Już blisko 500 seniorów z Gorlic skorzystało z tak zwanej koperty życia. W specjalnych formularzach można zawrzeć informacje o stanie zdrowia danej osoby, które mogą się okazać bezcenne w krytycznym momencie.
Koperta życia jest adresowana do osób w podeszłym wieku, często również niepełnosprawnych, przewlekle chorych, mieszkających samotnie.
Dołączony jest do niej blankiet, który należy wypełnić, wpisując swoje dane osobowe i najważniejsze informacje dotyczące stanu zdrowia, przyjmowanych leków, alergii. W razie potrzeby powinny być one aktualizowane. Pod tymi informacjami musi widnieć pieczęć i podpis lekarza.
Karta zawiera również kontakt do najbliższych.
W lodówce lub szafce
Miejsce, w którym znajduje się koperta, ma być oznaczone odpowiednim znakiem. Ułatwi to znalezienie jej przez ratowników medycznych.
W skład zestawu wchodzą także dwie naklejki oraz ulotka z instrukcją wypełniania formularza. Naklejki z logiem oraz napisem „Tu jest koperta życia” powinny zostać umieszczone na drzwiach lodówki, szafki, i drzwiach wejściowych do mieszkania, od zewnątrz na wysokości oczu.
- Koperta życia umożliwi szybkie dotarcie do kluczowych informacji o stanie zdrowia, w przypadku udzielania pomocy osobom przewlekle chorym, niepełnosprawnym, starszym, samotnym, przez wszelkie służby pomocowe- mówi Piotr Wielgus, koordynator projektu w Gorlicach. - Wszystkie osoby, do których adresowany jest projekt, będą mogły czuć się bezpieczniej, a ratownicy medyczni będą mogli skorzystać z pewnych informacji o stanie zdrowia osoby, do której zostali wezwani.
Seniorzy chwalą inicjatywę
- Wielu ludzi w starszym wieku nie pamięta swojej grupy krwi, na co się leczy, jakie zażywa leki, bo często to rodzina się nimi zajmuje. Dlatego koperta życia jest pierwszym źródłem informacji o pacjencie, co pomoże służbie medycznej szybko zareagować w razie nieszczęścia - mówi Ewa Klimek, emerytka mieszkająca w jednej spod gorlickich wsi, której kopertę przywiozły z Gorlic dzieci.
Pani Ewa uważa, że koperta życia powinna być w domu nie tylko seniorów.
- Przecież nie tylko starsi samotnie mieszkają i nie tylko starsi chorują. Sami widzimy, co się dzieje, że teraz choruje też coraz więcej młodych ludzi - mówi. - W sytuacjach zdenerwowania chyba każdy ma problemy z przypomnieniem sobie nawet tych najbardziej podstawowych informacji jak grupa krwi czy zażywane leki - dopowiada.
Zostało już niewiele
W obecnej edycji, przygotowano ich 500. W tej chwili zostało ich tylko kilka. Niewykluczone są kolejne edycje programu w przyszłości.
- Taką kopertę powinny posiadać przede wszystkim osoby starsze mieszkające samotnie, informacje i dane w niej zawarte mogą uratować życie - podkreśla Rafał Kukla, burmistrz Gorlic, inicjator akcji.
Poza gotowymi pakietami dostępna jest również wersja elektroniczna.
- Wystarczy na naszej miejskiej stronie internetowej wpisać w wyszukiwarkę „koperta życia” - mówi Piotr Wielgus. - Każdy znajdzie artykuł, w którym zamieściliśmy link do wersji elektronicznej. Trzeba ja wydrukować i wypełnić tak jak tą, która jest dostępna u nas - dodaje.
Warto wiedzieć
Koperta, która ratuje życie
Koperta życia to akcja, do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego. Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel.
Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. Karta ułatwi prace służb ratowniczych, a postawienie jak najszybszej diagnozy i zastosowanie trafnego leczenia ma duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo i zdrowie.
Mieszkańcy Gorlic mogą odebrać „Kopertę życia” bezpłatnie w Pawilonie Historii Miasta Gorlice. Pawilon otwarty jest w poniedziałki od 8 do 18, a od wtorku do piątku: 8-16.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto