Akcja oddawania osocza
Służba Więzienna odpowiedziała na apel szpitali i stacji krwiodawstwa i zorganizowała akcję mikołajkową. Począwszy od 7 grudnia przez tydzień, funkcjonariusze i pracownicy z całej Polski oddawać będą osocze i krew. Akcję tą osobistym nadzorem objął wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Weźmie w niej udział ponad 670 funkcjonariuszy, którzy oddadzą ponad 240 tys. ml osocza i w ten sposób być może uratują życie około 1500 osobom chorym na Covid-19.
- W poniedziałek 7 grudnia na ulicy Montelupich w Krakowie zaparkował krwiobus i ponad trzydziestu ozdrowieńców oddało krew z której odseparowane zostanie osocze. To tylko początek ponieważ przez cały tydzień funkcjonariusze z jednostek penitencjarnych okręgu krakowskiego oddawać będą krew i osocze - mówi kpt. Anna Czajczyk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.
Dezynfekcja na każdym kroku
Rzeczniczka przypomina, że krakowski areszt śledczy to miejsce, w którym surowo przestrzega się reżimu sanitarnego. Wszystkim wchodzącym na teren jednostek penitencjarnym mierzy się temperaturę, w uzgodnieniu z sędziami penitencjarnymi tymczasowo ograniczane są widzenia i praca osadzonych na zewnątrz zakładów karnych. Kilka razy dziennie dezynfekowane są miejsca używane przez osadzonych, jak klamki, poręcze, aparaty samoinkasujące a także odkażane są pomieszczenia w oddziałach mieszkalnych. Zajęcia kulturalno- oświatowe odbywają się w mniejszych grupach lub w ramach cel mieszkalnych.
- Funkcjonariusze pełniący służbę w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej - maseczki, rękawiczki i przyłbice. Wszystkie zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w zapas płynów dezynfekcyjnych, uruchomiono także specjalne izolatoria, do których przyjmowane są osoby pozbawione wolności, zakażone COVID-19 skąpoobjawowym, w dobrym stanie ogólnym, co do których lekarz zakaźnik nie stwierdził wskazań do leczenia w warunkach szpitalnych - mówi kpt. Anna Czajczyk.
Niski wskaźnik zakażeń
Dzięki wprowadzonym działaniom profilaktycznym obecnie wśród funkcjonariuszy okręgu krakowskiego zakażanych jest jedynie 15 funkcjonariuszy co stanowi 0,74 %, a wskaźnik zakażonych osadzonych jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 0,18 %, aktualnie jest to 9 osadzonych na ponad 5 tysięcy osób pozbawionych wolności przebywających w jednostkach okręgu krakowskiego.
FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
