Głośny raport po wizytacji w tarnowskim więzieniu
O raporcie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, działającego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich zrobiło się głośno na początku tego roku. Sporządzono go po wizytacji w tarnowskim zakładzie karnym. W przygotowanym przez KMPT opracowaniu wypunktowano nieprawidłowości w tarnowskim więzieniu. Dotyczyły one głównie przypadków znęcania się nad osadzonymi.
Więźniowie mieli opowiadać wizytatorom, że byli wyciągani z cel i zabierani do pomieszczeń, w których nie ma monitoringu i tam byli bici przez funkcjonariuszy służby więziennej. Oprócz relacji osadzonych przedstawiciele KMPT przeanalizowali niektóre interwencje służby więziennej w stosunku do osadzonych, które zarejestrowały kamery monitoringu. Mieli w tym zakresie zastrzeżenia m.in. do sposobu przeszukań więźniów, który miał sprawiać osadzonym dyskomfort i ból.
Konsekwencje służbowe wobec kilku funkcjonariuszy z tarnowskiego więzienia
Niedługo po opublikowaniu raportu KMPT z funkcji dyrektora tarnowskiej jednostki został odwołany ppłk. Maciej Możdżeń. W marcu szefem Zakładu Karnego w Tarnowie został ppłk Wojciech Jończyk, który do tej pory zajmował stanowisko zastępcy dyrektora Aresztu Śledczego w Krakowie.
W więzieniu została również przeprowadzona kontrola zlecona przez kierownictwo Służby Więziennej. Jej efektem było ukaranie kilku funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Tarnowie.
- Za naruszenie dyscypliny służbowej, o której mowa w art. 230 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej względem sześciu funkcjonariuszy wyciągnięto konsekwencje służbowe - przekazała "Gazecie Krakowskiej" mjr Anna Margelist - Czajczyk, rzeczniczka prasowa Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.
Dodaje, że po stwierdzeniu uchybień wdrożono również między innymi cykl doskonalenia zawodowego dla personelu medycznego oraz funkcjonariuszy działu ochrony, przeorganizowano system zgłaszania się osadzonych na rozmowy z przedstawicielami administracji jednostki penitencjarnej, zwiększono nadzór ze strony kierownictwa zakładu karnego nad czynnościami funkcjonariuszy w zakresie prowadzonych postępowań skargowych, wykonywania kary dyscyplinarnej w postaci umieszczenia osoby pozbawionej wolności w celi izolacyjnej, relacji pomiędzy funkcjonariuszami i pracownikami a osobami pozbawionymi wolności.
Wielkie szkolenie z praw człowieka w Zakładzie Karnym w Tarnowie
W ostatnich dniach w murach tarnowskiego więzienia po raz kolejny pojawili się też przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Tym razem jednak ich zadaniem było szkolenie pracowników służby więziennej.
Omówiono z nimi zagadnienia związane z prawami człowieka oraz torturami.
- Przedstawicielki KMPT podzieliły się swoim doświadczeniem zdobytym w trakcie wizytacji prewencyjnych, promując tym samym humanitarne podejście i poszanowanie godności każdego człowieka. Podkreślano perspektywę pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami, takimi jak niepełnosprawni, osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego, starsze czy LGBTQ+ - informuje Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie.
W sumie w szkoleniu wzięło udział ponad 120 funkcjonariuszy i pracowników tarnowskiego zakładu karnego.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
Tak wygląda Zakład Karny przy ul. Konarskiego w Tarnowie od środka
