Gdy maturę zdawało się pod portretem Gomułki, a Polak został papieżem. Zobacz zdjęcia Krakowa z lat 70. XX wieku

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądała matura w Technikum Hutniczym w Nowej Hucie w czerwcu 1970 roku. Sala gimnastyczna, uczniowie za stolikami, a naprzeciwko komisja egzaminacyjna pod portretem Władysława Gomułki. Cztery miesiące wcześniej Gomułka - I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR - obchodził 65. urodziny. Krakowska prasa pisała wówczas: „Z okazji 65-lecia Władysława Gomułki społeczeństwo polskie życzy towarzyszowi Wiesławowi dobrego zdrowia i długich lat życia w służbie socjalizmu, narodu i partii”. W uznaniu „wybitnych zasług” m.in. w rozwoju „braterskiej przyjaźni i współpracy między narodami Związku Radzieckiego i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej” pierwszy sekretarz został wtedy odznaczony Orderem Lenina. Fot. ze zbiorów Muzeum Krakowa
W Krakowie w latach 70. staje pomnik Lenina, a jednocześnie wznoszone są kościoły na os. Azory, Krowodrza Górka (wtedy XXX-lecia PRL) czy nowohucka Arka Pana. W 1977 r. zostaje zamordowany przez służby komunistyczne Stanisław Pyjas, młody opozycjonista. Ta śmierć wywołuje demonstracje studentów. 1978 rok przynosi wybór krakowskiego metropolity na papieża. A w następnym roku Jan Paweł II przyjeżdża do Krakowa podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Trwała szara epoka PRL-u, a jednocześnie tyle się wydarzyło!

W 1971 roku w Starym Teatrze wystawiony został spektakl „Biesy” Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Był on już wtedy cenionym reżyserem filmowym, natomiast po „Biesach” zaczęto go postrzegać również jako wybitnego reżysera teatralnego. W tym samym roku w Towarzystwie Astronomicznym odbył się pokaz kamienia z księżyca.

W 1972 r. został oddany do użytku – łączący Stare Miasto z Dębnikami – most Grunwaldzki, a także auto-camping „Krak” (przy którym później stanął również motel) przy dzisiejszym rondzie Ofiar Katynia. „Dziennik Polski” pisał: „Jest to pierwsza w Krakowie, a może i w kraju, tak nowoczesna inwestycja turystyczna. Campingów z prawdziwego zdarzenia, dostępnych dla ogółu społeczeństwa, niewiele mamy w kraju, a nasze miasto szczególnie dotkliwie odczuwa niedostatki bazy noclegowej”. Do dyspozycji turystów oddano wtedy m.in. pole namiotowe „Labirynt” ze 133 stanowiskami, a także pole carawaningowe „Tramp” dla 66 aut z przyczepami.

Zbójnickie tańce, lekarze i Japończycy. Co się działo na dac...

Trwał drugi etap budowy Miasteczka Studenckiego. W 1972 r. na miasteczku ze studentami spotkał się przywódca Kuby Fidel Castro, odwiedzający Kraków w ramach swojej wizyty w Polsce.

W 1975 roku w Krzysztoforach odbyła się premiera najsłynniejszego spektaklu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora "Umarła klasa". W połowie lat 70. współpracę z Piwnicą pod Baranami rozpoczął Marek Grechuta.

To wtedy powstał Jubilat, przebudowano Rynek, a mieszkańców ...

W 1978 r. Wisła zdobyła - po 28 latach przerwy - mistrzostwo Polski w piłce nożnej. A w 1979 r. przy ul. Kanoniczej został znaleziony największy w Europie skarb żelaznych płacideł siekieropodobnych, pochodzący z IX wieku. W skład skarbu wchodziło 4212 grzywien (sztabek) o łącznej wadze prawie 4 ton. We wczesnym średniowieczu skarb odpowiadał wartości kilku kilogramów złota lub stada liczącego ok. 300 sztuk bydła.

W latach 70. Janusz Ingarden zaprojektował hotel Forum, który zaczęto wznosić przy ul. Konopnickiej pod koniec dekady. Według projektu tego samego autora rozpoczęto też budowę obecnego Błękitka przy rondzie Grzegórzeckim. Wtedy budynek wyglądał inaczej, a przede wszystkim był pomarańczowy (Błękitkiem został po modernizacji z lat 90.).

Pierwsze w Krakowie przejście podziemne dla pieszych powstało właśnie w latach 70. minionego wieku - przy Dworcu Głównym.

Kraków. Co robili artyści, gdy nie tworzyli? Oto ich życie z...

