https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festyny Małopolska 2024. Imprezowy rozkład jazdy! Oto najlepsze festyny wiejskie w Małopolsce! Wystąpią na nich mega gwiazdy! HARMONOGRAM

Matylda Skowronek
Zobacz harmonogram najbliższych małopolskich festynów!
Zobacz harmonogram najbliższych małopolskich festynów! Paweł Mocny / Polskapress
Zbliżające się zakończenie wakacji nie zwiastuje jednak końca sezonu imprez plenerowych, zwanych "wiejskimi festynami". To wydarzenia zarówno dla mieszkańców poszczególnych wsi, gmin lub mniejszych miast, jak i przyjezdnych, którzy w ten dzień mają szansę poczuć prawdziwy biesiadny klimat. Zobacz, gdzie wybrać się na festyn w okolicach Krakowa i Tarnowa. Sprawdź, jacy artyści będą gwiazdami poszczególnych wydarzeń! Oświęcim, Wolbrom, Tarnów, Radłów

Festyny Małopolska 2024

Wiejskie festyny już na stałe zakorzeniły się w polskiej kulturze. To wyjątkowe wydarzenia dla poszczególnych miejscowości - wówczas mieszkańcy i sąsiedzi spotykają się, by wspólnie spędzić czas i świętować w towarzystwie pysznego jedzenia, polskich trunków oraz, przede wszystkim, świetnej muzyki.

Dla mieszkańców dużych miast, którzy nigdy nie mieli okazji wziąć udziału w typowym tradycyjnym festynie, a bardzo by chcieli, lipiec będzie najlepszym czasem, by to zmienić. W najbliższe weekendy bowiem w małopolskich wsiach i gminach podmiejskich odbędą się liczne festyny i uroczystości z programami wypełnionymi po brzegi koncertami i atrakcjami - zarówno tymi dla dorosłych, jak i najmłodszych uczestników.

Zobacz gdzie w okolicach Krakowa i Tarnowa w najbliższych tygodniach odbędą się plenerowe festyny w sierpniu! Sprawdź, kto wystąpi, klikając w naszą GALERIĘ. Chcąc przejść do kolejnego zdjęcia, przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dożynki 2024

Wiejskie festyny często potocznie nazywane są "dożynkami". Czym jednak w rzeczywistości są dożynki i czym różnią się od gminnych czy powiatowych uroczystości?

Dożynki - czyli tzw. Święto Plonów - to tradycja ludowa, uroczystość o charakterze dziękczynnym za ukończenie żniw i prac polowych. Obchodzone są po zakończeniu żniw, czyli najczęściej w drugiej połowie września. Wówczas w polskich wsiach tradycyjnym dożynkowym obrzędom (np. tym religijnym) towarzyszy lokalna impreza, koncerty, pokazy czy potańcówki.

Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska