Tym razem CALE poszukiwała partnera strategicznego dla regionu Biełogradczik, z północno-zachodniej Bułgarii.
O tym, że to właśnie Gorlice, jedyne miasto z Polski, zadecydowały podobieństwa geograficzne i kulturalne. - Biełogradczik to miasto w rejonie transgranicznym, tuż nad granicą serbską, nieopodal rumuńskiej, niezwykle hojnie obdarzone przez naturę i historię. To położenie Biełogradczika i bogactwo dziedzictwa kulturowego i naturalnego w oczywisty sposób koresponduje z sytuacją powiatu gorlickiego. Dlatego po wnikliwej ocenie propozycji ze strony bułgarskiej zdecydowaliśmy się na współpracę - mówi Mirosław Wędrychowicz, starosta gorlicki.
Warto podkreślić, że powiat gorlicki, dzięki kościołom w Binarowej i Sękowej, które są wpisane na światową listę zabytków UNESCO, i udziałowi w projekcie "Żywe dziedzictwo" funkcjonuje w międzynarodowych bazach jako wiarygodny partner projektów unijnych. To właśnie dzięki temu jesteśmy dobrze widoczni w Unii Europejskiej.
Wspólny projekt został złożony przez partnera bułgarskiego ostatniego dnia października ubiegłego roku w ramach krajowego Programu Operacyjnego "Rozwój regionalny". Natomiast już w marcu bułgarskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Robót Publicznych wniosek zaakceptowało i miesiąc później podpisano umowę o dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej.
- Naszym podstawowym zadaniem jest dostarczenie wiedzy eksperckiej i zaprezentowanie własnych doświadczeń w dziedzinie rozwoju turystyki opartej na dziedzictwie kulturowym, czyli sprzedaż tego, co nazywamy know-how - mówi koordynator projektu po stronie polskiej Daniel Markowicz ze starostwa powiatowego.
Stanie się tak poprzez wymianę materiałów, tworzenie dokumentów strategicznych oraz spotkania warsztatowe grup eksperckich. Powiat gorlicki wspierają w pracach profesjonaliści Anna Nawrot z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Paweł Mierniczak z Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
- Pierwsze spotkanie studyjne odbyło się w Bułgarii. Niebawem z wizytą studyjną w Gorlicach przebywać będzie dziesięcioosobowa delegacja bułgarska, która bardzo zainteresowana jest polskimi doświadczeniami w dziedzinie turystyki, gospodarstwami agroturystycznymi, bazą turystyczną i zabytkami - dodaje Markowicz.
- Często mamy skłonność do umniejszania własnych dokonań i postrzegania siebie jako mniej wartościowych, tymczasem dla innych, jak na przykład dla naszych kolegów z Biełogradczika, jesteśmy kimś, od kogo można się uczyć.
Mam nadzieję, że projekt ustanowi trwałe partnerstwo między naszymi regionami. - dodaje starosta Wędrychowicz. Projekt potrwa do kwietnia 2010 roku, a jego wartość sięga 125 tysięcy euro. Wszelkie koszty w całości są pokrywane przez stronę bułgarską w ramach dofinansowania z UE.