https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alvernia Planet, czyli kosmiczne miasteczko przy A4. Co skrywają tajemnicze kopuły? Można się tu poczuć jak na planie filmu sci-fi

Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niezwykłe kopuły zlokalizowane przy autostradzie A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami przyciągają uwagę podróżnych i owiane są tajemnicą. Przypominają supernowoczesną bazę NASA albo budowlę kosmitów. Mało kto wie, co tak na prawdę znajduje się w ich wnętrzu. W ich pobliżu często dochodzi do kolizji i wypadków. Czy to efekt rozkojarzenia kierowców, a może działają tu tajemnicze siły?

Alvernia Planet. Kosmiczne miasteczko przy autostradzie A4

Nieporaz to niewielka wieś w powiecie chrzanowskim licząca niespełna 500 mieszkańców. Nawet w Chrzanowie można spotkać osoby, które nigdy nie słyszały o tej miejscowości. O kosmicznym miasteczku słyszał natomiast każdy, a o jego istnieniu wiedzą nawet w Hollywood. To nie przypadek. W obiekcie działa nowoczesne studio filmowe, gdzie zrealizowanych zostało wiele filmów, seriali, reklam, teledysków i utworów muzycznych.

Kompleks powstał w 2000 roku z inicjatywy Stanisława Tyczyńskiego, założyciela radia RMF FM. Składa się z 13 kopuł, w których mieszczą się studnia nagraniowe, filmowe i zdjęciowe. Jest pierwszą w powojennej Polsce niepaństwową wytwórnią filmową.

Produkowano w nim polskie i zagraniczne produkcje filmowe, nagrania muzyczne oraz spoty reklamowe. Powstały tu m.in. takie filmy jak „Bogowie”, „Disco Polo”, „Miasto 44” czy „Drogówka”. Odbyła się tam także gala FAME MMA. Najgłośniejsza realizowana tam w ostatnich latach produkcja to kultowy serial Netfliksa pt. "Barbarzyńcy". W trakcie jego kręcenia (30 listopada 2021 r.) doszło do pożaru jednej z kopuł, w wyniku czego mocno uszkodzony został jej dach. Obecnie obiekt został odbudowany.

Te gwiazdy korzystały ze studia filmowego
Te gwiazdy korzystały ze studia filmowego
Sławomir Bromboszcz

Co skrywają tajemnicze kopuły przy A4?

W 2017 roku Wytwórnię filmową w Nieporazie kupiła Grupa Gremi, kontrolowana przez znanego krakowskiego biznesmena Grzegorza Hajdarowicza. Wraz ze zmianą właściciela zmieniła się jej nazwa z Alvernia Studios na Alvernia Planet. Zmianie miał ulec także jej profil działalności. Biznesem planował tam realizować produkcje wykorzystujące technologie AR (połączenie świata rzeczywistego i wirtualnego) i VR (rzeczywistość wirtualna).

Realizację planów utrudniły jednak najpierw pandemia, a następnie niepewna sytuacja związana z wojną w Ukrainie. Obecnie miejsce to łączy dwie funkcje: studia filmowego oraz atrakcji turystycznej, którą można zwiedzić. Działa tam specjalna ścieżka edukacyjna.

Alvernia Planet przypomina kosmiczne miasteczko
Alvernia Planet przypomina kosmiczne miasteczko
Sławomir Bromboszcz
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska