Spis treści
Ścieżki spacerowe w woj. małopolskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. małopolskim, które inni wypróbowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 03 maja w woj. małopolskim ma być od 13°C do 21°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 8% do 34%. W niedzielę 04 maja w woj. małopolskim ma być od 10°C do 19°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 9% do 21%.
🌳 Trasa spacerowa: Trawers Lackowej [Kod trasy: 246873]
- Początek trasy: Bobowa
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 7,67 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 159 m
- Suma podejść: 297 m
- Suma zejść: 303 m
Siwejka poleca tę trasę
Trasa rozpoczyna się od przystanku autobusowego w Izbach. Należy kierować się w stronę przełęczy Beskid. Po osiągnięciu lasu skręcamy w drogę leśną w lewo. Po przejściu 2 km należy kierować się na skraj lasu gdzie w oddali widać ambonę i krzyż. To miejsce to pozostałość szańców Konfederatów Barskich. Należy wrócić na drogę leśną i trawersować zbocze Lackowej. Po drodze praktycznie tylko jedno rozwidlenie. Należy wybrać lewą odnogę. Po chwili droga zanika. Nie należy się zniechęcać gdyż w niewielkiej odległości widać skraj łąki. Ruszamy wzdłuż poziomic skrajem lasu, przechodzimy drogą przez mały zagajnik i kierujemy się w dół w kierunku widocznej w dole cerki w Bielicznej.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Wąwóz Ostryszni i Dolina Dłubni
- Początek trasy: Skała
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,83 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 36 min.
- Przewyższenia: 98 m
- Suma podejść: 183 m
- Suma zejść: 182 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Jaromadd
Trasa: Imbramowice - Wąwóz Ostryszni - Dolina Dłubni - Imbramowice
Szlaki: początkowo czarny, później niebieski.
Wąwóz Ostryszni jest boczną odnogą Doliny Dłubni w jej górnym biegu, koło Imbramowic. Jest do dolinka o wyraźnej asymetrii zboczy: zachodnie są bardziej połogie, wykorzystywane rolniczo, wschodnie – zalesione z sześcioma grupami skał górnojurajskich wapieni.
Dolina Dłubni o długości 49,2 km rozciąga się od miejscowości Jangrot (okolice Trzyciąża) aż po okolice Krakowa, gdzie wpada do Wisły. Znajduje się ona na granicy dwóch podprowincji fizycznogeograficznych: Wyżyny Śląsko-Krakowskiej (Wyżyna Olkuska) i Wyżyny Małopolskiej (Wyżyna Miechowska). W górnym odcinku wcina się w węglanowe skały jurajskie, zaś w środkowym i dolnym – w margle, opoki i wapienie kredowe. Między Glanowem a Imbramowicami Dłubnia tworzy malowniczy przełom przez wapienne skałki.
Uwaga: niedaleko urocze źródło Jordan. GPS: 50.299165N, 19.898069E
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Starganiec
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 8,99 km
- Czas trwania spaceru: 59 min.
- Przewyższenia: 39 m
- Suma podejść: 104 m
- Suma zejść: 128 m
Witek1964 poleca tę trasę
Bieg po lesie w rejonie stawu Starganiec.
Trasa wiedzie ścieżkami rowerowymi dobrze oznakowanymi, szerokimi i równymi o nawierzchni szutrowej.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Ogrody Kapiasa wiosennie
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,46 km
- Czas trwania spaceru: 53 min.
- Przewyższenia: 30 m
- Suma podejść: 146 m
- Suma zejść: 169 m
Spacerowiczom trasę poleca Ireneusz
Znane ogrody inne o każdej porze roku
W 1979r. właściciel obiektu Bronisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim niegdyś skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny, wprowadzał stopniowo architekturę ogrodową, stwarzając coraz to nowsze zielone zakątki.
Ogrody Kapias to obiekt zlokalizowany w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim przyciągający osoby doceniające piękno roślin. Ogród zaczął powstawać w 1979 roku kiedy to jego właściciel Bronisław Kapias rozpoczął tworzenie tu zielonych zakątków. Najstarsza część ogrodu nazwana została Starymi Ogrodami do zwiedzania. Tutaj znajdują się liczne ławeczki, altanki oraz zaciszne i zacienione kąciki będące idealnymi do odpoczynku w upalne dni. Teren przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych a także rodziców z wózkami. Nowe Ogrody zaczęły powstawać od 2008 roku na powierzchni 4 ha (ul. Zimowa 24), tutaj znaleźć można również Restauracje KAPIAS Café i Centrum Ogrodnicze. Ogrody przystosowane są do zwiedzania dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Można tu spędzić rodzinnie cały dzień.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: bulwary straceńskie
- Początek trasy: Kęty
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 1,52 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 10 min.
- Przewyższenia: 65 m
- Suma podejść: 128 m
- Suma zejść: 147 m
Spacerowiczom trasę poleca Guidoak
Bulwary Straceńskie Bielsko-Biała. Miejsce wypoczynku z dziećmi i dla młodzieży. Ścieżka rowerowa.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Hirki [Kod trasy: 159881]
- Początek trasy: Bobowa
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 19,21 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 259 m
- Suma podejść: 609 m
- Suma zejść: 607 m
Siwejka poleca tę trasę
Bardzo atrakcyjna trasa nadająca się zarówno na piesze wycieczki, wybiegania i oczywiście wycieczki rowerowe. Ruszamy z Siwejki w stronę centrum Ropek do rozdroża. Na rozdrożu w prawo za szlakiem żółtym. Po drodze przez potok do wypłaszczenia zwózkowego drewna. Drogą leśną łagodnie w prawo do góry do przełęczy Czerteż. Następnie w dół do Izb. Na drodze asfaltowej w lewo. Gdy zaczną się zabudowania skręcamy przez mostek drewniany w prawo w stronę Banicy. Po kilkuset metrach z pięknym widokiem na Lackową ruszamy drogą w stronę Kirki. Szybko kończy się asfalt i dalej poruszamy się drogą szutrową. Gdy rozpocznie się zejście w stronę Banicy pojawi się ponownie asfalt. Najpierw do cerkwi w Banicy a potem w stronę Śnietnicy. Przy skrzyżowaniu ze znakiem na Izby skręcamy w prawo drogą asfaltową. Po około 1,5 km porzucamy asfalt i skręcamy przez rzekę drogą szutrową w lewo. Dochodzimy najpierw do cmentarza w Czertyżnem, a następnie drogą do góry na przełęcz Lipka, a następnie w dół do Ropek.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Dolinki Krakowskie
- Początek trasy: Skała
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,44 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 31 min.
- Przewyższenia: 172 m
- Suma podejść: 204 m
- Suma zejść: 246 m
Faramka poleca tę trasę
Spacer po Dolinkach Krakowskich: Kobylany - Dolina Będkowska - Bębło - Będkowice - Dolina Kobylańska. Trasa idealna na spacer (również z dzieciakami) lub na przejażdżkę rowerową.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Poręba - Kudłacze - Chełm
- Początek trasy: Świątniki Górne
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 30,67 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 604 m
- Suma podejść: 1 204 m
- Suma zejść: 1 196 m
Spacerowiczom trasę poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych
Trasa zarówno dla biegaczy, jak i dla szukających wrażeń rowerzystów.
Dzieki ciekawej budowie Beskidu Wyspowego możemy zrobić tutaj całkiem dużo przewyższenia - na tej trasie ponad 1000 m.
Trasa poprowadzona jest głównie szlakami turystycznymi i szlakami rowerowymi, które są dobrze oznaczone.
Informacja dla biegaczy: nie mijamy na trasie źródełek, więc trudno uzupełnić bidony (warto wziąć ze sobą całość wody, jakiej potrzebujemy).
Jedynym momentem, który musimy pokonać po asfalcie, jest odcinek ok. 2 km w Porębie, gdzie zbiegamy z jednego pasma górskiego i wybiegamy na kolejne.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Trail # 3
- Początek trasy: Oświęcim
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 18,69 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 56 m
- Suma podejść: 281 m
- Suma zejść: 282 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Artlomiej
TRASA: Piaskownia Jeziorki / Cezarówka Górna / Góra Łazy / Góra Wianek / Park Baliński / Pańska Góra / przystanek PKP Balin / Babia Góra / Góra Przygoń
ASFALT: ok. 900 m
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Taka trochę filmowa wycieczka
- Początek trasy: Wolbrom
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 7,66 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 147 m
- Suma podejść: 184 m
- Suma zejść: 272 m
Buchtini poleca tę trasę na spacer
To idealna propozycja dla miłośników pieszych wycieczek. Wyruszamy z Paczółtowic, wsi założonej przez jednego z rycerzy Bolesława Śmiałego zamieszanego w zabójstwo świętego Stanisława ze Szczepanowa. Rycerz Paczołt, bo o nim mowa, chcąc uniknąć odpowiedzialności za swój czyn uciekł i ukrył się w tutejszych leśnych ostępach, by po jakimś czasie założyć osadę zwaną Paczołtowską Wsią. I tylko historycy upierają się, że było inaczej. Że wioskę założyli ludzie, którzy uciekli przed najazdem tatarskim w 1241 roku.
Po drodze - mimo prowadzonych prac remontowych - warto zajrzeć do paczółtowickiego kościoła. Drewniany obiekt wybudowano w czasach króla Zygmunta Starego. Zastąpił on starszy, pochodzący mniej więcej z czasów Władysława Łokietka. Kościół ten posiada nadspodziewanie bogate wyposażenie. Kiedy przebudowywano katedrę na Wawelu, usuwano olbrzymie ilości starych ołtarzy. Ołtarze te trafiały do małych, wiejskich parafialnych kościółków. I dzięki temu w kościółku w Paczółtowicach zachowało się sporo wyposażenia dawnej katedry wawelskiej.
Droga sprowadza nas w dół. Skręcamy w prawo za znakami żółtego szlaku. Trzysta metrów dalej opuszczamy ostatecznie asfaltowy trakt i po przekroczeniu kładki znikamy w objęciach wąskiej doliny porośniętej lasem. Latem, gdy z nieba leje się żar, korony drzew użyczają turystom przyjemnego chłodu. Idziemy brzegiem potoku. Szum wody i chrzęst kamyków pod butami szybko koi stargane miejskim życiem nerwy.
Nad naszymi głowami szumią karpackie buki. Oprócz nich dolinę i jej strome zbocza porastają także dęby, graby, olchy, jawory, w mniejszości sosny i świerki. Drzewa wywrócone przez siły natury nie są usuwane, tylko pozostawiane aż do ich naturalnego rozkładu. Dla głodnych wiedzy wzdłuż ścieżek dydaktycznych przygotowano liczne tablice ze szczegółowymi informacjami na ten temat.
Mawiają, że kropla drąży skałę. O tym, ile w tym stwierdzeniu jest prawdy, możemy się przekonać mijając Skałkę z Nyżą. Swoją nazwę zawdzięcza wypłukanemu właśnie przez wodę niewielkiemu wgłębieniu zwanemu niszą lub nyżą. Woda wyrzeźbiła też Wąwóz Stradlina. Zresztą rzeźbi go cały czas, tyle że pojawia się w nim zaledwie kilka razy w roku.
Maszerujemy dalej na południe. Za chwilę po prawej stronie, na szerokim tarasie będzie można nieco wypocząć. A przy okazji przyjrzeć się z bliska holoceńskiej martwicy wapiennej. Powstała między 8000 a 2700 lat temu, w procesach ługowania skał wapiennych przez wodę opadową, następnie późniejszego wytrącania się z niej węglanu wapnia w miejscach naturalnych zastoisk. W tej miękkiej skale można znaleźć odciski liści, skorupki ślimaków oraz małży.
Ścieżka wijąca się dnem doliny Racławki wiąże pętle kilku tras dydaktycznych. Spośród nich na uwagę zasługuje ta oznakowana skośnym czerwonym paskiem. Adresowana jest do miłośników geologii mających wyraźne zacięcie do wspinaczki. Stroma trasa wiedzie obok unikatowego odsłonięcia, w którym widoczny jest bardzo stary uskok powstały w czasie orogenezy hercyńskiej (około 300 mln lat temu). Kolejnym ciekawym obiektem w obrębie tej pętli jest nieczynny kamieniołom w Dębniku. Wieś leży na początku doliny, która przekształca się w Wąwóz Zbrza, znany z występowania w nim najstarszych utworów geologicznych w okolicach Krakowa. Wapienie dębnickie stratygraficznie spoczywają powyżej dolomitów ze Zbrzy. Ciemną barwę wapienie dębnickie, zwane też "marmurami dębnickimi", zawdzięczają zawartej w nich domieszce substancji bitumicznych. Wypolerowane pod wpływem czynników atmosferycznych stosunkowo szybko tracą połysk, dlatego nadają się jedynie do przyozdabiania wnętrz. Jako kamień ozdobny stosowane były w architekturze sakralnej, m.in. posłużyły do dekoracji kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych w pobliskiej Czernej. Wąwozem Zbrza schodzimy w dół. Potem wzdłuż ogrodzenia potężnego, ale wciąż czynnego kamieniołomu w Dubiu. Eksploatowane w tym wielopoziomowym kamieniołomie skały są najstarszymi w rejonie Krakowa. Osadziły się w morzu prawie 400 mln lat temu. Niesamowite wrażenie robią też ogromne maszyny zaprzęgane do pracy w wyrobisku. Dorosły człowiek może poczuć się jak bohater filmu grany przez Arnolda Schwarzeneggera, chowając się za kołem największej z nich. Wielbiciele aktora zapewne będą chcieli skorzystać z okazji i zrobić sobie pamiątkową fotkę, ale to teren prywatny, więc w dobrym tonie jest zapytać o zgodę strażnika.
Jeśli ktoś nie lubi pokonywać stromych podejść, powinien pozostać na dnie doliny. Szlak niebieski doprowadzi go do Dubia, gdzie - tak czy inaczej - kończy się nasza przygoda.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Korzyści wynikające ze spacerowania
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Aktywny relaks w Małopolsce – co warto tam zwiedzić?
Małopolska – jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych przez turystów regionów Polski. Swoją popularnością województwo cieszy się jednak zupełnie zasłużenie, bowiem to właśnie tam znajduje się historyczna stolica Polski – Kraków, oraz najwyższe krajowe góry – Tatry, pełne malowniczych szlaków i zapierających dech w piersiach dolin.
Część woj. małopolskiego położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, przez którą przebiega pełen zabytkowych zamków Szlak Orlich Gniazd.
Podczas wypoczynku w Małopolsce nie można też zapomnieć o wizycie w ważnym miejscu pamięci, czyli byłym nazistowskim obozie, obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W planie wycieczki powinien znaleźć się również czas na wizytę w Wieliczce i Bochni (mieszczą się tam wyjątkowe kopalnie soli) oraz miejscu o dużym znaczeniu religijnym – Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz ciekawostki o małopolsce.
