1 z 11
Przewijaj galerię w dół
Dolinka Bolechowicka...
fot. Wojciech Matusik

Dolinka Bolechowicka

To propozycja na spacer obfitujący w piękne widoki, zaledwie niecałe 20 km od Krakowa. Można dojechać autobusem MPK (dwie linie startują z Bronowic Małych). Dolinka Bolechowicka wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Wejście do niej stanowi skalna Brama Bolechowicka - z wapiennych skał o wysokości ok. 25 metrów. Szlak pieszy wiedzie w dolince przez Wąwóz Bolechowicki. Jedną z atrakcji dolinki jest dwustopniowy wodospad (rzadkość na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej).

2 z 11
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w...
fot. parafiapaczoltowice.pl

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach

Kościoły w czasie pandemii pozostają otwarte, można więc odwiedzić np. ten piękny drewniany kościół w Paczółtowicach, pochodzący z ok. 1510 roku. Jest to kościół późnogotycki, wzniesiony z drewna jodłowego w konstrukcji zrębowej, kryty gontem. Ściany i stropy świątyni zdobi polichromia z końca XIX wieku. Natomiast na północnej ścianie prezbiterium i nawy zachowały się fragmenty malowideł z 2. połowy XVII w. przedstawiające sceny Męki Pańskiej. Cennym zabytkiem jest znajdujący się w ołtarzu głównym gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem na tle krzewu gorejącego, namalowany na lipowych deskach w latach 1460-70. Ten kościół jest jednym z zabytków, na który prowadzi Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Paczółtowice leżą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy dolinkami Racławki i Eliaszówki.

W pobliżu Paczółtowic z kolei znajduje się klasztor Karmelitów w Czernej, z XVII wieku, również wart odwiedzin. A obok niego można zobaczyć ruiny malowniczego Diabelskiego Mostu.

3 z 11
Lanckorona...
fot. Bogumił Storch

Lanckorona

Ponad 30 km na południe od Krakowa położona jest Lanckorona, miejscowość. Pochyły lanckoroński rynek należy do najpiękniejszych w Polsce. Drewniane domy przy rynku zachowały tradycyjny, unikatowy charakter. Są posadowione na kamiennych podmurówkach (często kryjących sklepione piwnice), zwrócone szczytami w stronę rynku, często oddzielone od siebie miedzuchami, czyli wąskimi przejściami. Wiele zachowało malownicze podcienia. Uwagę zwracają też szerokie bramy, przez które niegdyś wjeżdżały wozy. Lanckorona ze swoją małomiasteczkową zabudową i niezwykłym klimatem ma wielu oddanych fanów, często też staje się tłem dla zdjęć ślubnych.

Nieopodal Lanckorony położona jest Kalwaria Zebrzydowska, która też bezwględnie zasługuje na odwiedziny.

4 z 11
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej...
fot. Adam Wojnar

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sanktuarium pasyjno-maryjne bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także uznane za Pomnik historii Polski. Jest to - obok Częstochowy - najważniejsze w Polsce sanktuarium. Powstało ok. 1600 r. na wzór Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Sanktuarium w Kalwarii tworzą: Bazylika Matki Bożej Anielskiej z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor oo. Bernardynów oraz zespół kościółków, kaplic, figur i mostów - Dróżki Kalwaryjskie.

Pozostało jeszcze 6 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Kibice Cracovii w Lublinie. Mieli powody do radości

Kibice Cracovii w Lublinie. Mieli powody do radości

Edyta Górniak, Roxie Węgiel i inne gwiazdy wzięły udział w Symfonii Miłosierdzia

Edyta Górniak, Roxie Węgiel i inne gwiazdy wzięły udział w Symfonii Miłosierdzia

Sprzątanie z akcją charytatywną. W podkrakowskiej wsi pełna mobilizacja

Sprzątanie z akcją charytatywną. W podkrakowskiej wsi pełna mobilizacja

Zobacz również

Kraków w żałobie? Tak wyglądał Rynek w dniu pogrzebu papieża. Jedna wielka impreza

Kraków w żałobie? Tak wyglądał Rynek w dniu pogrzebu papieża. Jedna wielka impreza

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat