FLESZ - Ogromna dziura pokoleniowa w polskiej chirurgii

Ekoosadę Kraina Vesny buduje w Gnojniku działające w powiecie brzeskim od 2013 roku Stowarzyszenie Vesna. Prace rozpoczęły się w 2020 roku. Obiekt powstaje na hektarowej działce w przysiółku Anczykówka.
- Z drogi krajowej nr 75 widać dwa charakterystyczne budynki oraz stodołę, a jesienią zostanie budowany łącznik - mówi Bożena Malaga-Wrona, prezes zarządu stowarzyszenia Vesna.
Nazwa stowarzyszenia nawiązuje do zainteresowań osób, które je stanowią. - Nasze stowarzyszenie zrzesza miłośników gór, a Vesna to imię słowiańskiej bogini wiosny, mieszkającej w górach. Naszą działalność rozpoczęliśmy od chodzenia po górach i zabierania w nie mieszkańców, w ciągu 8 lat zabraliśmy kilka tysięcy osób - dodaje pani prezes.
Docelowo w ekoosadzie zostanie zlokalizowana siedziba organizacji, powstają również miejsca przystosowane do edukacji ekologicznej. Będą tam zastosowane nowoczesne rozwiązania technologiczne, przyjazne środowisku. - Już teraz jednak realizujemy tam rożne projekty z udziałem wolontariuszy. 18 sierpnia w osadzie odbyło się spotkanie z Arturem Barcisiem.
Międzypokoleniowe spotkania w ekoosadzie Gnojniku
W proces powstawania osady zaangażowane są międzypokoleniowe środowiska turystów działających z Vesną i seniorów, którym dedykowana jest znaczna część aktywności organizacji. Do wspólnego działania zaproszone zostały także dzieci ze szkoły w Biesiadkach.
Projekt ekoosady ma na celu propagowanie ochrony lokalnego środowiska przyrodniczego. - Uczestnicy warsztatów realizowanych w ramach projektu sadzą rośliny, omawiają problem niedoborów wody w glebie i szukają sposobów na zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie ochrony zasobów wodnych.
Wiele działań odbywa się na płaszczyźnie międzypokoleniowej. - Dzieci sadzą rośliny wodne, malują płotki do ogrodu społecznego i w ramach edukacji przez zabawę badają wodę pod okiem trenera. Dorośli wspierają instalowanie zbiorników do „łapania” deszczówki z dachów budynków oraz montują sieć do rozprowadzenia wody deszczowej po ekoosadzie w celu ponownego jej wykorzystania do podlewania ogrodu - dodaje Angelika Wrona.
System gromadzenia i dystrybucji deszczówki to jeden z elementów osady ekologicznej w Gnojniku. Inne nowoczesne rozwiązania technologiczne to fotowoltaika, drewniane budynki pasywne, ekologiczna i bezprądowa oczyszczalnia ścieków.
Warsztaty z dziedziny hydrologii w ekoosadzie w Gnojniku
W ramach projektu "Eco Osada" realizowane są warsztaty "Edukacja dla ekologii", których tematem przewodnim są zagadnienia z dziedziny hydrologii.
- Program obejmuje zagadnienia z zakresu ogólnej wiedzy na temat zasobów wodnych i ich zastosowania w życiu codziennym, odzyskiwania wody deszczowej i ponownego jej wykorzystania, nasadzania roślin wodnych i błotnych, badanie jakości wody, czy wdrażanie ekologicznych idei i rozwiązań technologicznych, które można zaobserwować w najbliższym otoczeniu.
Na terenie obiektu prowadzone są cykle warsztatów "Ekocodzienność” i „Ekowzrastanie”, które stanowią odpowiedź na potrzebę edukacji ekologicznej, integracji międzypokoleniowej oraz pokazują zastosowań nowych technologii przyjaznych dla środowiska.
Otwarcie osady w Gnojniku planowane jest na czerwiec 2022 roku podczas II Jarmarku Świętojańskiego.
Realizowany projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Naturalnej Energii firmy Gaz-System S.A. i Powiatu Brzeskiego.
- Marysia i Mateusz pobrali się na Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę
- Z cmentarza w Brzesku urządzili miejsce libacji. Pijana 43-latka uszkodziła grób
- Sterkowiec. Nowy dworzec kolejowy już gotowy
- Jesteś dłużnikiem gminy Borzęcin? Trafisz na listę Krajowego Rejestru Długów
- Bochnia. Łącznik autostradowy gotowy. Kiedy będzie dostępny dla kierowców?
- "To nie czas na pożegnanie synku". Bój o życie 10-letniego Dawida