Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film o sądeckiej Piotrowej Skale

Iwona Kamieńska
Karol Wojtyła podróżował przez Sądecczyznę także kajakiem. Głaz wydobyto na wodnym szlaku, który wspominał
Karol Wojtyła podróżował przez Sądecczyznę także kajakiem. Głaz wydobyto na wodnym szlaku, który wspominał Stanisław Śmierciak
Idea dojrzewała w ciszy po odejściu papieża, aż do 16 czerwca 2005 roku. Wtedy to przywieziono na planty potężny głaz wydobyty z Dunajca w Ochotnicy Dolnej. Miał upamiętnić sądeckie "przystanki" turystycznych wędrówek Karola Wojtyły.

Czytaj także: Mszana Dolna wstrząśnięta śmiercią 23-latki

Dlatego wybrano skałę, którą najprawdopodobniej widział przyszły Ojciec Święty, gdy kajakiem przemierzał górską rzekę. Nietypowy pomnik ozdobiono cytatem z "powtórki z geografii", wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas mszy św. w 1999 roku na starosądeckich błoniach.

Głaz stanął obok Dębu Wolności zasadzonego w 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Opływa go strużka wody, o którą postarali się specjaliści z Sądeckich Wodociągów. Szybko też zyskał miano "Piotrowej skały".

Inicjatorzy upamiętnienia Ojca Świętego - Bożena Jawor i Leszek Zegzda - bez trudu zachęcili innych do swego pomysłu. W "sercem budowanie" prędko włączyli się m.in. wierni z parafii św. Kazimierza, MCK Sokół, Civitas Christiana, Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży Kana, przedsiębiorcy.

- Założenie było takie, aby przez rok spotykać się na wspólnej modlitwie za Jana Pawła II, o którą prosił w swoim testamencie, i upowszechniać jego nauczanie do momentu wypełnienia słów "Santo Subito" - opowiada ks. Jan Siedlarz, proboszcz parafii, która przygarnęła "budowniczych sercem". - Już wówczas wiedziałem jednak, że rok to za mało.

Comiesięczne modlitwy, "Apel Jasnogórski" pod "Piotrową skałą" i spotkania z przyjaciółmi papieża Polaka w sądeckim Sokole mają już sześcioletnią historię. W miarę upływu czasu głaz z Dunajca stawał się cichym świadkiem nowych inicjatyw. A to zimowego kolędowania i wiosennego sadzenia palm wielkanocnych, które co roku tworzą na plantach Las Palm im. Zofii Flisównej, a to noszenia przez dzieci "światełek".
Opowieść o historii "Piotrowej skały" będzie można obejrzeć w Sokole w najbliższą sobotę o godz. 19.30. Wstęp na seans dla wszystkich gratis.

Sobotnią premierę filmu poprzedzi otwarcie wystawy Sylwestra Adamczyka zatytułowanej "Santo Subito" oraz uroczysta msza św. odprawiona o godzinie 18 w kościele św. Kazimierza - z dedykacją dla bł. Jana Pawła II. Po projekcji - jak co miesiąc o godz. 21 - sądeczanie rozkochani w bł. Janie Pawle II spotkają się na "Apelu Jasnogórskim" pod "Piotrową skałą". Zakończenie uroczystości o 21.37 - w godzinę śmierci Ojca Świętego.

***
Wyprawa w poszukiwaniu "Piotrowej skały" odbyła się 28 maja 2005 r. po nabożeństwie odprawionym przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu. Kilkadziesiąt osób wyruszyło na szlak w dwóch grupach - z miasta św. Kingi i wsi Gaboń. Spotkali się na Przehybie. Drugiego dnia wyprawy wędrowcy "przesiedli się" na kajaki i pontony, aby popłynąć w dół rzeki. Na piaskowcowe głazy, z których wybrano jeden kamień, natrafili na wysokości miejscowości Ochotnica. Wydobyto go 5 czerwca, a odsłonięto 16 czerwca - w rocznicę wizyty Jana Pawła II na Sądecczyźnie.

Wybierz najpopularniejszego wójta i burmistrza Małopolski! Trwa głosowanie!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska