
W południowo-zachodniej części Ukrainy znajduje się obwód Czerniowce. Został utworzony w latach 40. XX wieku i połączył w swoich granicach zróżnicowane etnicznie tereny należące do Karpat, Bukowińskiego Podkarpacia i Wyżyny Pokucko-Bessarabskiej.
Bukowiński Zespół Pieśni i Tańca został założony w 1944 r. przy Czerniowieckiej Obwodowej Filharmonii. Grupa występowała na festiwalach w Europie i Azji. Jej repertuar obejmuje pieśni i melodie ludowe z Bukowiny.
W trakcie zakopiańskiego festiwalu zespół zaprezentuje wokalno-choreograficzne kompozycje "Bukowińska toloka" i "Na zabawie" oraz taniec świąteczny.

W wewnętrznych Karpatach Zachodnich rozciąga się pasmo Gór Tokajsko-Slańskich. Jego południową część stanowią Góry Zemplińskie. U ich podnóża leży Satoraljaújhely - miasto o sięgającej średniowiecza historii. Satoraljaújhely znane jest z założonego w 1999 r. zespołu The Zemplén Folk Dance Group. Członkowie grupy prezentują tańce z regionu Gór Zemplińskich oraz całego łuku Karpat. Na scenie będzie można zobaczyć gry i zabawy dziewcząt z Bodrogköz, zabawnie wyglądający taniec młodych mężczyzn ze związanymi rękami i nogami oraz typowy dla regionu taniec zwany verbuňk. Nie zabraknie także tańców romskich.

W północno-wschodniej Sardynii rozciąga się skalisty masyw gór Monte Limbara. Na ich stokach leży Tempio, malownicza miejscowość o tysiącletniej historii. Działa tam założony w 1966 r. zespół Akademia Tradizioni Popolari "Citta di Tempio".
Od początku działalności zespół prowadzi własne poszukiwania regionalnych pieśni i tańców. Efektem tej pracy jest bogaty repertuar i uznanie publiczności, nie tylko we Włoszech. Od 1981 r. grupa organizuje też międzynarodowe spotkania folklorystyczne.
W festiwalowym programie znajdą się m.in. starożytne tańce związane od wieków z życiem mieszkańców górzystych terenów Sardynii.