
W północno-wschodnim Meksyku, na granicy z amerykańskim stanem Teksas, znajduje się stan Nuevo Léon. Stolicą regionu i jednocześnie jednym z trzech największych miast w Meksyku jest Monterrey, zwane również "Miastem Gór".
W 1999 r. powstał tam zespół Arte y Tradition Ballet Folclorico, prezentujący i popularyzujący lokalne zwyczaje i tradycyjne tańce. Grupa bierze udział w wielu festiwalach w krajach całego świata. W Zakopanem meksykańscy tancerze zaprezentują bogaty program złożony z pochodzących z Nuevo Léon tańców i towarzyszącej im charakterystycznej muzyki.

W północnej części Portugalii, w dolinie Cavado, znajduje się Braga, miasto sięgające swoimi korzeniami jeszcze czasów starożytnego Rzymu. Licząca ponad milion mieszkańców Braga stanowi centrum regionu Minho.
To właśnie tam, w 1936 r., rozpoczął działalność zespół założony przez Gonçala Sampaio i Motę Leite. Dzięki ich pracy udało się zebrać wiele pieśni, tańców i strojów z końca XVIII w. i początku XIX w. W czasie festiwalu grupa zaprezentuje tańce: malhao velho, gota minhota, chula nova, lima, malhao souto, vira trespassado, tiraninha, vira velho i vareiraa do mar. Niektóre wywodzą się z czasów średniowiecznych (np. chula nova).

Serbski zespół AKUD Ivo Lola Ribar powstał w 1944 r. Od tego czasu przez jego sekcje i grupy przeznaczone dla pasjonatów folkloru w każdym wieku przeszło aż 20 tysięcy członków.
Do tej pory zespół odwiedził ponad 60 krajów, w których zagrał przeszło 6 tysięcy koncertów. W programie grupa posiada ponad 40 choreografii reprezentujących tradycje całej Serbii. Przez lata działalności zespół zdobył wiele cennych nagród na festiwalach folklorystycznych na całym świecie.
Na tegorocznym festiwalu AKUD Ivo Lola Ribar zaprezentuje tańce, muzykę i zwyczaje centralnych Bałkanów, koncentrując się na zwyczajach okolic stolicy Serbii - Belgradu.

Zespół Cununa Someşana rozpoczął działalność w 1972 r. w mieście Maieru w północnej części regionu Bistrita Nasasud, w dolinie gór Rodnei.
Cununa Someşana jest jednym z najlepszych zespołów w regionie. Opracowany choreograficznie przez tancerzy zwyczaj "cununa de grâu" jest symbolem Maieru. Grupa liczy obecnie 120 członków, w jej skład wchodzą trzy pokolenia tancerzy, instrumentalistów i wokalistów.
Na festiwalu w Zakopanem grupa pokaże zwyczaje weselne z Maieru. Dziewczęta ubrane będą w stroje ludowe z autentycznymi motywami etnicznymi. Na głowach mężczyzn zobaczymy kapelusze z pawim piórem.