- Mad ranem w okolicy Grywałd (niedaleko Krościenka nad Dunajcem) napotkaliśmy niespotykanie rzadką sarnę biała (albinos). Jest to bardzo rzadki przypadek. Sarna taka rodzi się ponoć jedna na 100 tys. Podróżowała w parze z druga sarna pospolitego umaszczenia - mówi pani Joanna. Zdjęcia nietypowe sarny wykonał Michał Radzio.
Okazuje się, że sarny albinotyczne były obserwowane już w kilku rejonach Polski. - Taka cecha, czyli wada polegająca na braku naturalnego umaszczenia, może zdarzyć się tak na prawdę w każdym gatunku. Populacja saren w Polsce jest bardzo duża, więc i większe prawdopodobieństwo, że trafi się także i sarna albinotyczna - wyjaśnia Jarosław Rabiasz z TPN.
Kraków. Tego jeszcze nie było! Sarenka-albinos na osiedlu po...
Według naukowców takie osobniki są sprawne fizycznie, choć często pozostają bezpłodne. Często zdarza się także, że łatwiej padają ofiarami drapieżników - bo po prostu bardziej wyróżniają się ze swojego stada.
Teoretycznie możliwe jest, że mogą się pojawić albinotyczne kozice górskie, czy niedźwiedzie tatrzańskie. - Na razie jednak takich przypadków nie stwierdzono. Przyznam, że gdyby trafiła się taka kozica górska, byłaby to sensacja - mówi Jarosław Rabiasz.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
