Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Fundacja z Oświęcimia laureatem szóstej edycji Nagrody Veritatis Splendor
Po raz szósty wręczono Nagrody Samorządu Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor dla instytucji, stowarzyszeń i fundacji, których działalność nawiązuje do nauki patrona nagrody, dotyczących m.in. chorych i potrzebujących.

Jednym z trzech tegorocznych laureatów nagrody, której uroczysta gala odbyła się w Filharmonii Krakowskiej, została Fundacja Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim.

- Jako Małopolanie jesteśmy zawezwani do szczególnej troski o dziedzictwo materialne i niematerialne, które pozostawił nam Święty Jan Paweł II Patron Małopolski - powiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski.


Podkreślił, że Nagroda Veritatis Splendor jest symbolem, który ma wciąż przypominać naukę i działanie Papieża Polaka. Przez nagrodę samorząd województwa włącza się w promowanie wyjątkowych postaw i działań podejmowanych na rzecz dialogu i budowania rzeczywistych relacji między ludźmi niezłomnej pracy oraz czynienia wymiernego dobra.

W tym roku do do grona laureatów nagrody dołączyła Fundacja „Pomnik - Hospicjum Miastu Oświęcim”.
- Przyznanie Nagroda Veritatis Splendor ogromnie nas ucieszyło. Przyjmujemy ją jako wyraz uznania dla fundacji, prowadzonej działalności i świadczy, o tym, że nasza działalność jest widoczna. Z drugiej strony stanowi motywację do kontynuowania pracy i starań o jeszcze wyższą jakość z myślą o naszych podopiecznych - mówi Helena Wisła, prezes Fundacji Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim.

Fundacja powołana została w 2001 roku z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwa Miłośników Ziemi Oświęcimskiej oraz inspiracji znanego aktora, reżysera i pisarza, byłego więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, Augusta Kowalczyka.
Prowadzi działalność hospicyjną, służąc chorym w ostatnich miesiącach, dniach, godzinach jego życia, udziela kompleksowego wsparcia medycznego, psychologicznego rodzinom osób nieuleczalnie chorych. Aktywizuje wokół licznych wolontariuszy, prowadzi działania edukacyjne i promuje zdrowy styl życia wraz z instytutami badań nad rakiem z ośrodków z Niemiec, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Szwajcarii i Polski.
Hospicjum, które jest pomnikiem ku czci bohaterów ziemi oświęcimskiej z okresu okupacji niemieckiej, powstało w 2012 roku. Może zapewnić opiekę 20 pacjentów w ostatnich dniach i godzinach życia.
Jak podkreśla prezes Wisła nagroda jest uznaniem dla pracowników hospicjum, których jest 50 oraz grona wolontariuszy liczącego od 15 do 25 osób. Do tego trzeba dodać młodzież z oświęcimskich szkół SP nr 2 i popularnego "Chemika" wspierających hospicjum i fundację przy różnych okazjach.
Tegorocznymi laureatami nagrody poza Fundacją „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim” zostali Fundacja „Kromka Chleba” oraz Arcybractwo Miłosierdzia pw. Bogurodzicy NMP Bolesnej.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Kopalnia w Brzeszczach ma już ponad 120 lat. Historia zakładu na zdjęciach z archiwów
- Zabytkowa świątynia w Oświęcimiu nabiera blasku
- Hubertus 2023 w Zatorze. Widowiskowe zawody jeździeckie i inne atrakcje. Zdjęcia
- Policjant wspiął się po balkonach na drugie piętro, by ostrzec ludzi o pożarze
- Energylandię pokochali także Arabowie. Są w czołówce zagranicznych gości
- Ta tragedia wstrząsnęła gm. Chełmek. Umorzono śledztwo w sprawie śmierci 41-latki
