Gorlice. Niezwykły strażacki kalendarz, z równie niezwykłym...

  Gorlice. Niezwykły strażacki kalendarz, z równie niezwykłym przesłaniem powstał w Gorlicach. Niezwykłe zdjęcia z sesji [ZDJĘCIA]

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Gorlice. Niezwykły strażacki kalendarz, z równie niezwykłym przesłaniem powstał w Gorlicach. Niezwykłe zdjęcia z sesji [ZDJĘCIA]
  1/77
  przejdź do galerii
  To jest wyjątkowy kalendarz. A w zasadzie dwa. Bohaterkami pierwszego będą same druhny w drugim strażacy. Na taki pomysł wpadli szefowie powiatowego OSP w Gorlicach. Kalendarze chcą sprzedać i zebrać pieniądze na leczenie małej Antosi, córki strażaka. Obejrzyjcie te zdjęcia z sesji fotograficznej które nie znalazły się w kalendarzu.
  Przemysław Wszołek, sekretarz zarządu powiatowego OSP w Gorlicach zapytany o kalendarz tylko się tajemniczo uśmiecha.
  - Świetna praca fotografów i modeli dała niecodzienny efekt - mówi. - Trochę się nam terminy rozjechały ale kalendarz już jest dostępne dla tych, którzy będą chcieli zawiesić je na swoich ścianach. Nie ma jakiejś określonej ceny, ale liczymy na hojność kupujących - dodaje.
  Ten kalendarz jest zupełnie wyjątkowy, bo wyjątkowy jest też jego cel.
  - To prawda - podkreśla Przemysław Wszołek. - Oczywiście chcieliśmy się trochę pochwalić naszymi wspaniałymi dziewczętami i ich kolegami. Priorytet jednak to zebranie funduszy. Początkowo myśleliśmy o wysłaniu dzieciaków na wakacje, ale musieliśmy to zweryfikować. Wszyscy uznali,że cały dochód z tego wydawnictwa trafi na konto córki naszego kolegi, małej Antosi – dopowiada.
  Od urodzenia los nie szczędził Antosi bólu i cierpienia. Urodziła się z zespołem Downa, ale to nie to jest jej największym problemem. Niewydolna oddechowo, zaraz po porodzie została zaintubowana i przez długie tygodnie przebywała na intensywnej terapii, gdzie po kilku nieudanych próbach przywrócenia samodzielnego oddechu, założono jej tracheostomię. By mogla normalnie żyć potrzeba blisko 600 tysięcy na operację w szwajcarskiej klinice.
  Każdy kto chciałby taki kalendarz może skontaktować się z Przemysławem Wszołkiem, jak to zrobić wystarczy spytać druhów z OSP, są w każdej miejscowości powiatu.
  Ten główny cel sprawił, że wszystko musiało być zrobione profesjonalnie i społecznie. Dokładnie tak jak działają strażacy z OSP. Trzeba było wybrać modelki i modeli, znaleźć fotografów i plenery. I najtrudniejsze, tak wszystko skoordynować, żeby udało się sprawnie przeprowadzić sesje zdjęciowe. Przecież zarówno strażacy, jak i fotografowie mają swoje zawodowe zobowiązania.
  - Najprostsze okazało się znalezienie pleneru - mówi sekretarz Wszołek. - Wystarczyła jedna rozmowa i komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach Krzysztof Gładysz dał nam zgodę na wykorzystanie strażnicy - dodaje.
  Garaż gorlickiej jednostki zamienił się w fotograficzne atelier. Fotografowie mogli do woli przebierać w sprzęcie, szukać najlepszych miejsc i kadrów. Swoich umiejętności strażakom użyczyli znani, bardzo cenieni fotografowie z naszego powiatu. - Nie będę ukrywał, że było to dla mnie nie lada wyzwanie - mówi Marcin Gugulski, fotograf. - Moja praca to głównie fotografia ślubna, więc modele są w strojach adekwatnych do tych uroczystości. Tu było zupełnie inaczej - dodaje.
  Zdjęcia, które powstały, musiały już na pierwszy rzut oka podkreślać to, czym zajmują się modele.
  - To nie było proste - opowiada Marcin Gugulski. - Pierwsza myśl to oczywiście ogień i woda. Starałem się trochę uciec od tych łatwych skojarzeń, choć koniec końców na moich zdjęciach jest i ogień i woda, ale to tylko tło do pokazania człowieka - dopowiada.
  Samo zrobienie fotografii to dopiero początek żmudnej pracy. Jej dalsza część odbywała się już w zaciszu studia przy pomocy komputerów.
  - To też nie było proste - opowiada Gugulski. - Każdemu z modeli wykonałem po kilkanaście zdjęć. Proszę mi wierzyć, ale decyzja o wyborze tego jednego, które znajdzie się w kalendarzu, to był prawdziwy ból głowy - dopowiada.
  Fotografie musiały być utrzymane w jednolitej szacie kolorystycznej z dominująca czerwienią i błękitem.

  Trzeba wiedzieć


  Zdjęcia wykonali
  Barbara Sterżel - Foto Venus
  Marcin Gugulski - Studio MC
  Jacek Spyra - Fotogorlice
  Tomasz Machowski -TM Vision
  Damian Markowicz - DM STUDIO
  Mateusz Książkiewicz - Gorlice112
  Opracowanie graficzne i druk - TDESIGN CENTER

  Pozowali
  Lidia Zamorska - Moszczenica, Anna Huk - Biecz, Joanna Przybylska - Szymbark, Sylwia Mucha - Bobowa, Anna Kowalczyk - Uście Gorlickie, Wioleta Brach - Moszczenica, Gabriela Adamik - Sękowa, Aleksandra Dziki - Gorlice, Justyna Przewoźnik - Gorlice, Angelika Gajewska - Uście Gorlickie, Weronika Klimek - Łużna, Natalia i Weronika Przepióra - Biecz.
  Marek Marszał - Moszczenica, Dawid Kotowicz - gm. Łużna, Arkadiusz Święs - Uście Gorlickie, Mirosław Szymczyk - Bobowa, Daniel Halerz - Gorlice, Mateusz Matiaszczuk - Uście Gorlickie, Damian Olszewski - Sękowa, Bartłomiej Zastępa - Moszczenica, Marcin Nowak - Bobowa, Bartosz Wójtowicz- Gorlice, Damian Nigbor - Biecz, Krzysztof Kalisz – Gorlice.

  Wesprzyjmy Antosię!

  www.siepomaga.pl/dla-antosi
  Datki na leczenie Antosi można przekazywać na konto: Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą
  Alior Bank, nr konta: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 Tytułem: 30669 Kluk Antonina darowizna na pomoc i ochronę zdrowia
  Przekaż 1% podatku W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%” podaj: 30669 Kluk Antonina
  Można też pomóc wchodząc na profil FB „Licytacje na operację dla Antosi”

  ZOBACZ KONIECZNIE
  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »