Z całą pewnością województwo małopolskie może pochwalić się relatywnie niskim bezrobociem. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w swoim ostatnim raporcie, końcem sierpnia w samym Krakowie bez pracy pozostaje zaledwie 5,2 tysiąca osób. Tym samym bezrobocie w mieście utrzymuje się na poziomie 5,1 procenta. To niewiele, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w niektórych regionach kraju bezrobocie przekracza 20 procent!
Ta sytuacja jest niewątpliwie korzystna dla mieszkańców Krakowa. W gorszej sytuacji są natomiast pracodawcy, którzy często bardzo długo szukają idealnych kandydatów na oferowane stanowiska. Szczególnie poszukiwani są specjaliści.
- Obecnie poszukujemy specjalistów ze znajomością m.in. niemieckiego, francuskiego, bułgarskiego, czy niderlandzkiego. W przypadku tego ostatniego języka, mamy do zaoferowania ponad 40 miejsc pracy — mówi Katarzyna Lampart, Specjalistka ds. Marketingu Rekrutacyjnego w Shell Business Operations Kraków.
Duża konkurencja zmusiła krakowskie firmy do poszukiwania nowych rozwiązań. Rekrutujący zwrócili swoje oczy ze sztywnych umiejętności czy doświadczenia na potencjał i możliwości kandydatów. Wszystko przez to, że bardziej opłaca się wyszkolić idealnego pracownika, niż szukać go w nieskończoność.
Kandydatów, którym mimo braków w doświadczeniu nie brakuje chęci, chce przyciągnąć między innymi krakowski oddział Capgemini - jeden ze światowych liderów w dziedzinie konsultingu i outsourcingu. Swoje usługi firma świadczy w 29 językach, w tym po francusku, niemiecku, holendersku i angielsku. Dla potencjalnych pracowników, którzy znając chociaż podstawy pierwszego z tych języków firma przygotowała specjalny program, który może otworzyć drogę do wspaniałej kariery.
— Obecnie prowadzimy wiele rekrutacji na stanowiska z różną znajomością języków obcych – niemiecki, niderlandzki czy też języki skandynawskie. Czasami jest tak, iż znalezienie kandydata idealnie dopasowanego do wybranego stanowiska pracy jest bardzo trudne. Dlatego wychodzimy z inicjatywą i sami przygotowujemy potencjalnych pracowników. - mówi Dominika Nawrocka, Employer Branding Manager z Capgemini.
Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]
French Business Academy, bo taką nazwę nosi ten innowacyjny program, to nie tylko podpisanie umowy o pracę z międzynarodową korporacją. To także doskonała okazja żeby podnieść kompetencje w zakresie finansów, księgowości czy HRu - w zależności od profilu kandydata. Dodatkową zaletą jest intensywny kurs francuskiego w godzinach pracy, który zapewnia otwarte drzwi do dalszej kariery w Capgemini.
Program obejmuje nie tylko kandydatów, którzy niedawno ukończyli studia i dopiero szukają swojego miejsca na rynku pracy. Mogą z niego skorzystać również osoby, które chcą wprowadzić swoją karierę na nowe tory i przekwalifikować się.
— Coraz częściej słyszy się o księgowych czy specjalistach IT, którzy z wykształcenia są na przykład polonistami. Przekwalifikowanie się jest możliwe dzięki udziałowi w takich szkoleniach językowych i merytorycznych — zauważa Nawrocka.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska