Czytaj także: Mszana Dolna wstrząśnięta śmiercią 23-latki
Dlatego wybrano skałę, którą najprawdopodobniej widział przyszły Ojciec Święty, gdy kajakiem przemierzał górską rzekę. Nietypowy pomnik ozdobiono cytatem z "powtórki z geografii", wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas mszy św. w 1999 roku na starosądeckich błoniach.
Głaz stanął obok Dębu Wolności zasadzonego w 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Opływa go strużka wody, o którą postarali się specjaliści z Sądeckich Wodociągów. Szybko też zyskał miano "Piotrowej skały".
Inicjatorzy upamiętnienia Ojca Świętego - Bożena Jawor i Leszek Zegzda - bez trudu zachęcili innych do swego pomysłu. W "sercem budowanie" prędko włączyli się m.in. wierni z parafii św. Kazimierza, MCK Sokół, Civitas Christiana, Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży Kana, przedsiębiorcy.
- Założenie było takie, aby przez rok spotykać się na wspólnej modlitwie za Jana Pawła II, o którą prosił w swoim testamencie, i upowszechniać jego nauczanie do momentu wypełnienia słów "Santo Subito" - opowiada ks. Jan Siedlarz, proboszcz parafii, która przygarnęła "budowniczych sercem". - Już wówczas wiedziałem jednak, że rok to za mało.
Comiesięczne modlitwy, "Apel Jasnogórski" pod "Piotrową skałą" i spotkania z przyjaciółmi papieża Polaka w sądeckim Sokole mają już sześcioletnią historię. W miarę upływu czasu głaz z Dunajca stawał się cichym świadkiem nowych inicjatyw. A to zimowego kolędowania i wiosennego sadzenia palm wielkanocnych, które co roku tworzą na plantach Las Palm im. Zofii Flisównej, a to noszenia przez dzieci "światełek".
Opowieść o historii "Piotrowej skały" będzie można obejrzeć w Sokole w najbliższą sobotę o godz. 19.30. Wstęp na seans dla wszystkich gratis.
Sobotnią premierę filmu poprzedzi otwarcie wystawy Sylwestra Adamczyka zatytułowanej "Santo Subito" oraz uroczysta msza św. odprawiona o godzinie 18 w kościele św. Kazimierza - z dedykacją dla bł. Jana Pawła II. Po projekcji - jak co miesiąc o godz. 21 - sądeczanie rozkochani w bł. Janie Pawle II spotkają się na "Apelu Jasnogórskim" pod "Piotrową skałą". Zakończenie uroczystości o 21.37 - w godzinę śmierci Ojca Świętego.
***
Wyprawa w poszukiwaniu "Piotrowej skały" odbyła się 28 maja 2005 r. po nabożeństwie odprawionym przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu. Kilkadziesiąt osób wyruszyło na szlak w dwóch grupach - z miasta św. Kingi i wsi Gaboń. Spotkali się na Przehybie. Drugiego dnia wyprawy wędrowcy "przesiedli się" na kajaki i pontony, aby popłynąć w dół rzeki. Na piaskowcowe głazy, z których wybrano jeden kamień, natrafili na wysokości miejscowości Ochotnica. Wydobyto go 5 czerwca, a odsłonięto 16 czerwca - w rocznicę wizyty Jana Pawła II na Sądecczyźnie.
Wybierz najpopularniejszego wójta i burmistrza Małopolski! Trwa głosowanie!
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!