Klimat tamtej dekady odnajdziemy na archiwalnych zdjęciach. Te prezentowane w naszej [GALERII] pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Krakowa, a jedno z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Zapraszamy do przenosin w lata 70. XX wieku.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Wideo

Materiał oryginalny: Gdy maturę zdawało się pod portretem Gomułki, a Polak został papieżem. Zobacz zdjęcia Krakowa z lat 70. XX wieku - Dziennik Polski

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg

"szara epoka PRL-u"

Niby prawda, niby tak - ale szczerze dodam, że w moim życiu tej "szarości" tak bardzo nie odczuwałem, a poniekąd odwrotnie.

m
michał

MAŁGOSIU OD GRUDNIA 70 BYŁ GIEREK I NIE BYŁO JUŻ PORTRETÓW GOMÓŁKI I CYRANKIEWICZA W KLASACH

G
Gość
11 września, 07:40, Gość:

Szanowny autorze. Rok 1970 to jeszcze lata sześćdziesiąte. Lata siedemdziesiąte rozpoczęły się 1 stycznia 1971. Może dla humanisty to lekki paradoks (siódemka na przedzie), ale to czyste rachunki (tak jak liczba 10 pomimo, że dwucyfrowa należy do pierwszej dziesiątki, a nie do drugiej). Czyli nikt nie zdawał matury pod portretem Gomułki (odszedł od władzy w grudniu 1970).

Coś ci się pozajączkowało z numeracją wieków :P

z
zdjee

bardzo ładny artykuł. Gratulacje. To PIERWSZA prezentacja zdjęciowa szczegółowo opisana. Życzyłbym sobie aby pozostałe i kolejne także były tak opisywane (to taka prośba do stażystów)

G
Gość

I tak nastąpił dzień 18 października 1978 roku, ... "Nomen-omen" !.

G
Gość
11 września, 10:42, gniewko_syn_ryba:

No cóż, wygląda na to, że szanowna autorka w ogóle nie zdawała matury... ;)

Zdawała,czy nie zdawała matury ... ?!.

To był czas bardzo trudny. To był czas, w którym miała szansę spełnić się apokalipsa (wizja) pana generała Bernarda Monda. Kto był tego świadom, nie było mu wesoło. Lektorem KW PZPR w Krakowie był (wtedy) tow. Jan Prochyra (były EN-dek), który na lekcjach przedmiotu "Przygotowanie do życia w społeczeństwie" prowadził szkolenia ideologiczne dla kandydatów na członków PZPR. Wiele wskazywało na to, że planowo wykorzenia się ze świadomości społecznej wszelkie perspektywy ideowe odmienne od marksizmu-leninizmu. Środowisko syjonistyczno-judaistyczne (B. Drobner) było kompletnie stłamszone (od 1968 r), środowiska niepodległościowe (St.Dąbrowa-Kostka) pozbawione społecznej potencji i doszczętnie schorowane), srodowiska "chrześcijańskie" w formie protestanckiej zupełnie zutylizowane przez referaty ideologiczne KW PZPR, w formie katolickiej zdegradowane (ks. J. Tischner: zostałem księdzem katolickim, aby byc filozofem ). Gdzięś (podskórnie) ujawniał sie "młodzieżowy bunt, zaprawiony alkoholem". Nastrój minorowy, jedynie Konsul USA w Krakowie regularnie odwiedzał "Jamę Michalika", zamawiał ciasto z budyniem, lub "szarlotkę", popijał kawą, i ..... wychodził. Państwo Karkoszkowie (już) nie żyli, i "cingciarze" korzystali z "bezkrólewia". Kompletny "rozpiździaj" społeczny, jedynie SB-ki "regularnie chodzili do pracy". I tak nastał 18 listopada 1978 roku, ... "Nomen. omen".

G
Gość

Trwała szara epoka PRL-u, a jednocześnie tyle się wydarzyło!.

Była to epoka, gdy "zimna wojna, wschodu z zachodem" zaczęła owocować "profitami dla "wschodu". Mentalność społeczeńst (tzw. "demoludów") wyraźnie zaczęła ciązyć ku "wizji społeczeństwa w drodze do komunizmu". Sprzyjała temu postawa struktur CIA(USA) bardzo mocno przenikająca struktury tzw. "Partii Władzy, PZPR", z czego CIA(USA) była bardzo zadowolana, i "pracowała" nad utrwaleniem tego stanu rzeczy. Postrzegały to "centra moskiewskie", i (wprost) przygotowywały się do ostatecznej rozprawy z "klasowym wrogiem Proletariatu". Sytuacja (na tym polu) była do tego stopnia "ustabilizowana", że istniała pewność że każdy "kto odwazy się podnieść rękę na Władzę Ludową, zostanie mu ta ręka (przez CIA_USA) odrąbana". Np.: istnienie (życie) p.płka. Ryszarda Kuklińskiego zależało od tego, czy jego działalność zostanie "zdemaskowana" przez delegaturę CIA(USA) w Brukseli, czy tez nie !. Gdyby tak się stało, p. płk Kukliński byłby natychmiast unicestwiony, aby "ochronić" struktury zawiadywane z Brukseli. Niestety, tak to było !!!.

g
gniewko_syn_ryba

No cóż, wygląda na to, że szanowna autorka w ogóle nie zdawała matury... ;)

G
Gość

Szanowny autorze. Rok 1970 to jeszcze lata sześćdziesiąte. Lata siedemdziesiąte rozpoczęły się 1 stycznia 1971. Może dla humanisty to lekki paradoks (siódemka na przedzie), ale to czyste rachunki (tak jak liczba 10 pomimo, że dwucyfrowa należy do pierwszej dziesiątki, a nie do drugiej). Czyli nikt nie zdawał matury pod portretem Gomułki (odszedł od władzy w grudniu 1970).

Dodaj ogłoszenie