https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorce. Sarna albinos - nietypowe zwierzę uchwycone na zdjęciach

Łukasz Bobek
To się nazywa mieć szczęście. Mieszkaniec Grywałdu w pow. nowotarskim sfotografował nietypową sarną albinosa. Spacerowała ona wraz z innymi sarenkami blisko zabudować ludzkich. - To bardzo rzadkie przypadki, niemniej jednak mogą zdarzać się w każdym gatunku zwierząt - mówi Jarosław Rabiasz z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Mad ranem w okolicy Grywałd (niedaleko Krościenka nad Dunajcem) napotkaliśmy niespotykanie rzadką sarnę biała (albinos). Jest to bardzo rzadki przypadek. Sarna taka rodzi się ponoć jedna na 100 tys. Podróżowała w parze z druga sarna pospolitego umaszczenia - mówi pani Joanna. Zdjęcia nietypowe sarny wykonał Michał Radzio.

Okazuje się, że sarny albinotyczne były obserwowane już w kilku rejonach Polski. - Taka cecha, czyli wada polegająca na braku naturalnego umaszczenia, może zdarzyć się tak na prawdę w każdym gatunku. Populacja saren w Polsce jest bardzo duża, więc i większe prawdopodobieństwo, że trafi się także i sarna albinotyczna - wyjaśnia Jarosław Rabiasz z TPN.

Sarna-albinos na krakowskim Ruczaju

Kraków. Tego jeszcze nie było! Sarenka-albinos na osiedlu po...

Według naukowców takie osobniki są sprawne fizycznie, choć często pozostają bezpłodne. Często zdarza się także, że łatwiej padają ofiarami drapieżników - bo po prostu bardziej wyróżniają się ze swojego stada.

Teoretycznie możliwe jest, że mogą się pojawić albinotyczne kozice górskie, czy niedźwiedzie tatrzańskie. - Na razie jednak takich przypadków nie stwierdzono. Przyznam, że gdyby trafiła się taka kozica górska, byłaby to sensacja - mówi Jarosław Rabiasz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska