Pomoc dla szpitali i służb walczących ze skutkami koronawirusa jest różna. Część firm i zakładów podjęło się szycia masek, rękawiczek i kombinezonów, o które nieustannie apelują szpitale. Inne dostarczają na przykład posiłki do placówek służby zdrowia, a niektóre przekazały pieniądze.
Do tej spontanicznej akcji przyłączyły się duże i małe firmy. Szpital w Oświęcimiu wsparł m.in. OMAG, znany producent maszyn i urządzeń dla górnictwa z Brzezinki, który podarował placówce 1000 maseczek ochronnych. Podobnego wsparcia udzieliło Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Pracowników KWK „PIAST” przekazując na rzecz oświęcimskiej rękawice i maseczki ochronne.
- Niezależnie od sytuacji finansowej każdej placówki jest to bardzo ważna pomoc, bowiem w obecnej sytuacji nie możliwości finansowe, ale sprawa samego zdobycia środków indywidualnej ochrony dla naszych pracowników jest głównym problemem
- mówi Edward Piechulek, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.
Koncern spożywczy Maspex, który ma swoją siedzibę w Wadowicach odpowiedział na apel o pomoc dla wadowickiego szpitala. Firma przekazała 100 tys zł na zakup niezbędnych środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego oraz produkty spożywcze dla pracowników i pacjentów. Wadowicka firma przekaże również swoje produkty placówkom opiekującym się osobami starszymi w powiecie wadowickim, a także ośrodkom przeznaczonym dla osób przebywających na kwarantannie zbiorowej.
To kolejne wsparcie ze strony Maspexu. Już dwa tygodnie temu koncern przekazał ponad milion sztuk swoich produktów placówkom służby zdrowia w kraju. Produkowane przez firmę napoje, gotowe dania, makarony i suplementy trafiły do 21 szpitali.
Z kolei Alumetal, wiodący producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych dla przemysłu motoryzacyjnego, jest w gronie pierwszych firm, które wsparły Fundusz Interwencyjny Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spółka wpłaciła na ten cel 250 tys. zł. - Doceniamy to, że Fundacja WOŚP działa niezwykle efektywnie i transparentnie, co wpisuje się również w naszą filozofię funkcjonowania – mówi Agnieszka Drzyżdżyk, prezes Zarządu Alumetal S.A. - Uznaliśmy, że będzie to właściwa forma wsparcia walki z koronawirusem.

Okiem Kielara odc. 14
Z pomocą pospieszył również jednocząc rzeszę ludzi Wojciech Gurdek nauczyciel i właściciel firmy Blackfrog zajmującej się drukiem 3D. W oparciu o czeski projekt przyłbic medycznych ruszył z ich produkcją.
- Pomysł Czechów od razu bardzo mi się spodobał i wiedziałem, że trzeba zacząć działać i zrobić u nas to samo, bo sytuacja z ochroną osobistą medyków w Polsce jest fatalna – mówi Wojciech Gurdek. - Udostępniliśmy artykuł Prusy, uruchomiliśmy nasze drukarki, żeby przetestować dostępny plik, zamówiliśmy potrzebne materiały tj. folia PET i guma z otworami do mocowania przyłbicy. Następnie udostępniłem ten projekt na portalu społecznościowym, na grupie zrzeszającej firmy zajmujące się drukiem 3D. Dalej poszło lawinowo – dodaje.
Zaczęły zgłaszać się pogotowia i szpitale z całej Polski południowej, które potrzebują przyłbic, ale też drukarze i firmy oferujące materiały. Jeśli ktoś chciałby włączyć się do działania proszony jest o kontakt z Wojciechem Gurdkiem pod adresem: [email protected].
Również firma Autokontener z Witkowic postanowiła przyłączyć się do akcji wspierania szpitali. Na co dzień produkowane są tam naczepy specjalistyczne m.in. dla zespołów wyścigowych i stacji telewizyjnych.
- Przeanalizowaliśmy możliwości naszego parku maszynowego, które w ostatnim czasie były już dość ograniczone ze względu na bieżące zamówienia – mówi Karolina Palka, właścicielka firmy Autokontener. - Decyzja zapadła błyskawicznie, przesuwamy wszystko i rozpoczynamy produkcję przyłbic medycznych. Czas stworzenia jednej przyłbicy dzięki naszym możliwościom i technologii to niecałe cztery minuty - dodaje.
Jedynym ograniczeniem są braki surowca u dostawców. - Dlatego apelujemy do wszystkich lokalnych przedsiębiorców, którzy mogą mieć do niego dostęp o kontakt z nami. Jeśli ktoś ma możliwości produkcyjne, chce zrobić coś dobrego i wesprzeć akcję, także prosimy o kontakt. Udostępnimy projekt i parametry do produkcji – dodaje i zachęca do kontaktu telefonicznego - 33 848 50 94 lub przez e-mail:[email protected].
W innej formie służby ratownicze wsparła Firma Zdrowy Ozon - Oświęcim, które bezpłatnie ozonowała karetki pogotowia w Oświęcimiu.
- Czynności te wspomogły nasze standardowe działania ratowników medycznych związane z czystością i dezynfekcją sprzętu, którym posługują się w codziennej pracy
- podkreślają ratownicy wdzięczni właścicielowi firmy Marcinowi Żakowi za pomoc.
Bistro Kastel z Oświęcimia uczestniczy w działaniach#Posiłekldlalekarza. Przy okazji restauracja dziękuje anonimowemu darczyńcy za zakup posiłków dla oświęcimskiego szpitala.
- Niecodzienne widoki Zatora, Energylandii i Zatorlandu
- Zamawiaj do domu. Lista restauracji, które dowożą dania w Chrzanowie
- Życie w cieniu koronawirusa. Jak sobie radzimy na co dzień?
- Dworzec PKP w Oświęcimiu ma długą i ciekawą historię
- Te restauracje przeszły rewolucję Magdy Gessler [ZDJĘCIA]
- Wysiedlili tętniącą życiem wieś, żeby zrobić tu jezioro
FLESZ - Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska