Żeby umożliwić oglądanie filmów osobom, które nie mogą korzystać ze wszystkich zmysłów, trzeba obraz dostosować do ich potrzeb tzn. zapewnić napisy, tłumaczenie na język migowy oraz audiodeskrypcję, czyli dźwiękowy opis tego, co dzieje się na ekranie.
Czytaj także: Czy na święta spadnie śnieg, a może będzie padać deszcz? Sprawdź prognozę
Fundacja Kultury bez Barier od lat działa na rzecz usuwania ograniczeń w życiu kulturalnym, a jedną z jej inicjatyw jest właśnie projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0”. Jego celem jest stworzenie okazji do odbioru sztuki filmowej dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami. Cel ten realizowany był do tej pory stacjonarnie w kinach, teraz projekcje ze zrozumiałych względów muszą odbywać się online.
Deskorolka i... biała laska. Niewidomy Japończyk pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych i zachwyca umiejętnościami skaterskimi:
– Stacjonarna edycja „Rodziny Kinomaniaków” cieszyła się dużą popularnością, dlatego w obecnej sytuacji naturalne było dla nas przeniesienie działań do internetu. Jako fundacja opracowaliśmy napisy, tłumaczenia oraz audiodeskrypcje, jednak realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu naszych partnerów. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas filmy dotrą do jak największego grona zainteresowanych i zapewnią im wspaniałą rozrywkę – mówi Anna Żórawska, Prezeska Fundacji Kultury bez Barier.
Sprawdź koniecznie: Jak wybrać choinkę? Choinka sztuczna czy żywa, cięta czy w donicy? Jodła, daglezja czy świerk?
Pojawiły się już dwa filmy dla najmłodszych odbiorców: „Mój przyjaciel Ufik” oraz „Munio: Strażnik Księżyca”. Filmy te posiadają audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących oraz tłumaczenie na polski język migowy. W najbliższych dniach lista filmów będzie powiększać się o kolejne pozycje.
Harmonogram nadchodzących filmów:
11 grudnia, piątek
- „Ja Daniel Blake”, reż. Ken Loach, Belgia/Francja/Wielka Brytania 2016 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
- „Tully”, reż. Jason Reitman, USA 2018 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
- „Ghostland”, reż. Pascal Laugier, Francja/Kanada 2018 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
- „Sokół z Masłem Orzechowym”, reż. Tyler Nilson/Michael Schwartz, USA 2019 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
18 grudnia, piątek
- „Włoskie wakacje” – PREMIERA, reż. James D’Arcy, Wielka Brytania/Włochy 2020 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
- „Green Book” – reż. Peter Farrelly, USA 2018 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
Aby obejrzeć film trzeba:
- zalogować się na platformie MOJEeKINO.pl,
- wybrać interesujący nas seans oraz kino z listy.
Dostęp do filmów jest płatny, ale przygotowano pulę kodów umożliwiających darmowe obejrzenie filmów: „Mój przyjaciel Ufik”, „Munio: Strażnik Księżyca”, „Włoskie wakacje” oraz „Sokół z Masłem Orzechowym”. Żeby dostać taki kod, wystarczy wysłać wiadomość e-mail z tytułem wybranego seansu pod adres [email protected].
Kluby i dyskoteki w Poznaniu, których już nie ma, a kiedyś b...
