Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Andrzej Stasiuk gwiazdą festiwalowej sceny

Lech Klimek
Lech Klimek
Anna Powierża/archiwum
Festiwal 4 Strony Karpat już na stałe wpisał się w gorlicki pejzaż muzyczny. W tym roku będzie w innym terminie niż Dni Gorlic.

- Festiwal odbędzie się w ostatni weekend kwietnia - mówi Janusz Zięba, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, głównego organizatora imprezy. - W tym roku wyruszymy w podróż na Bałkany i wschód oraz w rejony muzycznych dialogów pomiędzy folkiem i jazzem - zdradza.

Pisarz jako wokalista

W pierwszym dniu festiwalu, 28 kwietnia, na scenie zobaczymy cztery zespoły. Muzyka zacznie rozbrzmiewać na Rynku już od godziny 17.

Tym, co powinno przyciągnąć do Gorlic wielu fanów muzyki, to premierowe wykonanie materiału z płyty Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky.

- Razem, w niekonwencjonalny sposób zaprezentują nam poezję Adama Mickiewicza. Będziemy mogli za ich sprawą odkryć ją na nowo - podkreśla.

Andrzej Stasiuk i Haydamaki zakończą ten dzień. Zespołem, który go zacznie, będzie krakowska formacja Legend of Kazimierz, założona w 2013 roku.

- Na tworzoną przez nich muzykę składa się kilka elementów - podkreśla dyrektor. - Fascynacje twórczością Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska w szczególności bułgarska i serbska, muzyka turecka, cygańska, jak i własne kompozycje. To wszystko usłyszymy w Gorlicach - dodaje.

Tuż po nich na scenie zagości Balkanscream, zespół łączący różne style muzyczne, przeplatając jazz, folk i elektronikę: - Nowoczesna muzyka bałkańska to recepta zespołu na oczarowanie odbiorcy dźwiękami, których nigdy dosyć - zachęca Janusz Zięba.

Dopełnieniem tego dnia będzie zespół Tołhaje, znany fanom tego gatunku muzyki choćby z serialu „Watacha”.

Fascynująca niedziela

Drugi dzień festiwalu też zapowiada się wspaniale. Rozpocznie go o godz. 18 międzynarodowa formacja Sarakina Balkan Band. Będzie to połączenie muzyki bałkańskiej z folkiem, jazzem i world music. Po nich sceną zawładnie zespół Chłopcy Kontra Basia. Muzyce upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy.

Zwieńczeniem festiwalu będzie występ pochodzącego z Krakowa zespołu Sokół Orkestar. - To będzie potężna dawka słowiańskiej energii - mówi z satysfakcją Zięba.

Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska