https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniała ruchoma szopka w kościele pw. św. Wojciecha w Staszkówce. Kilkaset ręcznie robionych postaci to dzieło Agaty i Zbigniewa Mroczków

Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 7 lat
Takiej drugiej szopki jak w kościele pw. św. Wojciecha w Staszkówce w powiecie gorlickim nie znajdziecie. Szopki, która dosłownie "kreci się" przede wszystkim wokół istoty Świąt Bożego Narodzenia czyli Świętej Rodziny, ale też wokół tematu szacunku do chleba, do ziemi i do ciężkiej pracy na roli.

Kilkaset mniejszych i kilkadziesiąt większych figur zdobi tegoroczną szopkę w kościele pw. św. Wojciecha w Staszkówce w powiecie gorlickim. Sami autorzy przedsięwzięcia i tego niezwykłego dzieła, które od ośmiu już lat zdobi kościół i przyciąga tłumy, nie są chyba w stanie do końca policzyć ile ich jest. Pewne jest jedno. Co roku przybywa ich coraz więcej. W tym roku instalacja składa się już z 31 ruchomych makiet tematycznych.

Jak mówią autorzy szopki, Agata i Zbigniew Mroczkowie, pomysł na jej powstanie zrodził się w czasie jednej z wizyt kolędowych, w czasie rozmowy z proboszczem parafii.

- Zaczynaliśmy skromniutko, bo było tylko sześć postaci wokół budynku z Dzieciątkiem Jezus i taka scenka z Adamem i Ewą w Edenie. Teraz szopka rozrosła się, zajmuje już dwa ołtarze, przybywa coraz to nowych postaci, ruchomych elementów. Będziemy chcieli ją w przyszłości dalej rozbudowywać - mówi Agata Mroczka.

Jak zapowiadali, tak zrobili. Zbierali materiały, tworzyli figurki, szyli dla nich stroje i wykonywali inne akcesoria przez cały rok. To bardzo misterna i skrupulatna praca, której często poświęcają nawet kilka godzin dziennie. Jak mówią twórcy: - W swojej szopce mamy figury pochodzące z 1968 roku, które jeszcze widziały kościół za czasów proboszcza Gonciarza – mówią.

- Teraz widać efekt tych całorocznych wysiłków, mamy nadzieję, że wszystkim będzie się ona podobać - dodają Mroczkowie.

W ubiegłym roku tematyką szopki był chleb. Był więc siewca ziarna, zielony i złoty łan, dalej żniwiarz, a potem mężczyzna przy młocce cepami i kobieta mieląca ziarno na mąkę w żarnach, które jeszcze pół wieku temu stały niemal w każdym domu na ziemi gorlickiej. No i była gospodyni, która na oczach odwiedzających szopkę na drewnianej łopacie wkładała piękne bochny do rozżarzonego pieca.

Agnieszka Nigbor-Chmura

- To co roku się mienia. Na przykład w 2020 roku na 100-lecie urodzin Papieża Polaka stworzyliśmy makietę z sylwetką Jana Pawła II, który "wychodzi" do okna papieskiego i błogosławi. Pod papieskim oknem nie mogło zabraknąć roztańczonych górali i krakowiaków - tłumaczy dalej pani Agata.

Od ubiegłego roku sceneria szopki jeszcze bardziej się rozbudowała. Teraz ruchomych makiet jest aż 31. A te ostatnie mówią o zbiorze plonów i trudnym jesiennym okresie na wsi. W ekspozycji pojawiła się więc scena z wykopków, ze zbioru owoców, cięcia i rąbania drewna na zimę, ale też z pieczenia kiełbasy na ognisku, szycia, czy robienia masła. Jest i niespodzianka dla najmłodszych, którzy chętnie odwiedzają kościół św. Wojciecha w czasie, gdy stoi w nim niezwykła szopka.

- Na prośbę dzieci jest ruchoma makieta fragmentu miasta, z ulicą, po której poruszają się stare samochody - śmieje się Agata Mroczka.

Dzieło tworzenia niezwykłej instalacji to też zasługa dzieci Państwa Mroczków - Dominika, Eweliny i Karola, ale też kolegi z pracy jednego z synów - Marcina oraz dekoratorek Doroty i Iwony.

- Składam podziękowanie twórcom naszej szopki - całej rodzinie państwa Agaty i Zbigniewa Mroczków. Za włożony trud i pracę. Dzięki zaangażowaniu i pomysłom twórców szopki możemy cieszyć się jako parafia piękną szopką betlejemską, które ciągle się powiększa - zawsze podkreśla ks. Krzysztof Jarmuła, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha BM w Staszkówce.

Niezwykłą szopkę będzie można podziwiać

  • 25 grudnia - Boże Narodzenie od godz. 14 do godz. 17

  • 26 grudnia od godz. 14 do godz. 17

  • 1 stycznia 2025 od godz. 14 do godz. 17 z przerwą na mszę św. o godz. 15

  • 6 stycznia 2025 od godz. 13 do godz. 16 (po mszy św dla dzieci o godz. 12)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska