https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Transgraniczne projekty pozwalają na realizację wielu ciekawych pomysłów. Gminy z pogranicza czerpią środki z programów Interreg

Lech Klimek
Nowy park w Siarach z tytułem Lidera Małopolski 2023 a amfiteatr w Bobowej świetnie służy mieszkańcom. To inwestycje zrealizowane w ramach programu Intereeg
Nowy park w Siarach z tytułem Lidera Małopolski 2023 a amfiteatr w Bobowej świetnie służy mieszkańcom. To inwestycje zrealizowane w ramach programu Intereeg archiwum
Program Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja przynosi gminom z nadgranicznych regionów małopolski ogromne korzyści. Dzięki tej współpracy realizowane są projekty o wyjątkowym znaczeniu kulturowym, turystycznym i edukacyjnym. Powstały już liczone w tysiącach kilometrów trasy turystyczne, setki obiektów infrastruktury i zmodernizowano wiele kilometrów dróg.

Trwają właśnie konsultacje, w których mieszkańcy, firmy i instytucje z tego terenu mogą się wypowiedzieć na temat współpracy transgranicznej po roku 2027. Wyniki posłużą do opracowania kolejnej edycji programu.

Sękowa zadowolona

Gmina Sękowa leżąca w południowej części powiatu gorlickiego jest świetnym przykładem korzyści wspólnych działań. Na przestrzeni ostatnich lat udało się tu pozyskać spore środki unijne. Świetnym tego przykładem jest choćby projekt w którym uczestniczyła Sękowa, Stropkov, Bobowa i Nižná Polianka. Jego bardzo widoczny jego efekt to powstanie w tej gminie parku rekreacyjnego, ścieżki rowerowej łącząca obiekty UNESCO oraz aplikacja mobilna.

- Nie ma wątpliwości, że realizacja tych projektów stanowi nasz wspólny sukces - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. - To osiągnięcie nie byłoby możliwe bez silnego partnerstwa. Dlatego pragnę serdecznie podziękować Partnerom z Polski i Słowacji za możliwość uczestniczenia we wspólnych inicjatywach. Szczególne wyrazy uznania kieruję do Gminy Nižná Polianka, naszego głównego partnera, z którym bezpośrednio graniczymy i realizujemy wspólne projekty - dodaje.

Jak podkreśla wójt z partnerem słowackim łączy ich nie tylko dziedzictwo historyczne i przyrodnicze, ale przede wszystkim relacje i chęć rozwoju naszych małych ojczyzn na polsko-słowackim pograniczu.
- Mam nadzieję, że te zrealizowane projekty będą inspiracją do dalszej owocnej współpracy - zaznacza.

Inni też zyskują

W ramach tego samego projektu w Bobowej powstał amfiteatr i kilka kilometrów ścieżek rowerowych. Wartość tego projektu po obydwu stronach granicy to blisko 10 mln zł., a unijne dofinansowanie to blisko 8,5 mln.

Korzystając z Interreg gmina Ropa zrealizowała projekt o nazwie Karpackie Bramy: Między Ropą a Zborovem. Jego wartość to 11 mln zł. a dofinansowanie to prawie 9,4 mln. Nowy blask uzyskały budynek Hyblówka gdzie powstał dom pracy twórczej i podziemia dworu w Ropie.

- Projekt stanowił wspólną inicjatywę samorządów lokalnych Ropy i słowackiego Zborova - przypomina Karol Górski, wójt gminy Ropa. - Z samorządami współpracowały przy nim instytucje partnerskie, na przykład Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska