Nagły dostęp do takich zasobów bogactwa naturalnego może spowodować znaczne przemiany również w gospodarce Europy, podobnie jak stało się to w USA, gdzie ceny gazu zna- cznie spadły. O tym mówiono w poniedziałek w Politechnice Gdańskiej, podczas inauguracji obrad South Baltic Gas Forum 2011.
Prof. Sydney Green: Wydobycie gazu łupkowego możliwe w Polsce za 5-10 lat
Znaczny wzrost wydobycia gazu niekonwencjonalnego, czyli m.in. z łupków, spowodował w USA spadek cen o około dwie trzecie - wynika z informacji, które przedstawił prof. Jan Hupka, prorektor Politechniki Gdańskiej, przewodniczący forum. Nic więc dziwnego, że firmy europejskie boją się nagłego pojawienia się dużej podaży tego paliwa. Stąd też wysuwane są przez nich argumenty, że wydobywanie gazu łupkowego może szkodzić.
Zdaniem prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, obecnego na inauguracji South Baltic Gas Forum, w dyskusjach powinniśmy koncentrować się raczej na szansach, jakie daje nam gaz łupkowy, niż na niepotwierdzonych zagrożeniach. Powinniśmy też wykorzystać fakt sprawowania przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej przy przekonywaniu innych państw do korzyści z tego wynikających.
Pomorze zjednoczy się na rzecz gazu z łupków
A jakie szanse daje nam gaz z łupków? Odzwierciedliła to w swej wypowiedzi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: Republika Południowej Afryki ma diamenty, Polska ma gaz łupkowy...
Zdaniem Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu RP, niewykluczone, że zajdzie potrzeba wybudowania na Bałtyku - na Zatoce Gdańskiej - drugiego terminalu na gaz w Polsce, jeżeli potwierdzą się przewidywania.
- Sprawa gazu z łupków jest tak ważna, że samorząd województwa postanowił zmienić strategię rozwoju gospodarczego regionu - poinformował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Obecnie koncesje obejmują około 80 procent powierzchni regionu.
Lane Energy zaczyna testowe wydobycie gazu łupkowego w Łebieniu koło Lęborka
Pomorskie staje się krajowym liderem, jeśli chodzi o gaz łupkowy.
- Przygotowywana jest deklaracja dotycząca współdziałania regionów, a mają ją sygnować inne województwa. Planowane jest też sformułowanie Karty Gdańskiej, w której deklarację współpracy złożą uczelnie wyższe - informuje dr Andrzej Tonderski, dyrektor forum, dyrektor spółki POMCERT.
