Działania mają zapewnić dalszy rozwój edukacji w regionie i różnych form kształcenia przez całe życie oraz walkę z wykluczeniem społecznym. Szczegóły zaplanowano w ramach trzech osi regionalnego programu: Rynek pracy, Region spójny społecznie oraz Wiedza i kompetencje. Łącznie jest to kwota ponad 707 mln euro.
Dziś Jaś się uczy, jutro Jan umie
Głównym celem osi Wiedza i kompetencje jest rozwój kapitału intelektualnego regionu. Wysokiej jakości kształcenie już od najmłodszych lat, uwzględniające różne potrzeby i możliwości dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, edukacja otwarta na wyzwania i gotowość na usuwanie barier w dostępie do niej to podstawa budowania dobrze wykształconego społeczeństwa.
Składającego się z osób posiadających umiejętność dostosowania się do zmieniających się warunków i potrzeb pojawiających się na rynku pracy. Elastyczność i mobilność ma dziś bowiem olbrzymie znaczenie na globalnym rynku.
Liczy się dobry zawód
Korzystając z Funduszy Europejskich samorząd województwa intensywnie modernizuje szkolnictwo zawodowe w regionie. Efekty widać po naborze (w 613 szkołach zawodowych uczy się obecnie ok. 83 tys. osób), wynikach egzaminów (średnia ocen wyższa od krajowej), liczbie olimpijczyków i zdolnych uczniów. Podnoszenie poziomu jakości kształcenia zawodowego i ogólnego, przedszkolnego i dla dorosłych będzie kontynuowane. Sprzyjają temu różne innowacyjne przedsięwzięcia, m. in. współpraca szkół z biznesem i nauką.
Flagowa chmura
Flagowym przedsięwzięciem jest tu Małopolska Chmura Edukacyjna - ponad 20 szkół ponadgimnazjalnych z 15 powiatów współpracuje z sześcioma uczelniami w organizacji zajęć w 10 obszarach tematycznych, wykorzystując do tego technologie informacyjne i telekomunikacyjne. Na rozwój tej formy kształcenia zapisano w RPO 14 mln euro.
Jeszcze w czerwcu rozpocznie się nabór wniosków na zadania wykonywane przez urzędy pracy w regionie. Dotyczą one szeroko pojętej aktywizacji zawodowej oraz doradztwa, które ma ułatwić młodzieży wybór właściwej ścieżki edukacyjnej, a tym samym zawodowej.
Równe szanse
Wysoki poziom kształcenia to szansa na lepszą pracę. Trzeba ją zapewnić wszystkim, dlatego w osi: Region spójny społecznie, zapisano właśnie aktywną integrację różnych środowisk społecznych oraz wsparcie dla osób zagrożonych wykluczeniem.
Wsparcie materialne i pomoc socjalną, poradnictwo zawodowe i tworzenie subsydiowanych miejsc pracy, usługi opiekuńcze i programy prozdrowotne. W Małopolsce bardzo dobrze rozwija się sektor ekonomii społecznej, powstają m.in. spółdzielnie socjalne dające pracę ludziom pokrzy-wdzonym przez los. Na wsparcie tej dziedziny będzie 17 mln euro.
Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: (12) 616 0 616, e-mail: [email protected]
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
