
Wadowice
Z Kalwarii Zebrzydowskiej już niedaleko do Wadowic, rodzinnego miasta Karola Wojtyły - późniejszego papieża. Przy wadowickim rynku stoi Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie był chrzczony. Na ścianie kościoła od strony południowej widnieje zegar słoneczny z dewizą „Czas ucieka, wieczność czeka”. Zegar ten jest widoczny z okien dawnego mieszkania rodziny Wojtyłów (obecnie muzeum).

Dobczyce
Kolejny wypad około 30 km od Krakowa może stanowić wycieczka do Dobczyc. Są tu m.in. ruiny średniowiecznego zamku królewskiego, który wznosił się na wzgórzu, jak też ruiny XIV- i XV-wiecznych murów obronnych wraz z bramą wjazdową.
Dobczyce to również Raba oraz zapora na rzece (wysokości maksymalnie 30 m), która utworzyła retencyjne jezioro Dobczyckie. Koroną zapory od kilku lat można sobie zrobić spacer z pięknymi widokami, niestety od marca 2020 r. aż do odwołania, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem, zapora Dobczyce jest zamknięta dla ruchu turystycznego.

Ojcowski Park Narodowy
W Dolinie Prądnika, najpiękniejszej z podkrakowskich dolinek jurajskich, utworzono Ojcowski Park Narodowy. Jak bardzo malownicze jest to miejsce, krakowian nie trzeba przekonywać. Ale też nie możemy go pominąć w naszych rekomendacjach.
W Ojcowie można zobaczyć ruiny warowni z XIV w., jest też drewniana kaplica Na Wodzie z 1901 r., ustawiona na palach wbitych w dno rzeki. Na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się kilkunastometrowa skała zwana Maczugą Herkulesa. Nieopodal wznosi się zachowany w nienaruszonej postaci renesansowy zamek w Pieskowej Skale.

Niepołomice
Skoro jesteśmy przy zamkach, to kolejny, któremu warto się przyjrzeć podczas weekendowych wycieczek, znajduje się w Niepołomicach (20 km od Krakowa). To zamek królewski w XIV w., przebudowany na renesansową rezydencję z dziedzińcem arkadowym w wieku XVI. Nazywany jest "drugim Wawelem", został wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Obok zamku wznosi się XIV-wieczny kościół.
Warto podczas tej wycieczki odwiedzić też niepołomicki rynek, a może również Puszczę Niepołomicką.