Final Six w Krakowie: pierwszego finalistę wyłonił tie-break

Ivan Zaytsev zdobył dla Włochów 21, ale jego drużyna przegrała półfinał
Ivan Zaytsev zdobył dla Włochów 21, ale jego drużyna przegrała półfinał FIVB
W finale Final Six Ligi Światowej w Tauron Arenie Kraków zagrają Serbowie. W sobotnim półfinale pokonali po zaciętym meczu Włochów 3:2.

Serbia - Włochy 3:2 (23:25, 25:21, 25:23, 18:25, 15:11)
Serbia:
Jovović, Luburić, Ivović, U. Kovacević, Lisinac, Podrascanin, Majstorović (libero) oraz Okolić, Brdjović, Stanković, Katić, Dokić.
Włochy: Giannelli, Juantorena, Zaytsev, Lanza, Birarelli, Buti, Colaci (libero) oraz Antonov Sottile, Piano, Vettori, Rossini (libero).

Zdecydowanego faworyta tego meczu trudno było wskazać, ale patrząc na postawę zespołów w turnieju w Krakowie, lepsze recenzje zbierali siatkarze z Bałkanów. Awansowali do finału - w nim rozegra się walka o premię w wysokości miliona dolarów - ale musieli się sporo namęczyć.

Pierwszego seta wygrali Włosi, w dwóch kolejnych górą byli Serbowie. W czwartej odsłonie jednak tak naprawdę ani przez moment nie mogli poczuć, że unikną tie-breaka (porażka do 18). Ostatni set lepiej zaczęli Włosi (1:3), lecz później trwała wymiana ciosów. Na przerwie technicznej było 8:7 dla Serbów.

Więcej o Final Six w Krakowie

Kluczowa okazała się chyba najdłuższa wymiana meczu, przy stanie 9:8. Wygrali ją Serbowie, bowiem próbujący przepchnąć piłkę na siatce Ivan Zaytsev został zablokowany przez Drażena Luburicia i Dragana Stankovicia. Co gorsza dla Włochów, w następnej akcji Zaytsev, najskuteczniejszy gracz na parkiecie (21 pkt), nie trafił w boisko...

Takiej przewagi (11:8) podopieczni Nikoli Grbicia nie zmarnowali. Ostatni punkt dostali w prezencie, bowiem serwujący Luca Vettori posłał piłkę w siatkę. Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył Uros Kovacević (20).

Drugiego półfinalistę Final Six wyłoni sobotnie spotkanie Francja - Brazylia (zaczęło się o godz. 20.30). W niedzielę w Tauron Arenie Kraków o 17.30 odbędzie się mecz o 3. miejsce w turnieju, a o 20.30 - finał.