Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków w wydanym stanowisku podkreśliło, że w pełni popiera postulaty zawarte w a Liście Otwartym Towarzystwa Urbanistów Polskich w Krakowie z dnia 24 lutego 2025, mające na celu ochronę ładu przestrzennego otoczenia i miejsca budowy nowej siedziby Filharmonii, w kontekście wydanych rozstrzygnięć administracyjnych.
Przypomnijmy, że kontrowersje wśród mieszkańców wzbudziła koncepcja budowy wysokiego apartamentowca na działce przy ul. Kordylewskiego, sąsiadującej z terenem przy rondzie Grzegórzeckim, na którym ma powstać nowa Filharmonia Krakowska. Zareagowali także krakowscy urbaniści, zwracając uwagę, że takie planowanie zabudowy spowoduje, iż nowa filharmonia może zostać zdominowana przez budynek, który ma powstać na jej tyłach.
"SARP Oddział Kraków, kierując się swoimi celami statutowymi, w tym dbałością o wysoką jakość architektury, przestrzeni i środowiska - stoi na stanowisku, iż troska o wspólną przestrzeń publiczną wyraża się poprzez szacunek, mądre i staranne jej użytkowanie i ustawiczną ochronę. Wobec powyższego SARP Oddział Kraków pragnie wskazać, iż budowa tak prestiżowego dla Miasta i Województwa obiektu jakim jest Filharmonia, wymaga stosownego tła, które nie zdominuje, nie będzie stanowić dla niego konkurencji, a będzie z nim współgrać eksponując jego wartości" - zaznaczono w stanowisku krakowskiego oddziału SARP. Podpisała się pod nim arch. Magdalena Buczyńska-Zapała, prezes SARP Oddział Kraków.
"Po przeanalizowaniu wydanych decyzji administracyjnych, a w szczególności decyzji pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego przy ul. Kordylewskiego, na działce sąsiadującej z terenem inwestycji Filharmonii, należy poddać w wątpliwość, czy uwzględniły one powyższe założenia. Mając na uwadze i dbając o jakość wspólnej przestrzeni uważamy, iż należy poddać weryfikacji dotychczasowe rozstrzygnięcia administracyjne" - dodali w oświadczeniu krakowskich architekci.
