Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W połowie czerwca centrum obsługi turystów zostało przeniesione z ul. Leszczyńskiej na ul. Więźniów Oświęcimia. Przy Leszczyńskiej przez lata powstało kilkaset miejsc parkingowych. Poza samym muzealnym jest kilka innych. Szacuje się, że w sumie jest ich ok. 700.
Jeszcze zanim nastąpiła przeprowadzka mieszkańcy os. Zasole, w tym ul. Pileckiego sygnalizowali, że spowoduje to sparaliżowanie życia na ich osiedlu. Pierwsze tygodnie działalności centrum w nowym miejscu potwierdziły ich obawy. Każdego dnia osiedlowe parkingi są zajmowane przez samochody turystów. Według mieszkańców 150 miejsc dla pojazdów osobowych i 50 dla autokarów jest niewystarczającą liczbą. Na dodatek wielu parkuje poza centrum, chcąc uniknąć opłat.
- Poza tym całymi dniami pod oknami między blokami wędrują całe grupy i wycieczki przechodząc z ul. Leszczyńskiej, gdzie jednak część nadal korzysta ze znajdujących się tam parkingów do centrum obsługi na Więźniów Oświęcimia - mówią ludzie na os. Pileckiego i oczekują zdecydowanych działań ze strony władz miasta.
W połowie lipca zorganizowali pikietę, blokując przejazd ulicami Obozową i Więźniów Oświęcimia. Dotąd jednak wciąż nie ma rozwiązania problemu uciążliwego sąsiedztwa z nowym centrum. Miasto zapowiada budowę w tej okolicy nowego parkingu. Zdaniem części radnych nie ma jednak takiej potrzeby, bo cała niezbędna infrastruktura jest na ul. Leszczyńskiej. Nie tylko parkingi dla pojazdów osobowych, autobusów, kamperów, ale także baza noclegowa, restauracje, sklepy, a nawet stacja do ładowania samochodów elektrycznych.
- Trzeba otworzyć al. Bartoszewskiego łączącą ulice Leszczyńskiej i Więźniów Oświęcimia dla ruchu pieszego, aby turyści mogli przejść do nowego centrum, postawić szlabany na os. Pileckiego i ograniczyć tonaż samochodów na ul. Więźniów Oświęcimia - radna Agnieszka Komendera z Koalicji Obywatelskiej Samorządowej KOS 2018 przypomina najważniejsze z postulatów mieszkańców, które mogą rozwiązać ich problemy.
Nie przekonują jej argumenty muzeum, że na otwarcie al. Bartoszewskiego nie pozwalają względy bezpieczeństwa, podobnie jak mieszkańców, którzy przypominają, że przez całe lata ludzie korzystali z tego traktu. - Potrzebna jest tylko dobra wola - uważają mieszkańcy ul. Pileckiego.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Najstarsze osiedle w Oświęcimiu. Historia zapisana na archiwalnych zdjęciach
- Oto najlepszy park wodny w Europie. I jest u nas! W Małopolsce!
- TOP 16 dróg w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim, gdzie policja "poluje" z radarami
- Stacja PKP w Oświęcimiu dostała drugie życie. Przebudowa już na finiszu
- Piękne taneczne widowiska na scenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu
- 58 lat temu w Oświęcimiu z wielką pompą otwarto szpital
