https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Iwanowice szykuje rewolucję. Chce likwidacji wszystkich szkół

Barbara Ciryt
21.04.2015 wroclawegzamin gimnazjalny gimnazjum nr 5 przy ulicy pawlowagimnazjum szkola edukacja egzamin nauka uczen lawkagazeta wroclawskapawel relikowski / polska press grupa
21.04.2015 wroclawegzamin gimnazjalny gimnazjum nr 5 przy ulicy pawlowagimnazjum szkola edukacja egzamin nauka uczen lawkagazeta wroclawskapawel relikowski / polska press grupa Pawel Relikowski / Polska Press Grupa
Władze podkrakowskich Iwanowic chcą likwidacji publicznych podstawówek i gimnazjów, bo gminy nie stać na ich utrzymanie. Miałyby je przejąć stowarzyszenia. Wojewoda orzeknie, czy jest to legalne.

Władze Iwanowic planują prawdziwą rewolucję w oświacie - chcą likwidacji wszystkich samorządowych podstawówek i gimnazjów, bo gminy nie stać na ich utrzymanie. W zamian proponują, by placówki przejęły stowarzyszenia. W tym tygodniu radni gminy mają ostatecznie potwierdzić swoją decyzję przegłosowując odpowiednią uchwałę. Ale nawet jeśli tak się stanie, nic nie jest przesądzone, ponieważ swój głos ma jeszcze wojewoda.

Jak przekonuje wójt Robert Lisowski, utrzymanie szkół blokuje inne inwestycje. - Wydajemy na nie 13 mln zł. To ponad połowa budżetu. Do rządowej subwencji dla szkół podstawowych i gimnazjów dokładamy 2 mln zł - tłumaczy. Gdyby plan wszedł w życie, gmina mogłaby zaoszczędzić te pieniądze.

Likwidacja dotyczy podstawówek w Sieciechowicach, Celinach, Iwanowicach, Widomej i gimnazjum w Iwanowicach.
Wójt przeprowadził już konsultacje oraz przesłuchania dla przedstawicieli organizacji, które miałyby wyręczyć samorząd w prowadzeniu placówek.

Argumenty gminy nie przekonują jednak ani rodziców, ani nauczycieli, którzy są całym pomysłem oburzeni. - Nie ma czegoś takiego jak tania, dobra edukacja. Jeśli radni przegłosują uchwałę rozpoczniemy protest - mówi Arkadiusz Boroń, prezes oddziału Kraków-Powiat Związku Nauczycielska Polskiego.

Według niego nie można zakładać, że szkoły prowadzone przez stowarzyszenia, otrzymując mniejsze pieniądze, bo tylko subwencję oświatową, będą działały tak samo dobrze jak obecnie lub lepiej.

Wątpliwości co do pomysłu wójta ma też krakowskie Kuratorium Oświaty. Sprawie przygląda się również resort edukacji. Jak stwierdził Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji: "Szkoły podstawowe i gimnazja założone przez osoby prywatne lub fizyczne nie mogą zastąpić sieci szkół gminnych. Mogą mieć jedynie charakter uzupełniający, pomocniczy".

Takie słowa mogą sugerować, że wojewoda zniweczy plan władz gminy. Jego prawnicy zbierają już w tej sprawie opinie. - Obecnie mamy tyle samo racji przemawiających za zalegalizowaniem uchwały, jak i zakwestionowaniem jej. Nie jestem jeszcze przekonany, jaką decyzję należy wydać - mówi Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego Urzędu Wojewódzkiego.

Gorąca dyskusja w sprawie przekształceń szkół miała też miejsce w Zbylitowskiej Górze k. Tarnowa. Od września 2015 tamtejsze gimnazjum i przedszkole będą placówkami niepublicznymi, które poprowadzą osoby prywatne lub stowarzyszenia. Podobny los, tyle że rok później, spotka kolejne trzy szkoły na terenie gminy. Podobnie było w gminie Trzyciąż - tam niepublicznymi placówkami zastąpiono trzy szkoły podstawowe.

Ale przekształcenie wszystkich gminnych szkół byłoby fenomenem na skalę Polski. W kraju jest tylko jeden taki przypadek, w gminie Hanna na Lubelszczyźnie.

WSP. KARO, PONI, PACH

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tadeusz
Czego Państwo spodziewacie się po nowym wójcie - człowieku z wykształceniem humanistycznym, który doktorat pisał z przemian w chłopstwie pańszczyźnianym i na każdym kroku chwali się tym dr przed nazwiskiem. Nic dobrego z tego nie wyjdzie bo i nie może wyjść.
o
ola
Nie dziwię się takim pomysłom nowego wójta - jest z PiSu
...
Zachciało sie nowego wójta....
a
adam
Panie wójcie proszę nie zadzierać ze szkołą w Naramie. Ciągle straszenie dyrektora i rodziców tym, ze wypowie Pan budynek naszej szkoły jest co najmniej dziecinne! A nazywanie na zebraniu dyrektora pana Zadore złodziejem nie przystoi osobie podobno tak wykształconej jak pan. Czy dyrektor naszej szkoly ukradł cos panu z posesji? Dla Pańskiej wiadomosci- nasza szkoła prosperuje świetnie, a wieś liczy wielu mieszkańców, nie damy się tak łatwo!
e
erni
Niestety pan Lisowski również chce zlikwidować autobus mpk 277 i 257...na ostatniej sesji o tym mówił, czyli wracamy do pierwotnych lat i wsi gdzie psy szczekają wiadomo czym :)
h
handy
Rodzicu drogi - lepiej ty napisz sprostowanie - a któż to był za? Pan wójt robi co chce, radni sie go boją jak diabeł swieconej wody i przeglosuja mu wszystko po jego myśli, żeby tylko nie wejść mu w drogę. A on działa bezwzględnie, po trupach do celu, stawia wszystkich przed faktami dokonanymi i ma w nosie czy to się komuś podoba czy nie.
Rodzic
Nie dziennikarstwo tylko dziennikarzowanie. Większość rodziców było za przekształceniem. Więc artykuł mocno mija się z prawdą. I nie wszystko co drogie jest z natury dobre. Hmm wypadałoby napisać sprostowanie! !
l
linijka
Ja proponuję zaoszczędzić na pensyjce pana wójta oraz jego zastępcy - który nagle po wyborach wychynął z kapelusza niczym jakiś czarodziejski królik. Nie było nigdy zastępcy wójta w gminie - a tu proszę zaraz po wyborach okazało się, że nowy pan wójt sam sobie nie poradzi i potrzebuje zastępcy - a tu kolega w potrzebie, kasę gminną można wydoić, to dlaczego nie...
f
fg
Kościół już zaciera ręce. Za chwilę cała polska wieś będzie edukowana przez księży. I wtedy dopiero zrobi się wesoło w tym kraju.
.
To bardzo dobra wiadomość. Powoli musimy zacząć zrzucać z siebie garba w postaci ponad 3 milionów pracowników na państwowych posadkach. Czy zaczniemy od szkół czy urzędów to bez różnicy.
W
Wyborca
Szkoła nie jest potrzebna, władza sama się wykształci.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska