https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To jeden z najciekawszych architektonicznie budynków w Oświęcimiu. Właśnie zdobył prestiżową nagrodę

Małgorzata Gleń
Budynek Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Budynek Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau Jerzy Zaborski
Nagrody im. Stanisława Witkiewicza przyznawane są za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. W tę narrację wpisuje się budynek Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które swoją działalność rozpoczęło niecałe dwa lata temu.

Spis treści

Do centrum wchodzi się... pod ziemię

Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau obejmuje budynek wejściowy, którym idzie się w dół. Znajdują się tam m.in.: księgarnia i przestrzeń usług gastronomicznych oraz parking dla autokarów i samochodów osobowych wraz z przechowalnią bagażu i toaletami. Jest tam sala kinowa, gdzie odwiedzający mogą obejrzeć film wstępny. W budynku jest trzypiętrowy hostel z przeznaczeniem na bazę noclegową dla wolontariuszy, praktykantów i osób biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach. Dzięki realizacji projektu uratowany przed zniszczeniem został historyczny budynek, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia. Został wkomponowany w obiekt.

Widok na Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Widok na Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Jerzy Zaborski

Ten właśnie projekt został wybrany do realizacji przez Muzeum, bo spodobała się oszczędna a jednocześnie wyrazista koncepcja jego układu.

"Całość kompozycji oraz proponowany charakter architektury wytwarza nastrój spokoju i skupienia niezbędny w zespole muzealnym o takiej specyfice. Projekt zachowuje ponadto historyczny wygląd budynku byłej rzeźni obozowej usuwając wtórne przebudowy a projektowana bryła hotelu stanowi dla niego neutralne tło" - wyjaśniono.

Autorzy projektu, architekci z pracowni Kozień Architekci zdecydowali się na taką formę budynku, bo - jak wyjaśnili: "obóz Auschwitz-Birkenau to pomnik, miejsce - znak. Strefa ciszy. Kompozycja przestrzenna obszaru obsługi i wejścia na ten teren powinna się w tę ciszę wsłuchiwać. W milczeniu".

Obiekt ma wiele naturalnie zielonych elementów. Wokół niego nasadzono szpalery, izolujące go od otoczenia. Zieleń jest też na dachu części hotelowej a pnącza pną się po betonowych ścianach.

Rodzina architektów z Krakowa

Autorami Centrum są dr inż.arch. Marek Kozień oraz jego córki dr inż.arch. Magdalena Kozień-Woźniak i mgr inż.arch. Katarzyna Kozień-Kornecka z którymi współpracowało duże grono architektów: Katarzyna Basista, Dagmara Czaja, Marcin Gierbienis, Magdalena Habrat-Rączka, Jakub Kornecki, Michał Rączka, Małgorzata Walkosz.

Dla kogo małopolskie "Oskary architektury"?

Nagrody im. Stanisława Witkiewicza przyznawane są za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski.

  • Nagroda przyznawana jest projektantom oraz inwestorom w trzech kategoriach: architektura użyteczności publicznej,

  • architektura mieszkaniowa,

  • przestrzeń publiczna.

Pamiątkowe statuetki i dyplomy laureaci odebrali 12 lutego z rąk Wojciecha Skrucha – Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego. W wydarzeniu udział wzięli też radni województwa Jerzy Fedorowicz i Grzegorz Małodobry.

I nagrodę w kategorii architektura użyteczności publicznej otrzymało Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Obiekt – według Sądu Konkursowego – jest odpowiedzią przestrzenną na trudny i wymagający kontekst znaczeniowy i funkcjonalny, właściwy dobór środków wyrazu i materiałów oraz wysoką jakość rozwiązań projektowych zwieńczoną dopracowanym detalem architektonicznym. Inwestorem obiektu jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a autorami projektu są Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka z Kozień Architekci Sp. z o. o.

Wchodzący do Miejsca Pamięci
Wchodzący do Miejsca Pamięci
Jerzy Zaborski

II nagrodę za spójność kompozycyjną oraz wpisanie obiektu w kontekst, który tworzy nową jakość przestrzenną otrzymało THE OFFICE.

Zachwyca ona układem, adekwatnością i dbałością o szczegóły. Dobre dyspozycje przestrzenne kreują przyjazne środowisko pracy, wzbogacają miejsce i integrują obiekt z otoczeniem. Inwestorem obiektu jest Zakład Drobiarski Cedrob. S.A. w Niepołomicach, a autorami projektu są Jaime Gaztelu, Diego Llorente, Wojciech Buchta, Patrycja Pokrzywa i Jolanta Szczurek z James&Mau.

III Nagroda w tej kategorii przyznana została za próbę wpisania obiektu w wymagający kontekst krajobrazowy Tatrzańskiemu Archiwum Planety Ziemia.

Stwarza dobre ramy dla działalności edukacyjnej wprowadzając w tajniki geologicznej historii miejsca. Inwestorem projektu jest Tatrzański Park Narodowy, a za projektem stoją Wojciech Gajewski, Łukasz Gniewek, Bartłomiej Popiela z POLE ARCHITEKCI Sp. z o. o.

W kategorii architektura mieszkaniowa wyróżnienie za umiejętne wykorzystanie trudnej, wąskiej działki w otoczeniu zwartej zabudowy otrzymał Dom na Emaus w Krakowie.

Projekt wyróżnia się dbałością o potrzeby użytkowników, oferuje funkcjonalne, dwupoziomowe mieszkanie oraz niezależną przestrzeń parterową dla seniora. Takie podejście tworzy przykład architektury nie tylko estetycznej, ale także odpowiedzialnej społecznie. Za inwestycją stoi Barbara Dzierwa, a projekt obiektu przygotowali Mariusz Twardowski, Paweł Syposz, Wojciech Wokan, Mariusz Pers, Agnieszka Żabicka z MTWW Architekci Sp. z o. o.

Nagroda w kategorii przestrzeń publiczna przypadła przestrzeni Park&Ride wraz ze szlakiem kulturowym prowadzącym do Rynku w Starym Sączu.

Sąd konkursowy docenił wrażliwe wkomponowanie w krajobraz oraz nadanie atrakcyjnej oprawy przestrzennej obiektom infrastruktury komunikacyjnej. Obiekt charakteryzuje właściwa skala, adekwatne rozwiązania materiałowe, co w efekcie przekłada się na poprawę jakości tzw. krajobrazu codziennego. Inwestorem obiektu jest Urząd Miasta i Gminy Stary Sącz. Projekt przygotowali Anna Szewczyk-Świątek, Wojciech Świątek z 55Architekci s.c. we współpracy z Magdaleną Caban.

Sąd Konkursowy złożony z przedstawicieli Województwa Małopolskiego oraz ekspertów w dziedzinie architektury co dwa lata wyróżnia projekty, które twórczo nawiązują do najbardziej reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej, bądź w nowatorski sposób wkomponowują się w kontekst otoczenia i środowiska naturalnego uwzględniając uwarunkowania kulturowe, historyczne i funkcjonalne.

Do 12. edycji konkursu zostało zgłoszonych 15 realizacji architektonicznych: sześć w kategorii „Architektura mieszkaniowa”, osiem w kategorii „Architektura użyteczności publicznej”, dwa w kategorii „Przestrzeń publiczna”.

Zwycięskie projekty zobaczyć można na wystawie fotograficznej w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon do 27 lutego br.

Wystawę ze zdjęciami zwycięskich projektów można zobaczyć w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon
Wystawę ze zdjęciami zwycięskich projektów można zobaczyć w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon
UMWM
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska