańskich. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowany program pt. "Bursa". To stary zwyczaj, który zaginął na początku XX wieku. Bursa, czyli święto na zakończenie zbiorów, urządzane było u gazdy, który użyczał swojego domu, albo w opuszczonej chałupie. Organizatorami byli bursioki, czyli parobcy, najczęściej kawalerowie.
Zespół powstał w 2004 r. i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu na Podhalu. Grupa kultywuje żywe tradycje góralskiego folkloru, które prezentowała wielokrotnie na scenach krajowych i zagranicznych. Na repertuar zespołu składają się śpiewy, tańce, muzyka i obrzędy górali podhalańskich. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowany program pt. "Bursa". To stary zwyczaj, który zaginął na początku XX wieku. Bursa, czyli święto na zakończenie zbiorów, urządzane było u gazdy, który użyczał swojego domu, albo w opuszczonej chałupie. Organizatorami byli bursioki, czyli parobcy, najczęściej kawalerowie. Polska, zespół Białodunajcanie z Białego Dunajca
Już po raz 47. pod Giewontem spotkają się górale nie tylko z Polski, ale i całego świata. W piątek, 21 sierpnia, rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Sercem festiwalu będzie wioska i namiot festiwalowy na dolnej Równi Krupowej. Aż do soboty, 29 sierpnia, widzowie będą mogli podziwiać występy muzyczne, taneczne i śpiewacze 16 zespołów folklorystycznych z 13 krajów, w tym 4 grup z Polski. Oprócz górali z kilku krajów karpackich, w tym roku pod Giewontem wystąpią grupy z odległej Grecji, Portugalii, a nawet zza wielkiej wody - z Meksyku.

Festiwal ma formułę konkursu. Zespoły będą walczyć o główną nagrodę - Złotą Ciupagę. Zmagania będą się toczyć w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor tradycyjny, artystycznie opracowany i stylizowany.

Występy konkursowe w namiocie festiwalowym będą odbywać się codziennie. To jednak nie wszystko. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to także święto ludzi gór, miejsce, gdzie mogą się spotkać, wymienić doświadczenia czy po prostu się poznać. Dlatego wioska festiwalowa będzie żyła cały czas - nie tylko w trakcie wieczornych koncertów. Będzie kiermasz twórców ludowych, narodowe dni, w czasie których zagraniczni goście zaprezentują m.in. specjały swojej kuchni czy warsztaty sztuki ludowej dla najmłodszych. Wieczorami zaś czekają nas posiady przy ogniskach.

Równoległe odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Wezmą w nim udział muzycy z zespołów startujących w festiwalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska